Akıllı telefonlar ile beraber parasız mesajlaşma ve görüşme elde eden sistemler artık web üstünde sunulmaya başlandı. GSM operatörleri için büyük bir vurgun olarak yine geri döndü. Bununla beraber 1 milyara yakın şahıs tarafınca kullanılan Viber’den bahsetmekteyiz. İstediğiniz benzer biçimde mesajlaşın, konuşun, dosya ve fotoğraf gönderin adeta bilgisayar benzer biçimde kullanmanız mümkündür. Viber telefonunuzda mesajlaşma yaptınız ve ondan sonra sildiniz mi bunların yedekleri telefonunuzun hafızasında saklanmaktadır. İstediğiniz süre geçmiş mesajlaşmaları geri getirerek yine kullanmaya devam edebilirsiniz.

Viber mesajlarının yeri /data/data/com.viber.voip/databases/viber_messages yolundadır.

Mesajların kaydedildiği yer SQLite veritabanı olduğundan telefonunuzun root edilmiş olması gerekir. Root edilmeyen telefonlarda erişim mümkün olmadığından dolayı geçmiş mesajları da yine geriye getiremezsiniz.

Kullanıcılarının gizliliğine verdiği önemden dolayı siz telefondan silinince tamamen silinmiş olunur. Kendi sunucusunda herhangi bir halde viber mesajlarını barındırmamaktadır. Yedeklerinizi alarak ondan sonra kullanmak suretiyle saklayabilirsiniz. Mesajlar sonrasında da silindiyse yada sildiyseniz mesajlar bütünü ile kaybolmuş olup yine geri getirmeniz mümkün olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir