Son yıllarda altın oldukça popüle bir duruma gelmeye başladı. bilhassa son bir senedir içinde bulunduğumuz bu enflasyon durumu sebebi ile insanoğlu, varlıklarını koruyabilmek adına devamlı olarak dolar ya da altın benzer biçimde varlıklara yatırım halletmeye başladı. Bildiğiniz benzer biçimde enflasyona karşı güvenli bir liman olarak malum altın, yatırımcısını daima mutlu etmiştir. Sadece uzun vadeli yatırımlar yardımıyla altından istediğiniz karları elde edebilirsiniz. Gram altın fiyatları geçtiğimiz haftalarda bir miktar düşmüştü. Bu sayede de elinde TL ya da dolar olan kişiler, ucuzdan altın almaya başladı. Fakat geçen haftayı yükseliş ile kapatan sarı metal, bu hafta da hafifi yükselişler ile yatırımcılarını mutlu etmeye devam ediyor. Bu yazımızda sizlere, uzman analistlerin açıklamış olduğu yıl sonu gram altın tahminlerinden bahsedeceğiz.

Gram altın yıl sonunda kaç TL olacak?

Meşhur ekonomistler, gram altın fiyatlarının yıl sonunda iyi mi bir seviyede olacağı ile alakalı tahminlerini belirtmeye başladı. Bu tahminlerin ortak noktası ise gram altın fiyatlarının, günümüzden itibaren yıl sonuna kadar kademeli bir halde artacağı yönünde. Bunlara ek olarak gram altın fiyatlarının şu an için bile değerinden düşükte bulunduğunu vurgulayan analistler, gram altın fiyatlarının Amerikan Merkez Bankası (FED) dahil olmak suretiyle birçok ülkenin merkez bankaları tarafınca baskılandığını dile getiriyorlar. Bu baskılanmanın bir süre sorna kırılacağını özetleyen analistler, gram altın fiyatlarının yıl sonunda oldukca daha değişik bir seviyede olacağının altını çizdi. Gram altın için konuşulan yıl sonu tahmini ise bin 300 TL ile bin 450 TL arsında değişkenlik göstermektedir. Şu an da ise gram altın fiyatları bin 30 lira civarında dolanmakta.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş deklare etti

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, gram altın fiyatları ile ilgili yapmış olduğu açıklamalar ile oldukça ses getirmiştir. Son zamanlardaki tahminlerinin doğru çıkması ile beraber beraber yatırımcı kitlesini bir fazlaca genişleten İslam Memiş, gram altın fiyatları ile ilgili yapmış olduğu açıklaları devamlı olarak takip ediliyor. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, gram altın fiyatlarının yıl sonuna iyi mi bir seviyeye geleceğini devamlı olarak açıklıyor. Genel olarak gram altın fiyatlarının yıl sonunda bin 400 TL seviyesine ulaşacağını özetleyen İslam Memiş, altın fiyatlarının büyük bir patlama yapacağının altını çizdi. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, “Altının ons fiyatı 1674 dolar seviyesinde. Bu hafta 1618’e kadar geriledi. 1680 dolar direnci kırılırsa yukarıda 1705 dolar direnci var. Ben pozitif görünüm devam etmiş olduğu ve kasımı beklediğim için, beklemeye devam ediyorum. Altın pimi çekilmiş bomba benzer biçimde, patladığı süre kötü şekilde patlayacak.” ifadelerini kullandı.

Altın fiyatlarındaki makas aralıklarına dikkat edin!

Altın yada dolar benzer biçimde varlıklara yatırım meydana getirecek olan kimseler, çoğu zaman internetten yada televizyondan bu tür yatırım araçlarının fiyatalarını takip ediyor. Fakat iş satın alıma ulaştığında ise işler değişiyor. Şu sebeple ekranlarda ve özgür piyasalarda görünen rakamlar oldukça değişik. Örnek vermek gerekirse 1000 lira olarak gördüğünüz gram altın, Kapalıçarşı’da bin 40 liraya satılabilmektedir. Bu yüzden de analistler, altın fiyatlarındaki bu makas aralıklarına dikkat edilmesi icap ettiğini deklare etti. Meydana getirilen açıklamlar içinde gram altın ile ilgili örnekler veren İslam Memiş, “980’e kadar gerilemişti gram altın, ekranda 960’ı görenler almak için atladı fakat bu şekilde bir sayı yoktu. Ekran ve piyasa farkı var. Kapalıçarşı’da ekran fiyatı geçerli değil. Bu alım satım piyasasını bitirdiler bankalarda o yüzden al sat diye bir dert yok. Oldukca şükür diyorum bundan dolayı kumar oynamayacak kimse.” açıklamasını yapmış oldu.

Meşhur Ekonomist Selçuk Geçer net konuştu

Yapmış olduğu uçuk dolar tahminleri ile gündemi devamlı olarak sarsamaya devam eden Selçuk Geçer, altın fiyatları ile ilgili tahminlerini de aktardı. Gram altın fiyatları için bin 500 TL seviyesini düşünen Selçuk Geçer, bununla birlikte gram altın fiyatlarının dolara bağlı bir halde artış göstereceğini altını çizdi. Meşhur Ekonomist Selçuk Geçer, “Dolarda o beklenen yükseliş ulaştığında gram altın 1200 lira yıl sonunda 1500 seviyeleri kontrol edecek. Dolar 20 TL ons altın 1800 olduğunda. Altın yükselmeye devam edecek.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir