Yaş faktörünün ilerlemesiyle beraber hanım adam fark etmeksizin her insanın en büyük korkulu rüyası yüzde oluşan o derin büyük kırışıklardır. Tedbir alınmadığı taktirde kırışıklar yüzde iyiden iyiye kendine yer ediniyor, fazlaca daha görünür hale gelmeye başlıyor. Ciltte oluşan kırışıklıkların aslolan sebebi ise ilerleyen yaş faktörü ile cildin kafi nemi üretememesinden kaynaklı oluşuyor. Olunandan daha yaşlı gösteren o derin kırışıklıkları önlemek için evde hangi maskeleri uygulamak gerekir?

Yüzde kırışıklık niçin oluşur?

Esasında bakıldığında yüzde oluşan kırışıklıkların en temel sebebi genetik faktörlerin yanı sıra cilt, lüzumlu kolajen formunu kaybederek elastik donunun kurumasından meydana gelmektedir. Destekleyici bağ dokusunu kaybeden cilt, yaşın ilerlemesiyle beraber nemini de kaybedince bu kez kırışıklıkların meydana gelmesi kaçınılmaz bir son oluyor. Derin ve büyük kırışıklıkların bir öteki sebebi ise UV ışınlarına uzun süre maruz kalmaktan geçiyor. Uzun süre UV ışını doğrusu güneş ışınına maruz kalan kimsenin yüzünde ki elastin liflerinin yıpranmasına niçin olarak kırışıklıkların oluşumuna zemin hazırlıyor. Bu benzer biçimde oluşabilecek kırışıkların önüne geçmek için esasında fazlaca rahat bir yöntem bulunuyor. Güneş ışınına maruz kalacağınız günlerde, UV ışınlarına karşı koruyucu güneş kremi kullanmak tüm sorunlarını ortadan kaldıracaktır. Nerede ise her sıhhat probleminde olduğu benzer biçimde yüzde oluşan kırışıklıkların da belli bir boyutu stres kaynaklı oluşabilmektedir. Dengeli ve tertipli beslenmek başta olmak suretiyle yaşam standardını arttıracak çalışmalarda bulunmak vücudunuzun ve cildinizin daha genç görünmesine niçin olacaktır.

Derin kırışıklıkların formülü bu tariflerde!

Muz

1- Hücre yenilemeye yarayan mucize muz maskesi

Malzemeler:

 • 1 tane olgun muz
 • Blender

Yapılışı:

1 tane iyice olgun muzu blender yardımıyla iyice püre haline getirin. Evinde blender olmayanlar bu işlemi bir çatal yardımıyla da yapabilir. Yalnızca muzun iyice ezilmiş tüm liflerinin ortaya çıkmış olması gerekmektedir. Bu maskeyi, yüzünüze sürmeden evvel cildinizde herhangi bir makyaj malzemesi var ise cildinizden arındırdıktan sonrasında cildinize muz maskesini sürmelisiniz. Muzun muhteviyatında bulunan E vitamini, cilt hücrelerinin korunmasını sağlarken, cilde canlılık ve gerginlik sağlamaktadır. Haftanın bir gününde tertipli olarak muz maskesini uygulamanız, cilt hücrelerini yenileyerek cildin yitirmiş olduğu nemi kazandırmaya yarayacaktır.

Yaş maya maskesi malzemeler

2-Kırışıklığa karşı yaş maya maskesi

Malzemeler:

 • 1 fincan ılık su
 • 1 paket yaş maya

Yapılışı:

Bir fincan ılık su içinde 1 paket yaş mayanın iyice eridiğinden güvenilir olduktan sonrasında kıvam alana dek karıştırın. Kıvam alan mayalı karışımı cildinize güzelce sürün. Yaklaşık olarak 30 dakika süresince, maskeyi yüzünüzde tuttuktan sonrasında ılık su ile cildinizden temizleyebilirsiniz. Mayanın içinde bulunan bazı maddeler kırışıkların giderilmesinde etkili olmaktadır. Bu maskeyi, kırışıklık probleminiz var ise direkt olarak deneyebilirsiniz.

Yulaf

Gözenek küçültücü yulaf maskesi

Malzemeler:

 • 4 yiyecek kaşığı ılık süt
 • 2 yiyecek kaşığı yulaf

Yapılışı:

4 yiyecek kaşığı ılık sütün içine yulafı ekleyelim. Yulafların süt içinde şişmesini bekledikten sonrasında, temiz cildimize bu maskeyi güzelce sürelim. Yulafın içinde bulunan lifli yapısı, kırışıkların giderilmesine destek olurken bununla birlikte gözeneklerin küçülerek sıkılaşmasına da destek olmaktadır. Yulaflı maske cildinizi yenileyerek, ölü derilerden kurtulmanızı elde edecektir.

Limon

Rutubet bombası yoğurt ve limon maskesi

Malzemeler:

 • 2 kaşık yoğurt
 • 1 yiyecek kaşığı limon suyu

Yapılışı:

2 kaşık yoğurt ile 1 yiyecek kaşığı limonu güzelce karışmasını sağlayarak benzeşik hale getirin. Göz çevresi dikkatli olacak şekilde tüm yüzünüze bu karışımı sürün. Yüzünüze sürdüğünüz bu maskeyi yaklaşık olarak 15 dakika kadar beklemeye alın. Arkasından ılık su ile cildinizden paklayın. Bu maskenin tertipli kullanımda cildi yenileyerek, sıkılaşmasını sağlamaktadır. Limonun arındırıcı tesiri, yoğurdun nemli dokunuşları ile; cildiniz kirden arınırken bununla birlikte rutubet bombasına maruz duracak.

Kuru üzüm

Antioksidan etkili üzüm maskesi

Malzemeler:

 • 6 tane taze siyah üzüm
 • Nemlendirici krem

Yapılışı:

6 tane taze üzüm suyunu sıkın ve sıkılan bu üzüm suyunu yüzünüze tonik uygulaması şeklinde uygulayın. Üzümün içinde bulunan antioksidan özellikteki vitamin ve mineraller cildin genç görünmesini sağlarken, cilde maksimum düzeyde parlaklık sağlamaktadır. Yüze tonik şeklinde uygulanan üzün suyunun peşinden, yüzü ılık su ile yıkayıp peşinden nemlendirici krem ile nemini kazandırmayı sağlamak, cildin ölü hücrelerden kurtulmasına ve gözeneklerin sıkılaşmasına destek olmaktadır.

Elma

Arındırıcı Elma maskesi

Malzemeler;

 • 1 tane elma
 • Taze süt kaymağı
 • 1 tatlı kaşığı su

Yapılışı:

Taze süt kaymağı su ile ilk olarak ocakta birazcık kaynatılır peşinden 1 tane rendeden geçirilmiş elma eklenmiş olur. Akabinde bu karışım ılıdıktan sonrasında temiz olan cildinize güzelce sürün ve 30 dakika beklemeye alın. Bu karışım ciltteki ölü derileri arındırarak, kırışıklıkların giderilmesine destek olmaktadır. Arındırıcı elma maskesini hafta bir kez cildinize uygulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir