İnternet kafelerine gittiğinizde dosyaları USB’nize aktarmak istediğinizde girişler kapatılmış durumda yada çalışır olup korumalı bulunduğunu görmüş olacaksınız. USB her alanda ihtiyacınız olup web kafe sahibi tarafınca engellenmesi hayal kırıklığına uğramanıza sebep olabilir. USB hafıza problemi yaşıyorsanız eğer bunu aşmanız çeşitli yolları olmaktadır. Bilgisayar ayarlarından USB kullanımını aktifleştirerek yazma hatasını önüne geçebilirsiniz. Engellemek için sizlere kolay yoldan iyi mi yapılacağını anlatacağız.

Başlat ve çalıştıra bastıktan sonrasında “regedit” yazarak sistem kayıt defterine giriş yapılır. Sırayla beraber dosyaların tarafındaki + işaretlerine tıklayarak genişletebilirsiniz. HYKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/CurrentControlSet/Control yolunu izledikten sonrasında Control üstüne sağ tık yaptıktan sonrasında “Anahtar” oluşturuyor ve dosyanın adını “StorageDevicePolicies” olarak değiştiriyoruz.

Sol tıklayarak dosyanın içinde Yeni seçeneğine tıkladıktan sonrasında “DWORD Kıymeti” yaratıyoruz. Burada değerin adını “WriteProtection” olarak değiştirmeliyiz. Çift tıklayarak kıymetini “0” yapıyoruz ve kaydediyoruz. Bilgisayarınızın artık USB girişleri ve koruması açılmış olarak kullanabilirsiniz.

Tırnak işaretleri içinde belirttiğimiz kısımları takip edin. Tırnak işaretlerinin içindeki yazıları bir tek yazıyoruz. “DWORD Kıymeti” sıfır yerine 1 yapılırsa eğer hata almaya devam edersiniz.

Bunların hepsini tek seferde yapmak zor geliyorsa eğer daha kolay bir yolu daha var.

Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlStorageDevicePolicies]
“WriteProtect”=dword:00000000

Yukarıdaki kodu bilgisayarınızdan not defteri açın ve değişik kaydet şeklinde “usg.reg” olarak adlandırarak kaydettiğinizde bir kaç saniye içinde yukarıdaki işlemi yapmış olacaksınız. Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir