Alparslan Büyük Selçuklu dizisinde geçen Arslan Besasiri kimdir? Tarihte Aslan Besasiri kimdir, iyi mi ve ne süre öldü?

Aslan Besasiri kimdir?

Büveyhi hanedanına hizmet eden mühim komutanlar içinde olmuştur. Zamanı kaynaklarda ise adı “Arslan Besasiri” olarak geçmektedir.

Aslan Besasiri Ne Vakit Öldü?

Aslolan adı ve künyesi ise Ebul haris Arslan b. Abdillah el muzafferi el besasiri olarak kayıtlara geçmiştir. 1059 yılının ocak ayında ölmüştür.

Büveyhi hanedanına ise Irak’ta hizmet etmiş bir Türk komutandır. Kökenlikten askerliğe arkasından komutanlığa terfi etmiştir.

Büveyhilere 1055 senesinde Selçuklular tarafınca büyük bir yenilgi ile tahtan indirilmiştir. Arkasından ise Arslan Besasiri ise fatihi halifeliğine sığınmış ve biat etmiştir.

Cenk yıllarında etkili olsa da tesiri pek uzun sürmedi, Selçuklu zamanında Sultan Tuğrul’a baş kaldırmış bazı baskınlar yapsa da başarısı uzun sürmedi.

İbrahim yınal’ın isyan çıkarması şeklinde vakalarda adı geçti bunu fırsata çevirip bölgede bağlı olduğu Fatimi bayraklarını dikti.İbrahim İnal hemedan şehrindeki hazineleri alıp sultana baş kaldırdıktan sonrasında sultan halife şehri olan Bağdat’ı bırakıp üvey kardeşi olan ibrahim İnal ile cenk etmiştir.Bunu fırsat bilen Arslan besasiri yine Bağdat’ı alıp halka büyük zulümler etmiştir.Artık son raddete gelen durumlardan dolayı sultan Tuğrul kardeşi İbrahim’i kiriş ile boğdurduktan sonrasında yönünü yine halife şehri Bağdat’a döndürmüştür.Arslan Besasiriyi Köşeye sıkıştırıp tarihin tozlu sayfasına gömmüştür. 15 Ocak 1059’da vefat etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir