Teknolojik aletlerin insan sağlığına ziyanı var mıdır?

Günümüz dünyasının en büyük gerçeklerinden birisi asla kuşkusuz teknolojidir. Bilhassa son 50 yılda artan bu teknoloji her ne kadar insanların işini kolaylaştırsa da pek oldukca zararları da bulunmaktadır. İlk başlangıçta bunun farkına varılmaması oldukça doğaldır. Şu sebeple ilk kez kullanılan bir aletin zararlarını kısa sürede saptamak elbet oldukca güçtür. Sadece artan vakaların ve meydana getirilen bilimsel çalışmaların neticesinde hızla gelişen teknolojinin insan sağlığına oldukca büyük zararları dokunmaktadır. Pek oldukca insan günün belli saatlerinde tv, tablet, bilgisayar ve telefon benzer biçimde elektronik cihazların ekranlarına bakarak geçirmektedir. Bu ekranlara bakma süresi ve bu araçları kullanma süresi bununla beraber pek oldukca hastalığı ve problemi getirmektedir. Mesela elektronik cihazların ekranlarına oldukca fazla bakan birisinin zaman içinde gözlerinde şiddetli ağrıların baş göstermesi kaçınılmaz bir sondur. Nitekim geçtiğimiz son 10 yılda pek oldukca göz problemi tespit edilmiştir. Bu göz problemlerinin oldukca büyük bir kısmı teknolojik aletlerin uzun süre kullanılmasından meydana gelmektedir.

Küreselleşen ve devamlı gelişen dünyada insanoğlu oldukca fazla ekran ışığına maruz kalmaktadır. Bilhassa cep telefonlarının artması ve neredeyse her insanoğlunun elinde bir akıllı telefonun bulunması bununla beraber pek oldukca problemi getirmiş durumdadır. Telefonlarda geçirilen süreler bazı insanoğlu için otuz dakika bile sürmezken bazı insanoğlu için oldukca uzun saatlere karşılık gelmektedir. Meydana getirilen pek oldukca bilimsel araştırmaya bakılırsa artan bu teknolojik aletlerin doğru ve bilgili kullanılmadığı durumlarda insan sağlığının oldukca ciddi bir halde tehdit edilmiş olduğu saptanmıştır. Sadece günümüzde bir çok insan günün 5-6 saatini teknolojik aletlerle geçirmektedir. Bilhassa genç kesimlerin teknolojiye olan merakları onlarda pek oldukca hastalığın ve rahatsızlığın da görülmesine niçin olmuş durumdadır. Bu rahatsızlıklar hafife alınacak rahatsızlıklar olmadığından oldukca dikkat edilmesi gerekmektedir.

Teknolojik aletlerin armasına bağlı olarak insanlarda görülen rahatsızlıklar nedir?

Göz yorgunluğu ve göz hastalıkları;

Teknolojik aletlerin kim bilir en büyük ziyanı gözlerin sağlığını bozmasıdır. Normal olarak bunun için alınacak bir sürü tedbir bulunmaktadır. Hayatımızın her alanına nüfuz eden teknoloji evlerimize hatta ceplerimize kadar girmiş durumadır. Neredeyse her insanoğlunun elinde bir cep telefonu bulunmaktadır. Bununla birlikte sokaklarda, kafelerde ve restoranlarda pek oldukca teknolojik alet bulunmaktadır. Bu aletlerin ışığı en oldukca gözlerin yorulmasını ve zaman içinde gözlerde pek oldukca hastalığın baş göstermesine niçin olmaktadır. Son yıllarda oldukca fazla artan göz hastalıkları uzun süre ekran ışığına maruz kalmaktan kaynaklandığından pek oldukca uzman teknolojik aletlerin sınırı olan kullanılması fikrini ortaya atmıştır. En mantıklı ve en doğru olanı da budur. Sadece bir çok insan bilhassa genç kesimler bu ikazları pek fazla umursamamaktadır. Son dönemlerde ortaya çıkan belli başlı oyunlarda pek oldukca insanoğlunun ekranlara bağımlı olmasına niçin oluş durumdadır.

Bağ ağrıları;

Uzun süre ekran karşısında kalmak gözleri yorduğu benzer biçimde baş ağrılarına da niçin olmaktadır. Bilhassa oldukca uzun saatler asla yerinden kalkıp elini yüzünü yıkamayan insanlarda oldukca şiddetli baş ağrılarının meydana geldiği tespit edilmiştir. İnsanlar gün içinde telefona, televizyona ve ya bilgisayara ne kadar maruz kalırlarsa bu ağrıların oluşma ihtimalide o denli artmaktadır. Toplumsal medyanın ortaya çıkması, oldukca oyunculu online oyunların çıkması ve daha pek oldukca şeyin ortaya çıkması insanları daha da bilgisayara, telefona ve tablete çekmiş durumdadır. Uzmanlar uzun süre ekran karşısında kalmanın oldukca büyük baş ağrılarına niçin bulunduğunu tespit etmiş ve bundan uzak durulması icap ettiğini de belirtmişlerdir. Şu sebeple asla istenmeyen pek oldukca hastalığın baş göstermesi oldukça ihtimaller içindedir. Onun için ne olursa olsun ekran karşısında geçirilen süreyi kısaltmak gerekiyor.

Sırt ve boyun ağrıları;

Bilhassa bilgisayar karşısında devamlı süre geçirenlerin en büyük şikâyeti sırt ve boyun ağrılarıdır. Şu sebeple doğru bir halde oturulmadığından baş çoğu zaman öne doğru eğik olmaktadır. Doğal olarak bunun yanında sırtta eğilip bükülmekte ve kambur benzer biçimde duruş ortaya çıkmaktadır. Zaman içinde insanoğlu bu duruma alıştıklarından doğru bir halde oturamamaktadır. Bu da sırt ve uzunlukta pek oldukca problemin meydana gelmesini sağlamaktadır. Bu durum hem de insanların duruşunu da oldukca fazla etkilemekte ve bozmaktadır. Bilhassa uzun saatler doğru oturmayanların daha kambur benzer biçimde yürüdükleri tespit edilmiştir. Bu insanlara bunun sebebi sorulduğunda dik bir halde yürümekte oldukça zorlandıklarını söylemektedirler.

Uykusuz kalmak;

Uyku asla kuşkusuz insanların dinlenmesi ve bir sonraki güne daha enerjik kalkmaları için oldukca önemlidir. Sadece bazı durumlarda maalesef ki yeteri kadar uyku uyumamaktayız. Bilhassa ekran karşısında oldukca fazla süre harcandığında kimi zaman uyku uyumaya zaman kalmamaktadır. Aslına bakarsak vücudun kendini toparlaması için uyuması şarttır. Sadece oldukca fazla telefonla ve ya bilgisayarla oynamak uykusuz kalmaya niçin olabilmektedir. Uykusuzluk sonucunda pek oldukca hastalıkta oluşmaktadır. Bu mevzuyla ilgili meydana getirilen pek oldukca bilimsel araştırma mevcuttur. Bu araştırmalar neticesinde uykusuz kalan insanların daha agresif, stresli, kaygılı, halsiz ve kolay hasta olma eğilimi olduğu tespit edilmiştir. Vücut direnci zaman içinde kırıldığı için hastalıkların vücuda bulaşma riski daha da artmaktadır. Ek olarak stres, kaygı ve halsizlik benzer biçimde pek oldukca problemde insanların tükenmişlik sendromuna yakalanmalarına niçin olmaktadır. Günde insanların averaj olarak en azca 7 saat uyumaları gerekmektedir. Normal olarak bireysel farklılıklar bulunmaktadır. Sadece günlük uyku miktarının ne altında ne de üstünde olmak gerekir. Uyku saati ne olursa olsun evvelinde belirlenmelidir. Yapılacak işlerde o saate bakılırsa ayarlanmalı ve düzenlenmelidir.

Kilo problemleri;

Ekran karşısında durmakla kilo almanın hatta obeziteye yakalanmanın ne alakası var diye düşünebilirsiniz. Sadece meydana getirilen bilimsel araştırmalara bakılırsa obeziteye yakalanan insanların oldukca büyük bir kısmı günlerinin çoğunu ekran başlangıcında geçiren insanlardır. Devamlı aynı yerde durduklarından ve hareket etmediklerinden dolayı aşırı kilo almaktadırlar. Temel gereksinimlerini da çoğu zaman ekran karşısında karşıladıkları için vücut devamlı olarak yağ depolamaktadır. Bu hem de kanser, damar tıkanıklığı ve kalp krizine de niçin olabilmektedir. Aşırı kilolar vücutta pek oldukca organın işlevini yerine getirememesine niçin olabilmektedir. Ek olarak damarların tıkanmasına ve kalp krizine niçin olduklarından ölüme kadar gitmektedir.

Üretkenlik ve yaratıcılık duyguları körelmektedir;

Uzun süre ekran karşısında kalmak insanların fizyolojik olarak ağrılar yaşamasına sebebiyet verdiği kadar üretkenlik ve yaratıcılık açısından da pek oldukca probleme yol açmaktadır. Oldukca fazla ekrana bakan birisi aşırı bitkin olacağından istenilen başarıya ve üretkenliğe ulaşamayacaktır. Bununla birlikte yaratıcılık duygusu da zaman içinde körelecektir. Şu sebeple her istenilen şeye saniyeler içinde ulaşabileceği için fazladan bilişsel bir süreçten geçmemektedir. Verimin düşmesi ve yaratıcılığın sekteye uğramasında ekranlar karşısında geçirilen süre oldukca önemlidir. Süre ne kadar kısa olursa üretkenlik ve yaratıcılık o denli oldukca gelişme gösterecektir.

Vizyonun verdiği zararlardan kurtulmak için neler yapılmalıdır?

Uzun süre ekran karşısında kalmanın insan sağlığına pek oldukca ziyanı dokunmaktadır. Bu zararlar geri dönüşü olmayan sonuçlara bile yol açabilmektedir. Bu zararları ufak uygulamalarla en aza indirmemiz mümkündür. Mesela her 25 dakikada bir elimizi ve yüzümüzü ne olursa olsun yıkamalı ve 5 dakika yürümeliyiz. Bununla birlikte telefonun, tabletin ve ya bilgisayarın ekran ışığını olabildiğince kısarak ışığın zararlarını en aza indirebiliriz. Günde bir tek belirli saatlerde ekran karşısında süre geçirilmelidir. Onun dışındaki saatlerde oldukca acil olmadığı sürece ekranlardan uzak durulmalıdır. Ek olarak odanızda kaktüs bulundurabilirsiniz. Kaktüsler radyasyonu engellediğinden vizyonun vereceği ziyanı en aza indirmektedir. Bu ve buna benzer daha pek oldukca adımla vizyonun verdiği zararlardan kurtulmak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir