Vizyonsuz; ödat olarak kullanılan, bir adı nitelendiren ve vasıflandırılan isim ne olursa olsun vizyon sahibi olmadığını hakaret yöntemiyle vurgulayan kelimedir. Çoğu zaman argo tabir olan vizyonsuz kelimesi, kimi zaman de hakkaten vizyon sahibi insanları nitelerken ödat halini alan bir kelimedir.

Vizyonun kelime anlamı; yaşam içinde şahıs bünyesine katılan değerleri, değerlerin ne kadar ilerletilebildiğini ve bu değerlerin iyi mi değerlendirilebildiğine yönelik meydana getirilen gelişimlerdir. Genel manada pozitif karakter durumuna vurgusu bulunan vizyon, olmadığı durumlarda karakterin dar bir bakış açısına haiz bulunduğunu argo olarak bildirir.

İçeriğindeki karaktere yönelik tutumlardan dolayı, her insana vizyonsuz sıfatı yakışmayacaktır. Bu yüzden; vizyonsuz kimlere denilir, vizyon sahibi olmak mümkün mü yada vizyonsuz biri ilk bakışta iyi mi anlaşılabilir, durumları anlaşılmalıdır. Böylelikle vizyonsuz ne demek? sorusu cevaplanır.

Vizyonsuz Kimlere Denilen Kavramdır?

Vizyon sahibi olmak, hem gerçek kişiler hem de tüzel kişilerce önde tutulan değerdir. Gösterime haiz olan her iki kişilik; bana güvenebilirsiniz, değişik bakış açılarından vakaları yorumlayabiliyorum ve ben kendime kıymet verdiğim için sizlere de kıymet veriyorum, imasını bırakma gücüne haizdir.

Bu değerlerden yoksun kalan gerçek kişiler ve tüzel kişiler, vizyon değerinden yoksun kalacaktır. Bir öteki önde gelen anlamıyla vizyon, geçmişten gelen de anlama gelir. Geçmişten gelen kültürel değerler yada geçmişin tecrübesiyle geleceğe ışık tutma algısı taşıyan vizyon, bu yüzden eğitim kurumları içinde ‘Vizyonumuz’ alanlarının oluşturularak eğitim kurumu duvarlarına asılmasını sağlatmıştır.

Geçmiş vizyonu olan kurumlar da, eğitim almak isteyen öğrenciler ve bu öğrencilerin velilerince değerlendirilir. Tüm anlatımdan çıkarımla; geçmiş değerleri olmayan yada geçmişe bakmadan yalnızca geleceğe odaklanan, kıymet katarak ilerlemekten yoksun olan, perspektif seçeneği olmayan tüzel ve gerçek kişilere vizyonsuz denilir.

Vizyonsuz

Vizyonsuz Olmaktan Iyi mi Kurtulmak Gerekir?

Vizyonun kıymet gören bir kümülatif birikim olması, vizyonsuz olan kişilerin bu durumdan hangi şekilde kurtulabileceklerini araştırmasına itmiştir. Vizyonsuz olmaktan kurtulmak için ayrı yöntemler ve kişisel gelişimler vardır.

Hem gerçek olan hem de tüzel olan kişilerin uygulayabileceği vizyon sahibi olma şekilleri:

  • Geçmiş yaşam süresince yaşanmış olan yada bilhassa kurumlarda daha evvelinde bulunmuş taraflarca edinilen kazanımlar dikkate alınmalıdır.
  • Çağ değerleri etken olarak değiştiğinden dolayı, çağa iyi mi ayak uydurarak gelişilebileceği araştırılmalıdır.
  • Görülen, malum ve cemiyet tarafınca kıymet gören gelişimler takip edilerek mümkün mertebe gelişim yolunda kalınmalıdır.
  • Tek bir yönden değil de, hangi vaka olursa olsun birden fazla açıyla bakmayı öğrenmek gerekir.
  • Bir insanoğlunun ömrü tek bir yaşamı tüm deneyimleriyle yaşamaya yetmeyeceği için, geçmiş yaşlı insanların kitaplarında kendilerine dair izler bırakan üstatların deneyimlerinin irdelenmesi gerekir.
  • İmkanlar ölçüsünde üretken olunması ve ne alanda olursa olsun üretilen sonucun üstüne katılarak süre içinde daha güzel bir üretim olması sağlanmalıdır.
  • Bir alanda yoğunlaşma var ise, vizyon sahibi olmak amacıyla eldeki alanın her ayrıntısı bilinmelidir.

Şeklindeki yöntemlerdir. Bu yöntemler, vizyonsuzluk sorunundan kurtulurken uygulandığında vizyon sahibi olunabilecektir.

Vizyonsuz Biri Iyi mi Anlaşılabilir?

Bir insanı ilk bakışta idrak etmek yada tanımak mümkün değildir. Vizyonsuz kişileri de tek bakışta, o kişiyle süre geçirmeden idrak etmek olanaksızdır. Kısaca, hiçbir şekilde vizyonsuz birinin ilk bakışta anlaşılmadığı unutulmamalıdır. Vizyonsuz kişilerin öne çıkan ve karakteristik hale gelen bazı özellikleri vardır.

İlk olarak, vizyonsuz kişiler başka tecrübelere ve başka hayatlara saygı duymazlar. Bu saygısızlık; bir başkası konuşurken cümlenin kesilmesi, karşı tarafın fikri hakkında çıkarımın dahi olmamasına karşın reddedilmesi, yanlış olduğu malum doğruları ısrarla reddetmesiyle kendisini belli eder. Vizyon sahibi olmayan kişilerin geçmiş yaşamları yada geçmişe dair herhangi bir kıymet kavramları bulunmaz.

Geçmişin devamlı fena bulunduğunu, alınmaya kıymet içinde ne olduğu olmadığını ve geçmişten tamamen kurtulmak icap ettiğini iddia ederler. Bir insanla konuşma yapılırken, belirtilen vizyonsuz insan özellikler fark edilerek o kişinin hakkaten vizyon sahibi olmadığı kanaatine ulaşılabilir. Ek olarak, vizyonsuz gerçek ve tüzel kişilerin bu durumu reddetmeye eğilimli oldukları gerçeği de göz ardı edilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir