İç üşümesi, çoğunlukla çevresel etkenler ile bağımlı olarak vücut ısısının düşmesi sonucu oluşur. Bu etkenlerin en başlangıcında mevsimsel değişimler, ani değişimler, yağmur, kar, rüzgar ve cereyanda kalmak geliyor.

Bunun yanı sıra potasyum ve demir eksikliği benzer biçimde minerallerin ve vitaminlerin eksikliği de hem çocuklarda hem de yetişkinlerde üşümeye sebep olabiliyor. İç üşümeleri kısa süreli olarak gerçekleşir. Çoğunlukla titreme ve kasılma benzer biçimde geçici emareler meydana gelir. Tertipli ve sıhhatli beslenmeyen, uyku bozukluğu olan kişilerde görülme olasılığı öteki insanlara oranla oldukça daha fazladır.

İç Üşümesi Neden Olur?

Mevsim koşullarının değişkenliği ile üşümek normaldir. Sadece iç üşümesi olarak tanımlanan hastalık çevresel etkenlere bağlı değilse meydana gelen üşüme, ciddi hastalıkların bir emaresi olabilir. Bu hastalıkların başlangıcında kansızlık gelir, kansızlığın bir öteki adı ise anemi’ dir.

Demir eksikliği ve D vitamini eksikliği, vücudun oldukça daha azca hemoglobini üretmesine sebebiyet verir. Bu da kırmızı kan hücrelerinin işlevini önceki benzer biçimde yerine getirememesine neden olur. Anemi hastalığının tedavisi bulunuyor, bu hastalığın tedavisinde çoğunlukla kan meydana getiren ilaçlar kullanılır. Bunun yanı sıra hastaya demir eksikliği ve D vitamini eksikliğinden dolayı bu vitaminleri içeren besinler çokça verilir ve tüketilmesi istenir. Bu hastalık sürecinde uyku düzenine dikkat edilmesi gerekir.

Vücutta iç üşüme, vücut ısısının düştüğünü gösteren bir emaredir. Vücut ısısının düşmesi, vücuttaki kan dolaşımının azalmasına neden olur ve bu da vücudun iç kısımlarının soğumasına neden olur. İç üşüme, çoğu zaman soğuk havalarda daha sık görülür ve vücut ısısının düşmesine neden olan çeşitli faktörler olabilir. Mesela, hava koşullarının soğuk olması, hareketsiz kalma ve giyeceklerin yetersiz olması iç üşümeye neden olabilir.

Devamlı Üşümenin Sebepleri Ne Olabilir? 

Pek oldukça etken vücudun üşümesine neden olabilir. Sigara alkol benzer biçimde çeşitli zararı dokunan alışkanlıklar, vücudun direncini büyük oranda düşürür. Bu da devamlı olarak Üşümenin temel sebepleri içinde içeriyor.

Anoreksiya Nervoza:

Ruhsal rahatsızlıklar sonucunda da üşüme meydana geliyor olabilir. Ruhsal bir hastalık olan anoreksiya Nervozada, hasta olan şahıs yazları bile devamlı olarak üşür. Bunun sebebi ise aşırı kilo kaybı sonucu bağışıklık sisteminin çökmüş, zayıflamış olmasıdır.

Psikosomatik Hastalıklar:

Psikosomatik hastalıklar, ruhsal ve zihinsel hastalıkların yanı sıra gövde sağlığını negatif etkilemesi ile meydana gelir. Aşırı stres, korku, kaygı bozuklukları, devamlı üşümeye, yorgunluğa ve uyku bozukluklarına sebebiyet verir.

Soğuk Algınlığı:

Zatürre, bronşit, grip benzer biçimde kış aylarında meydana gelen bu hastalıklar vücut ısısının düzensizliğine sebep olur. Hastanın ateşi devamlı olarak yükselişte olsa da üşüme meydana gelir.

Sıtma Nöbetleri

Sıtma nöbetleri devamlı olarak titremeye ve üşümeye sebep olur. Sıtmanın oluşum aşaması dişi sivrisineklerin ısırması ile oluşur ve hastalık yapıcıdır. Sıtmada görülmüş olan septomlar aşırı terleme, üşüme ve halsizlik durumlarıdır. Emareler devamlı olarak ve uzun bir süre devam ederse kesinlikle doktora başvurulması gerekiyor.

Üşüme Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir?

Kandaki protein seviyesinin azalması durumunda üşüme meydana geliyor ise kişinin beslenmesine ve uyku düzenine dikkat etmesi gerekir. Tek tip gıda ile beslenmek, düzensiz ve yetersiz yiyecek yiyecek, kansızlığa, titremeye ve üşümeye sebep olur. Kişinin yalnızca ayakları üşüyor ise hipertansiyon olduğu kanısına varılır. Tansiyonu dengede tutmak amacı ile kucak dolusu meyve ve sebzeler tüketilmeli, bu sebzeler yeşil yapraklı olmalı bunun ile beraber günde minimum 2 litre kadar su içilmeli.

Üşümeye İyi Gelen Yiyecekler Nedir?

Vücut ısısını dengeleyen ve üşümeyi engellemiş olan birçok gıda bulunuyor bu gıdaları şu şekilde sıralamak mümkün:

Kuru üzüm, kansızlığa ve üşümeye oldukça iyi geliyor. C vitamini ve E vitamini açısından varlıklı bir besindir. Vücudun gereksinim duyan enerjinin büyük bir kısmını karşılar. Bu da iç organların daha sıhhatli çalışmasını sağlar, vücut ısısını ve enerjisini dengede meblağ.

Kuru yemişler titreme ve üşümeye iyi gelir. Bilhassa ceviz ve badem, devamlı olarak üşüyen kişilerin tertipli periyotlar ile tüketmesi ihtiyaç duyulan gıdalardan bazılarıdır.

Grip ve nezle en oldukça malum kış hastalıkları içinde içeriyor. Bu hastalıkların kısa sürede geçmesini elde eden bitter, üşümeye de titremeye de iyi geliyor. Öteki çikolatalardan bağımsız olarak bolca manganez ve B5 vitamini ihtiva eder. Beslenme uzmanları tarafınca da bilhassa öneriliyor.

Nebat çayları kış aylarının eğer olmazsa olmazı içinde içeriyor. Nane ve papatya çayı, ada çayı, melisa çayı, kuşburnu, zencefil, kurutulmuş portakal kabukları, limon üşümeye iyi gelen nebat çaylarının başlangıcında içeriyor. Bu şekilde tüketilen besinler sağlığa iyi gelir bununla birlikte titreme ve üşüme de ortadan kalkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir