Yoğurt içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde kişinin sağlıklı bir yaşam içerisinde olmasını sağlayan son derece uygun bir gıdadır. İçeriğindeki bileşenler başta bağışıklık sistemi olmak üzere, tüm kas sisteminin güçlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda kişinin uzun süre tok kalmasına da yardımcı olmaktadır. İnsan sağlığına bu denli faydalı olan yoğurdun akşamları uyumadan evvel düzenli olarak tüketilmesi bakın hangi alanlarda fayda sağlıyor…

Yatmadan evvel yoğurt yemenin faydaları nelerdir?

Yoğurt içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde kişinin sağlıklı bir yapı içerisinde olmasını sağlayan son derece sağlıklı bir gıdadır. Yoğurdun içeriğinde bulunan bileşenler kişinin sağlıklı bir yapı içerisinde olmasına yardımcı olurken yoğurdun faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Yoğurt içerisinde büyük ölçüde lastik asit barındırması dolayısıyla cildin sağlıklı bir yapıda olmasına yardımcı olmaktadır. Yoğurdun içerisinde çok sayıda bulunan yararlı bakteriler, cildin sağlıklı bir durum içerisinde olmasını sağlarken, sivilce ve akne gibi cilt problemlerinin oluşmasına engel olmaktadır. Yoğurdun içerisinde yer alan laktik asit cildin sağlıklı bir görünüm içerisinde olmasına yardımcı olurken cildin pürüzsüz bir görünüm içerisinde olmasına yardımcı olmaktadır. Bu durum itibarıyla düzenli olarak yoğurt tüketimi içerisinde bulunmanız cildinizin sağlıklı bir görünüm içerisinde olmasına yardımcı olacaktır.
  • Yoğurt kalori açısından düşük bir seviyede olması kişinin sağlıklı bir yapıda olmasına yardımcı olmaktadır. Kişinin uzun süre tok kalmasına yardımcı olan yoğurt, kalori miktarının az olması dolayısıyla da kişinin kilo verme sürecinde sağlıklı bir adım atmasına katkı sağlayacaktır.
  • Yoğurt vitamin ve mineraller bakımından zengin olan bir besin kaynağı olurken içerisinde bulunan B5 vitamini saçların çok daha sağlıklı bir yapıda olmasına yardımcı olmaktadır. Bilhassa saç dökülmesi problemiyle karşı karşıya kalma durumları içerisinde bulunan kişilerin yoğurdu düzenli olarak tüketmeleri saçlarının sağlıklı ve güçlü bir yapı içerisinde olmasına yardımcı olacaktır.
  • Kalsiyum açısından zengin olan yoğurt, güçlü kemikler ve sağlıklı dişler açısından düzenli olarak tüketilmesi gereken gıdaların başında yer almaktadır. Kemiklerin ve dişlerin sağlıklı bir yapıda olabilmesini sağlayabilmek için düzenli olarak yoğurt tüketimi içerisinde bulunmayı kesinlikle ihmal etmeyin.

Yoğurdu uyumadan evvel tüketmeniz uyku sürecine çok daha hızlı bir şekilde girmenize yardımcı olurken aynı zamanda uykunuzun kaliteli bir süreç içerisinde olmasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda uyumadan evvel tüketeceğiniz yoğurdun içerisine bir miktar pul biber, zencefil ve keten tohumu ilave etmeniz uyku esnasında mevcut olan yağların çok daha hızlı bir şekilde yakılmasına katkı sağlayacaktır. Yoğurdu düzenli olarak tüketmeyi ihmal etmemeli ve sağlığınız için yoğurdu yeterli ve düzenli olarak tükettiğinizden emin olmalısınız.

Yoğurdun besin değerleri şu şekildedir;

Besin Değeri
100 gramda
1 Su Bardağı (180 g)
100 gram için günlük % değer*

Kalori
62 kcal
111.6 kcal
% 3.1

Karbonhidrat
4.9 g
9.0 g
% 1.6

Lif
0.0 g
0.0 g
% 0.0

Protein
3.0 g
5.4 g
% 6.0

Yağ
3.4 g
6.1 g
% 5.2

Kolesterol
0.0 mg
0.0 mg
% 0.0

A Vitamini
140.0 IU
252.0 IU
% 2.8

C Vitamini
1.0 mg
1.8 mg
% 1.7

Potasyum
132.0 mg
237.6 mg
% 3.8

Kalsiyum
111.0 mg
199.8 mg
% 11.1

Demir
0.0 mg
0.0 mg
% 0.0

Video: Sır değil taş gibi evde yoğurt nasıl yapılır öğrenin yoğurt tarifi.

https://www.youtube.com/watch?v=Iq02UYeGOAUVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: Sır değil taş gibi evde yoğurt nasıl yapılır öğrenin yoğurt tarifi. (https://www.youtube.com/watch?v=Iq02UYeGOAU)

Günde tüketilmesi gereken yoğurt miktarı ne kadardır?

Süt, yoğurt, peynir gibi gıdalar protein açısından yüksek gıdalar olurken bu gıdaların gün içerisinde ne kadar tüketilmesi gerektiği diğer protein gıdalarının tüketilme süreçleriyle fazlasıyla yakından ilgilidir. Peynir, süt gibi gıdaları tüketmemeniz durumunda yoğurdu bir porsiyon olarak tüketebilirken; peynir, süt gibi protein kaynaklı gıdaları tüketmeniz durumunda yoğurdu yarım porsiyon kadar tüketmeniz çok daha sağlıklı bir tercih olacaktır. Her gıdanın fazla tüketilmesi kişide çeşitli sağlık problemlerinin oluşmasını tetikleyeceğini unutmadan bilinçli tüketim yapılması kişinin çok daha sağlıklı bir yapı içerisinde olmasına büyük ölçüde katkı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir