Gün içinde birçok bilgiyi kısa süreli belleğimize atarız. Sadece bu bilgilerin unutulma süresi kısadır. Kimi zaman de uzun soluklu belleğimizdeki detayları de unutabilmekteyiz. Unutkanlığı önlemek için ise balık şeklinde sıhhatli yağ asitlerini içeren besinler tüketmeliyiz. Bu sayede beyin fonksiyonlarımız gelişecek ve beyin sağlığımızı pozitif yönde yönde etkileyeceğiz. Unutkanlığı önlemek için belli yöntemler bulunmaktadır. Bu yazımızda unutkanlığı önleyecek yöntemlerden bahsettik.

Unutkanlıktan kurtulma şekilleri nedir?

Günlük hayatta yapacağınız bazı değişimler ve değiştireceğiniz alışkanlıklar, gün içinde unutmamanız ihtiyaç duyulan rahat şeyleri hatırlamanızı elde edecektir. Çoğu zaman yoğun iş temposunda bulunan ya da devamlı ders çalışan kişilerin başını yakan unutkanlık problemi, anlatacağımız bu yöntemler yardımıyla atlatılabilecektir.

Her eşyanız için belli bir yer belirleyin

Cüzdan

Bilhassa eşyalarınızın yerini unutuyorsanız ve aradığınız vakit uzun saatler süresince bulamıyorsanız, eşyalarınız için belirli yerlerin olması gereklidir. Bilhassa cüzdan yada anahtar şeklinde eşyaların yerini unutabiliyoruz. Sadece cüzdan ve anahtarımızı koyduğumuz yer hep aynı olursa, cüzdan ve anahtarımızın yerini unutmuş olmayacağız.

Not almak

Devamlı not alın

Telefon numaraları ve randevuları unutuyorsanız, not almanız iyi olacaktır. Telefonunuzun anımsatıcı özelliği ile beraber bu notları alırsanız, gitmeniz ihtiyaç duyulan randevuları unutmuş olmayacaksınız.

Yaptıklarınızı yüksek sesle açıklayın

Bilhassa “Ütünün fişini çektim mi?” “Ocağı kapattım mı?” şeklinde soruları kendinize soruyorsanız, yaptığınız işleri yüksek sesle tekrarlayın. Yaptığınız işleri yaptıktan sonrasında, yaptığınız işi yüksek sesle tekrarlayın. Bu sayede yaptığınız eylemleri hatırlayacaksınızdır. Bu yöntem ile isim hafızanızı da geliştirebilmektedir.

Unutkanlık hangi vitamin eksikliğinden oluşur?

Unutkanlık, birçok değişik nedenle ortaya çıkabilir ve bu nedenler içinde vitamin eksikliği de yer alabilir. Sadece, vitamin eksikliğinin niçin olduğu unutkanlık durumları çoğu zaman ender görülür ve çoğunlukla öteki sıhhat sorunlarıyla birliktedir. Mesela, b12 vitamini eksikliği, nörolojik bozuklukların emaresi olarak unutkanlık şeklinde emareler izah edebilir. Aynı şekilde, folik asit eksikliği de unutkanlık şeklinde emareler izah edebilir. Unutkanlık sorununuzdan kaygı ediyorsanız, ilk olarak bir genel sıhhat uzmanına giderek sorununuzu açıklayabilirsiniz. Genel sıhhat uzmanı, sorununuzun nedenini belirleyebilmek için size bir ekip testler yaptırabilir ve eğer vitamin eksikliği şeklinde bir mesele var ise bunu tespit edebilir ve lüzumlu önlemleri alabilir. Unutkanlık sorununuzun sebebi ne olursa olsun, mühim olan doğru teşhis koyulması ve uygun tedavinin uygulanmasıdır.

Görsek imgeleri kullanın

Yeni bir informasyon öğrenildiğinde, o informasyon ile ilgili aklınızda bir görüntü oluşturun. Bu sayede o bilgiyi unutmamış olacaksınız. Bu yöntemi de insanları tanımak için kullanabilirsiniz. Bu görüntüler, bilginin hatırlanmasına destek olacaktır.

Uyku

Uykunuzu alın

Eğer uykusuzsanız, beyniniz bitkin olacaktır. Bu yüzden de beyninizi tam kapasitede kullanmamış olacaksınız. İyi bir gece uykusundan sonrasında, öğrenilen bilgilerin daha iyi hatırlandığı araştırmacalarla kanıtlanmıştır.

Tabip

Doktora gitmekten korkmayın

Eğer devamlı unutkanlık problemi yaşıyorsanız, doktora gitmenizde yarar var. Şu sebeple erken yaşlarda süregelen unutkanlık problemi, ileriki yaşlarda Alzheimer olarak gelişebilir. Bu yüzden doktora gidip lüzumlu tedavileri olmalı ve ileri yaşlarda yaşanabilecek Alzheimer hastalığına yakalanma oranını düşüreceksinizdir.

Unutkanlık için hangi doktora gidilir?

Unutkanlık, birçok değişik nedenle ortaya çıkabilir ve bu sebeplerin tedavisine yönelik çeşitli uzmanlık alanları vardır. Bu yüzden, unutkanlık sorununuzun nedenine gore değişik bir doktora gidebilirsiniz. Mesela, unutkanlık sorununuzun sebebi beyin tümörü, depresyon, Parkinson hastalığı, Alzheimer hastalığı yada öteki bir nörolojik bozukluk olabilir. Bu durumlarda, bir nöroloğa gidebilirsiniz. Unutkanlık sorununuzun sebebi yaşam tarzınızdan kaynaklıysa, bir diyetisyen yada bir beslenme uzmanına gidebilirsiniz. Eğer unutkanlık sorununuzun sebebi yüksek stres yada anksiyete seviyesiyseniz, bir psikiyatrist yada psikologa gidebilirsiniz. Eğer unutkanlık sorununuzdan kaygı ediyorsanız, ilk olarak bir genel sıhhat uzmanına giderek sorununuzu açıklayabilirsiniz. Genel sıhhat uzmanı, sorununuzun nedenini belirleyebilmek için size bir ekip testler yaptırabilir ve sonrasında doğru uzmana yönlendirme yapabilir. Unutkanlık sorununuzun sebebi ne olursa olsun, mühim olan doğru teşhis koyulması ve uygun tedavinin uygulanmasıdır.

Dikkat dağınıklığı unutkanlığa niçin olur

Dikkat dağınıklığı, çevresel etmenlerden meydana gelebilir. Bu yüzden çevrenizdeki dikkat dağıtıcı ögeleri kaldırın ve konsantre olun. Bu sayede anımsamak istediğiniz bilgiyi oldukça daha rahat bir halde hatırlayacaksınızdır. Ek olarak derin nefes almak, kas gevşetici egzersizler yapmak da konsantre olmanızı sağlayabilmektedir. Sadece dikkat dağınıklığınız yüksek düzeydeyse, bir uzmana görünmenizde yarar var. Şu sebeple dikkat dağınıklı, yaşamınızda olumsuzluklara sebep olabilir. Sadece bir uzmana görünüp tedavi olursanız, dikkat dağınıklığı sorununu ortadan kaldırmanız oldukça kolay olacaktır. Bu sayede oldukça daha rahat bir halde hatırlamanız ihtiyaç duyulan bilgiyi hatırlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir