Vücutta minik ve kırmızı renkli kabarıklar olarak tabir edilen kaşıntılar ve kızarıkların pek fazlaca sebebi vardır. Bu kızarık ve kaşıntılar alerjenik olabilmekte, bulaşıcı hastalıkların emaresi olabilmekte yada kronik bir cilt hastalığının emaresi olabilir.

Vücut Kaşıntısına Neden Olan Kızarıklıklar

Bağışıklık sisteminin histamin salgılayarak kaşıntı ve kızarıklıklara tepkime göstermektedir. Kaşıntı ve kızarıklık bahsedilmiş olduğu şeklinde pek fazlaca nedene karşı gelişebilir. Vücutta lokal olarak görülebileceği şeklinde vücudun bütünün de de görülebilir. Kısa bir süre diliminde kendiliğinden geçen kaşıntı ve kızarıklar olabildiği şeklinde tedavi gerektiren kaşıntı ve kızarıklıklarda vücutta görülür.

Tüm Kaşıntılar ve Kızarıklıklarda Alınması Ihtiyaç duyulan Önlemler

Vücudun dış derisinde gözle görülen kaşıntı ve kızarıklıklar hem kişiyi hem de karşısındakini rahatsız eder. Altta yatan sebep ne olur ise olsun tüm kaşıntılar da alınması ihtiyaç duyulan önlemler

 • Vücut nemini dengede tutmak
 • Kalitesi ve markası bilinmeyen kozmetiklerden uzak kalmak
 • Temizlik ve hijyen ürünlerinde yoğun bulunan kimyasallardan mutfak ve tekstil ürünlerini iyice arındırmak, saf su durulamak gerekir.
 • Bileşik üretim olmayan naturel ürünlerden oluşan giysiler tercih etmek
 • Güneş ışınların zararı olan etkilerinden korunmak

Genel korunma şekilleri içinde yer alır.

Kaşıntı Belirtili Hastalıklar Nedir?

Kaşıntı ve kızarıklıkların yaşam standardını düşürdüğü dikkate alınırsa ve uzun soluklu kızarıklık ve kaşıntı durumlarında uzman desteği almak gerekir. Uzman yardımıyla kaşıntıya neden olan hastalıklar ortaya çıkarılarak ona bakılırsa tedavi süreci ile bu rahatsız edici durumdan kurtulmak mümkün olur.

 • Deri hastalıkları kaşıntı ve kızarıklık ile kendini gösterir. (mantar, ekzama, sedef vs)
 • Böbrek hastalıkları kaşıntı ve kızarıklık yapar.
 • Haşere zehirleri de kaşıntı ve kızarıklık yapar
 • Tedavi görülen hastalık ilaçları da kaşıntı ve kızarıklığa neden olabilir
 • Her hastalığın ana sebebi sayılan stresin yol açmış olduğu kızarıklık ve kaşıntılar da mevcut.
 • Kan hastalıklarında da çoğunlukla kaşıntı ve kızarıklığa rastlanmaktadır.
 • Enfeksiyonların yol açmış olduğu göz hastalıkları nedir.
 • Siroz hastalığı emareleri içinde kaşıntı meydana getirilen gözlemler ile kesinleşmiş emareler içinde yer alır.

Bu nedenler haricinde kızarıklık ve kaşıntılara neden olan bağırsak parazitlerini , vücut ve saç bitlerini de belirtmek gerekir.

Kaşıntının Neden Olduğu Etkeni Belirlemekte Uygulanan Yöntemler

Bir sıhhat problemi olarak görülen ve kaşıntı sebebi ile uzman desteği alanlara uygulanacak testler sonucu kaşıntının ana sebebi bulunur ve tedavi süreci ile kaşıntı ortadan kalkar. Bu tanı aşamalarını

 • Detaylı kan testi
 • İdrar testi
 • Trioid testi
 • Böbrek ve karaciğer röntgeni
 • Röntgen

olarak sıralayabiliriz. Bu aşamaları tek yada toplu olarak yaptırmak uzmanın yönlendirmesine bakılırsa olur.

Kızarıklık

Kaşıntı ve Kızarıklık İçin Tavsiye edilen İlaçlar

Hastalık tanısı konulduktan sonrasında uzmanın verdiği ilaçlar çoğu zaman ağız yolu ile alınan yada cilt yüzeyine sürülen losyon ve kremler olur. Bu ilaçların uykuya neden olacağı içerikleri göz önünde bulundurularak ilacın alınma süreci uyku saati öncesine denk getirilerek belirlenir. Işık tedavi yöntemi ile de kızarık ve kaşıntı tedavisi yapılmaktadır.

Vücutta En Sık Rastlanılan Kaşıntı Ve Kızarıklık Bölgeleri

Vücudun dış yüzeyi olan deride kaşıntı ve kızarıklık en fazlaca malum bölge olsa da kol ve bacaklar, kafa, göz, ayak,cinsel bölgeler, yüzde de kaşıntı ve kızarıklıklar görülür.

Gece Kaşıntıları

Kızarıkla başlayıp kaşıntıya dönüşen kabarcıklar bazende kaşıntının bıraktığı izlere neden olan kızarıklar bilhassa geceleri daha bir rahatsız edici hal alır. Uyku problemi yaşanmasına neden olan bu kızarıklık ve kaşıntılara tıp dilinde nocturnal pruritus denir. Gece kaşıntının artma sebebi vücudun sıvı seviyesinde düşüş ve vücut ısısının değişimine bağlanır.

Yaş Guruplarına Gore Vücut Kaşıntı ve Kızarıklıkları

Kaşıntı ve kızarıklar vücut bağışıklık sistemindeki dengesizlikler ile ortaya çıkan bir oluşum olarak değerlendirildiği için genetiksel bir bulgusu bulunmamaktadır. Bebeklik ve çocukluk döneminde görülen kızarıklık ve kaşıntıların ana sebepleri içinde alerjenik reaksiyonlara neden olan gıda, güneş, bulaşıcı hastalıklar, salgın hastalıklar ve havada yer edinen mikrop partiküllerinin yol açmış olduğu enfeksiyonlara bağlı oluşmaktadır. Ek olarak bolca C vitamini alınması da kaşıntı ve kızarıklığa neden olabilmekte ve ilaçların yan etkisine bağlı olarak ta bebek ve evlatların vücutlarında lokal yada tamamında kaşıntı ve kızarıklık görülebilir.

Yetişkinlerde görülen vücut kaşıntı ve kızarıklıkları ise bağışıklık sisteminin çökmesi ve strese bağlı gelişen hastalıklardan kaynaklı olur. Vücudun yaş alması ile rutubet ve kalojen tesirini kaybetmesi vücutta kızarıklık ve kaşıntıların sebepleri içinde yer alır. Yetişkinlerde alerjenik reaksiyona bağlı kızarıklık ve kaşıntı fazlaca görülmez. İlaçlara bağlı kaşıntı ve kızarıklıkların oranı yetişkinlerde yüksektir.

Cinsiyet farklılığında ise hangi cinsin kaşıntı ve kızarıklığa daha maruz kalmış olduğu yönünde meydana getirilen araştırmalara bakılırsa, oranların yakın olması açısından değerlendirilmemektedir. Kaşıntı ve kızarıklık yaşamı zorlaştırmakta ise muhakkak uzman desteği almak gerekir.

İzleyin: Kaşıntı Nasıl Geçer? | Dr. Feridun Kunak

NOT: Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır. Lütfen geçmeyen kaşıntı ve kızarıklarınız için doktorunuza başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir