İçindekiler

Uykuluk Nedir?

Uykuluk Hayvanın Neresi?

Uykuluk Kalori ve Gıda Kıymeti

Uykuluk Faydaları Nedir?

Uykuluk Zararları Nedir?

Uykuluk ÇeşitleriGerdan Uykuluk

Fındık Uykuluk

Ciğer Uykuluk

Uykuluk Iyi mi Temin Edilir?

Sakatat sevenlerin vazgeçemediği lezzetlerden biri de uykuluktur. Uykuluk, kuşkusuz değişik bir damak tadı vermekte ve sıhhat açısından pek oldukça yararları bünyesinde barındırmaktadır. Değişik şekillerde hazırlanabilmekte ve tüketilebilmektedir. Buna ek olarak her gıdada olduğu benzer biçimde zararları da bulunmaktadır. Bu içerikte uykuluk yararları ve zararları konusunu tüm detaylarıyla ele aldık. Öte taraftan “hayvanın neresi, gıda ve kalori değerleri” hakkında da açıklamalarda bulunduk.

Uykuluk Nedir?

Sevilerek tüketilen uykuluk bir tür sakatat çeşididir. Uykuluk, bir hayvanda ortalama olarak 80 ile 100 gram içinde bir ağırlığa haizdir.

Değişik pişirme teknikleriyle pişirilen uykuluk dışarıdan bakılmış olduğu süre tavuk ya da et soteye benzer. Fakat lezzet olarak kokoreci anımsatmaktadır. Osmanlı mutfağında da kullanılan uykuluk, Osmanlı mutfak sözlüğünde özden kelimesiyle karşılık gelir. Bu kelime ise kuzunun timüs bezi anlamını taşımaktadır. Bazı insanoğlu tarafınca bir organ olarak adlandırılsa da aslen hayvana ilişkin bir organ değildir. Hayvana ilişkin olan sakatat, hayvanın çeşitli hormonlarının salgılanmasını sağlar. Uykuluk, İstanbul’un Sütlüce semti ile anılmaktadır. Uzmanlar tarafınca meydana getirilen araştırmalarda uykuluğun içinde bulunan maddelerin sağlığa yararlı olduğu belirlenmiştir. Ikimiz de aşağıda uykuluk yararları ve zararları hakkında detaylı açıklamalarda bulunduk!

Uykuluk Hayvanın Neresi?

Bir sakatat türü olan uykuluk, dana ve kuzulardan elde edilmektedir. Dana ya da kuzuların göğüs kafesinin derhal üstünde bulunan timüs ve pankreas bezlerinden oluşan yapılardan meydana gelmektedir. Bu yapılar salgı bezi olarak da ifade edilmektedir. Hususi yöntemlerle çıkarılan bu bezler değişik yöntemler kullanılarak hazırlanmaktadır.

Uykuluk Kalori ve Gıda Kıymeti

Uykuluk, içinde bulundurduğu maddeler yardımıyla sağlığa yarar sağlamaktadır. Tertipli tüketildiği süre vücudu besler ve vücudun gereksinim duyan değerleri vücuda kazandırır. Uzmanlar tarafınca meydana getirilen araştırmada besleyici özelliği vurgulanmıştır. 1 porsiyon şu demek oluyor ki 100 gram uykuluk 235 kaloridir. Uykuluk gıda kıymeti ise şu şekildedir;

 • 20 g yağ
 • 0 g karbonhidrat
 • uykuluk protein kıymeti 12g
 • 223 mg kolesterol
 • 96 mg sodyum
 • 360 mg potasyum

Sıhhatli bir gıda olarak tüketilen uykuluğun 100 gramında bulunan değerler yukarıda yer almış olduğu gibidir. Bir porsiyonda karbonhidrat bulundurmayan uykuluk, vitamin ve mineralleri bir arada vücuda kazandırır. Uykuluğun içinde C vitamini vardır. Bununla birlikte magnezyum, kalsiyum ve demir de bulunmaktadır. Bu sayede vücudu besler, vücuda direnç kazandırır ve sağlığı korur.

Uykuluk Faydaları Nedir?

Uykuluk, sıhhatli ve besleyici bir sakatat olarak tüketilmektedir. Dana ya da kuzudan elde edilmiş uykuluk kolaylıkla temin edilebilmektedir. Uykuluğu değişik şekillerde pişirerek tüketebilirsiniz. Uykuluk yararları şu şekildedir:

 1. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir,
 2. Sinir sistemini kuvvetlendirir,
 3. Vücudun gereksinim duyan vitamin ve mineralleri karşılar,
 4. Uzun soluklu tokluk sağlar,
 5. Kalp ve damar rahatsızlıklarının önüne geçer,
 6. Kansızlığa iyi gelir,
 7. Vücuda enerji kazandırır,
 8. Fiziki yorgunluğu geçirir,
 9. Hastalıklara karşı direnç sağlar.

Uykuluğun içinde bulunan vitamin ve mineraller, insan sağlığını pozitif yönde yönde etkilemektedir. Sıhhatli bir ferdin gün içinde alması ihtiyaç duyulan vitamin ve mineraller vardır. Uykuluk ise bu vitamin ve minerallerin belirli bir kısmını karşılamaktadır. Vücuda kazandırılan bu değerler yardımıyla bağışıklık sistemi güçlendirmektedir. Bağışıklık sisteminin kuvvetli olması demek hastalıkların önüne geçmek anlama gelir. Bağışıklık sistemi zayıf olan bireyler daha sık hasta olurlar. Oysa bağışıklık sistemi kuvvetli olan bireyler hastalıklara karşı daha dirençlidir. Uykuluk, sinir sistemini kuvvetlendirir. Bununla birlikte kalp ve damar rahatsızlıklarının önüne geçer. Şu sebeple kalp ve damar sağlığını korur.

Kansızlığın görüldüğü bireylerde bu problemin ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Eğer ferdin vitamin eksikliği var ise daha duyarlı bir bünyeye haiz olur. Bitkinlik, uyku hali, halsizlik benzer biçimde emareler hissedilmektedir. Uykuluk, fiziki yorgunluğa iyi gelir. Bununla birlikte vücuda enerji kazandırır. Zayıflama sürecindeki insanların tertipli olarak et tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Tüketilen et yardımıyla vücutta tamamlanmamış olan maddeler tamamlanarak vücut beslenmektedir. Rejim icra eden bireyler ise öğünlerinde uykuluk tüketebilir. Salata ile tüketilen uykuluk hem doyurucu hem besleyici hem de sağlıklıdır. Zayıflama sürecindeki insanoğlu bir süre vitamin ve mineral kaybetmeye adım atar. Zayıflama programına alışma sürecinde vücudu korumak, sağlığı kaybetmemek adına doğru beslenmek ehemmiyet taşımaktadır.

Uykuluk Zararları Nedir?

Her besinde olduğu benzer biçimde uykuluğun da bazı zararları bulunmaktadır. Uykuluk zararları normal olarak bünyeye nazaran değişkenlik göstermektedir. Faydaları da aynı şekilde. Hatırlatmakta yarar var! Tüm gıdalar için en geçerli şeyi unutmayalım; Sual işareti oluşturan gıdaları tüketmeden ilkin kesinlikle uzman bir hekim yada diyetisyene danışmalısınız. Genel olarak ele aldığımızda ihtimaller içinde uykuluk zararları şu şekildedir:

 • Uykuluk bir sakatat türüdür. Hayvanın vücudunda parazit, virüs yada toksit benzer biçimde maddeler depolanabilir. Dolayısıyla tüketirken bilinçsiz bir halde vücudunuza girebilir.
 • Uykuluk, çok çok fazla yağ oranı bulundurmaktadır. Bu durum da kalp ve damar sağlığı açısından risk ifade etmektedir.
 • Satın alındıktan sonrasında buzdolabında en fazla 2-3 gün bekletilmelidir. Aksi taktirde bozulma riski ile karşılaşabilirsiniz. Bu da bozulmuş besin tüketmenize sebep olacaktır.

Peki, uykuluk zararları ile karşı karşıya gelmemek için ne yapmalıyız? Ilk olarak taze olmasına itina gösterilmelidir. Bu sebeple güvenilir yerlerden tedarik etmelisiniz. Satın aldıktan sonrasında temizliğine ehemmiyet vermelisiniz. Tüketmeden ilkin muntazam bir halde temizliği yapılmalıdır. Buna bağlı olarak usulüne uygun pişirilmelidir.

Uykuluk Çeşitleri

3 değişik uykuluk çeşitleri vardır. Peki, nedir bu çeşitler?

 • Gerdan uykuluk
 • Ciğer uykuluk
 • Fındık uykuluk

Gerdan uykuluk, kuzunun gerdan kısmından elde edilmektedir. Ciğer uykuluk ise kuzunun yürek kısmına yakın yerden elde edilmektedir. Fındık uykuluk, kuzunun bağırsak kısmından elde edilmektedir. Üç değişik şekilde çıkarılan uykuluk değişik şekillerde hazırlanarak pişirilmektedir.

Gerdan Uykuluk

Gerdan uykuluğun pişirilmesine dikkat edilmelidir. Harlı mangal ateşinde pişen uykuluk sık sık çevrilmelidir. Eğer uykuluğu sık sık çevirmezseniz dış kısmı yanabilmektedir. Bu yanma hem fena bir koku hem de fena bir tat oluşturur. Bununla birlikte dışı yanacağı için uykuluğun iç kısmı yeteri kadar pişmemiş olur. Uykuluk yağlı olduğundan sık sık çevirmeye dikkat etmeli ve kurutmamaya itina göstermelidir.

Fındık Uykuluk

Fındık uykuluk daha yağlı bir yapıya haizdir. Tavsiye edilen pişirme şekli ilk olarak uykuluğun suda haşlanmasıdır. Bu sayede fazla yağ arındırılmış olur. Haşlama işlemi esnasında uykuluğun ön pişirmesi yapılır. Haşlama bittikten sonrasında uykuluk soğutulur ve mangal ateşinde pişirilir.

Ciğer Uykuluk

Ciğer uykuluk diğerlerine nazaran daha özenli pişirilmelidir. Daha duyarlı bir yapıya haiz olan ciğer uykuluk, acil etmeden pişirilmelidir. Hazırlanan uykuluk hafifçe mangal ateşinde yavaş yavaş pişmelidir. Eğer süratli pişirilmeye çalışılırsa kurur ve lezzeti kalmaz. Bundan dolayı doğru pişirmeye itina gösterilmelidir.

Uykuluk Iyi mi Temin Edilir?

Uykuluk iyi mi temin edilir diye soranlar için yanıt oldukça kolay. Kasaplarda rahatça uykuluk bulabilirsiniz. Güvendiğiniz bir kasaptan almanız daha doğru olacaktır. Uykuluk, kasaplarda hazır bir halde satılmaktadır. Bununla birlikte restoranlara giderek uykuluk yiyebilirsiniz. Evde hazırlayabileceğiniz benzer biçimde dışarıda yiyebileceğiniz bir lezzettir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir