Her insana iyi günler diliyoruz. Bu yazımızda sizlere veri madenciliğin niçin fazlaca mühim bulunduğunu ve kullanım alanlarının neler bulunduğunu paylaşacağız.

Veri Madenciliğinin Önemli Olmasının Nedenleri Nedir?

Veri madenciliğinin günümüzde ve gelecekte fazlaca mühim olacağının sebepleri aşağıdaki şeklinde sıralanabilir:

  • Ulaşılabilen veri miktarının fazlaca büyük hacimlerde olması sebebiyle bu verilerin içindeki yararlı bilgilere klasik yöntemlerle ulaşılamamaktadır. Bunun aksine veri madenciliği kullanılarak bu bilgilere ulaşılabilir.
  • Pazarda, tecim sektöründe artan rekabet sebebiyle müşterilere daha iyi hizmet verme ihtiyacı duyulduğundan veri madenciliğine gereksinim vardır. Müşteriler için hizmet standardını artırmanın bir yolu da müşterileri iyi idrak etmek ve alışkanlıklarını iyi tespit etmektir. İşte bu alışkanlıkları tespit etme yolunda veritabanlarında (database’lerde) bulunan alan kişi kayıtlarından yararlanılabilir.
  • Şimdilerde veri madenciliği için kullanılacak olan teknolojilere erişim kolaylığı artmıştır. Bu sebeple bir fazlaca kurum veri madenciliği hakkında lüzumlu bilgiye haiz olup veri madenciliği mevzusunda ürün ve hizmet elde eden firmalarla bağlantı haline geçmektedir.
  • İşte bu şeklinde nedenler yardımıyla günümüzde fazlaca fazla olmasa da gelecek zamanda veri madenciliği sektörü en fazlaca aranan sektörlerden birisi olacaktır. Bu yüzden sektör mevzusunda kararsız olanlar veri madenciliği alanında kendilerini geliştirebilirler ve bu alanda işe girebilirler yada şirket kurup hizmet sağlayabilirler.

Bunlara ek olarak veri madenciliğinin kullanım alanlarını aşağıdaki şeklinde sıralayabiliriz.

Veri Madenciliğinin Kullanım Alanları Nedir?

  • Pazarlama: Satın alan satın alma kayıtlarından elde edilmiş örneklerle ürün düzenlemesi yapılabilir ve alan kişi alışkanlıkları incelenerek müşteriyle olan yada müşteriler arası ilişkiler düzenlenebilir.
  • Bankacılık: Veri madenciliğini kullanarak kredi kartı dolandırıcılıklarının tespiti yapılabilir.
  • Sigortacılık: Yeni poliçe talebi olan müşteriler belirlenebilir.
  • Tıp: Salgın hastalıklarla ilgili tespitler yapılabilir ve buna gore hastalıklara müdahale edilebilir.

Her insana iyi emek harcamalar ve iyi dersler diliyoruz…

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?

Beğendim0

Efsane0

Teşekkürler0

İyiymiş0

Hahaha !0

İnanılmaz0

İlginç0

Hatalı0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir