Pek oldukca insanı etkileyen vücuttaki benler nasıl geçer? Kişiler başta yüzde olmak suretiyle vücudun değişik yerlerinde bulunan benler sebebiyle mesele yaşar. Bundan dolayı bir tek bu probleminin üstesinden gelmek değil, bununla beraber benlerin zararı dokunan olup olmadığını idrak etmek da oldukça önemlidir.

Bir ben, yüksek derecede pigmentli hücrelerin spesifik bir grubu olarak oluşur. Çoğu zaman doğumda yada bir kişinin yaşamının ilk 20 senesinde ortaya çıkarlar. Bazı araştırmalar çoğumuzun vücudunun çeşitli yerlerinde 10 ile 40 içinde ben bulunduğunu bulmuştur.

Vücutta Oluşan Benler Nedir?

Benler yaygın bir cilt büyümesi türüdür. Çoğu zaman ufak koyu kahverengi noktalar olarak görünürler ve pigmentli hücre kümelerinden doğar. Benlerin vücutta olması normaldir. Pek çoğumuzun vücudunda benler bulunur. Sadece benler içinde göze hoş gelmeyen bazı durumlar söz mevzusu olabilir. Bazı benler yüzün naturel güzelliğini bozan bölgelerde ya da insan vücudunun mühim yerlerinde bulunabilir. Düzgüsel olarak her kişide 1 ile 30 içinde ben vardır sadece bunların sayısını azaltmak ve büyük benleri yok etmek istiyorsanız bunu oldukca rahat bir lazer tedavisi ile yapabilirsiniz. Bir benin lazerle çıkarılması, azca vakit gerektiren ve tıbbi güçlük yaratmayan bir işlemdir. Klinikte ortadan kaldırabilir ve seans sonunda düzgüsel hayatınıza devam edebilirsiniz.

Lazer ışığının nevüs pigmenti tarafınca emilmesi sebebiyle ben tedavisi kolay bir halde yapılabilir. Bundan dolayı komşu dokulara zarar vermeden benin yok edilmesini elde eden ısıtma ve buharlaşma sağlanır. Hastaya lokal anestezi enjekte edilmiş olduğu için herhangi bir ağrı hissedilmez.

Ben alımı

Benlerin Lazerle Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günlük hayatta benlerini aldırmak için başvuran ve çirkin bulunduğunu düşünen birçok hasta vardır. Benleri lazerle tedavi etmenin en büyük pozitif yanları iz kalmamasıdır. Hasta memnuniyeti yüksektir sadece lazer tedavisi öncesi ne olursa olsun bir değerlendirme yapılmalıdır. Bununla beraber benler bir tek bir güzel duyu kompleksi değildir. Bazı benler oldukça tehlikelidir ve cilt kanserine yol açabilir. Bu durumu tam olarak tespit etmenin tek yolu bir dermatoloğa gitmek olacaktır.

Benler diyince aklımıza bir ufak nokta büyüklüğündeki ufak koyu kahverengi noktalar gelir. Sadece ne yazık ki durum devamlı bu şekilde değildir ve kimi zaman benlerimiz fena huylu bir kanser oluşumunu tetikleyebilir. Bundan dolayı insan vücudunda yer edinen benlerin tedavi edilmesi doğru bir yöntem olacaktır.

Seyredin: İzmir’de Ben Tedavisi Oldum | Ameliyatsız Lazerli Ben Tedavisi, Ben Aldırma, Ben Sildirme

https://www.youtube.com/watch?v=0le5veQgjQQVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: İzmir’de Ben Tedavisi Oldum | Ameliyatsız Lazerli Ben Tedavisi, Ben Aldırma, Ben Sildirme (https://www.youtube.com/watch?v=0le5veQgjQQ)

Hangi Benler Tehlikeli Olabilir?

Benler, deri üstünde melanin pigmentinin birikmesiyle oluşan çeşitli büyüklükteki lekelerdir. Bu benlerden bazıları sıhhat açısından zararsız olsa da bazıları kanserli benler sınıfında yer ediniyor olabilir. Kanserli benleri tanımlamak için ilkin semptomları bilmemiz ve onların fena huylu ya da düzgüsel hücrelere haiz olduklarını saptamak gerekir. Öncelikli olarak düzgüsel benlerde günden güne değişmeyen özellikler görülür. Mesela, et benleri bedende herhangi bir değişiklik göstermeden yaşam boyu durabilir. Sadece kanserli benlerde ara sıra bazı değişimler gözlenir. Sadece her kanserli hücre de değişiklik ve farklılıklar olacağı da bir gerçek değildir. Bunun için tehlikeli benleri saptamak için devamlı deneyimli bir dermatoloğa gitmek önemlidir.

Tehlikeli Benlerin Özellikleri Nedir?

Bir benin zararı dokunan olup olmadığını idrak etmek için bazı değişimler haricinde bazı farklılıklar gözlenir. Bu farklılıklar içinde şunlar yer alır:

  • Benler bakışımlı değilse ve bir bölüme doğru büyüyorsa,
  • Benlerin düzensiz kenarları var ise yada iyi şekilde görülmeyen kızarıklıklar var ise,
  • Düzensiz bir renge, mavimsi, kırmızımsı yada beyaz tonlarına sahiplerse,
  • Benlerin çapı 6 milimetreden büyükse,
  • Ek olarak ben kaşınıyor, kanıyorsa ve zaman içinde iyileşmeyen kabukları var ise bu durumlar ihtimaller içinde fena huylu bir benin belirtileridir.

Bu emareler sizin bir önlem alarak doktora başvurmanız için izlemeniz gerekenlerdir. Sadece kati tanı tabip kontrolü ile mümkün olabilir.

Ben Tedavisi Şekilleri Nedir?

Benler için tedaviler aramadan ilkin bir dermatolog tarafınca kontrolden geçmelisiniz. Dermatoloji uzmanı size benlerin çıkarılması mevzusunda tavsiyede bulunacaktır. Bilhassa ben tipine ve konumuna bağlı olarak değişik seçeneklerin bulunduğunu bilmek gerekir. Bu tedavi şekilleri içinde en yaygın olanları şunlardır:

Ameliyat

Benlerin tedavisinde bazı ufak ameliyatlar yapılabilir. Ameliyat öncesi lokal anestezi yapılır, alındıktan sonrasında birkaç dikiş atılır ve hasta derhal düzgüsel bir yaşam sürdürebilir. Ameliyat sonrası yara izi oluşumu minimal düzeydedir.

Lazer Tedavisi

Benlerin lazerle tedavisi süratli ve ağrısız bir halde gerçekleşir. Bu tedavi yöntemi lokal anestezi gerektirmez ve iz bırakma riski de daha azdır.

Cerrahi Müdahale

Ben cerrahi yöntem ben mühim seviyede rahatladığında ve lokal anestezi uygulandığında yapılır. Bu tedavi yönteminde dikiş lüzumlu olmaz ve yara izi minimal şekilde olur.

Seyredin: BENLERİMİ ALDIRDIM – Öncesi Ve Sonrası Süreç Hakkında, İşlem Görüntüleri, Acıyor Mu?

https://www.youtube.com/watch?v=OCWe8WHzQJgVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: BENLERİMİ ALDIRDIM – Öncesi Ve Sonrası Süreç Hakkında, İşlem Görüntüleri, Acıyor Mu? (https://www.youtube.com/watch?v=OCWe8WHzQJg)

Değişik Ben Türleri Nedir?

İnsan vücudunda değişik şekillerde ve bölgelerde birçok bene rastlanır. Bu benlerin bazıları doğuştan getirilmiş olduğu şeklinde bazıları sonradan çıkar. Bazı ben türleri yüz ve çevresinde çıkarken bazıları sırtta, koltuk altında ya da öteki vücut bölümlerinde görülebilir. Bazı benler ortaya çıktıkları vakit aralıkları için de sınıflandırılabilir. Benlerin sınıflandırmasını bilmek tedavi şekilleri ve zararı dokunan olup olmadıkları hakkında mühim informasyon sunar.

Bedende Çıkma Zamanına Gore Benler

Doğuştan getirilen benler ben türleri içinde en sık görüleni değildir. Sadece doğumdan yada yaşamın ilk haftalardan itibaren gördüğümüz benlerdir. Bu benlere konjenital nevüs adı da verilir. Bunun yanında pek oldukca edinilmiş benler de bulunur. Benlerin yaşam boyu ortaya çıkması, iki yaşından sonrasında ortaya çıkması, çocukluktan otuz ya da kırk yaşına kadar benlerin sayısıyla beraber artması normaldir. Bu benler doğuştan getirilen benlere gore daha yoğundur.

Her iki tip ben grubu kanserojen olabilir yada olmayabilir. Doğuştan herhangi bir kanser türü geliştirme olasılığı daha düşük olsa da, her ikisinin de bir ustalaşmış tarafınca denetim edilmesi gerekir.

Elde benler

Bedendeki Yerlerine Gore Ben Türleri

Benler çoğu zaman bedenin bölümlerinde ortaya çıkabilir. El ve ayaklardan kafa derisine, koltuk altlarına ve hatta tırnakların altına kadar çıkabilirler. İntradermal nevüsler, yüz bölgesinde oldukca tipik olan hacimli, ten rengi lezyonlardır. Yaşamın ileri evrelerinde ortaya çıkarlar.

Displastik nevüsler ise mevcud tüm ben türleri içinde kansere dönüşme riski en yüksek olanlardır. Düzensiz bir şekle ve oldukça değişken renklere sahiptirler. Aile geçmişi etkilese de her yaşta ortaya çıkabilirler. Çoğu zaman de sırtta, omuzda ortaya çıkarlar. Bedendeki Yerlerine gore bilhassa yüzde ortaya çıkan benler en oldukca cerrahi müdahalenin ve tedavinin yapıldığı ben türleri içinde yer alır.

Vücutta benler

Tehlikeli Benlerin Ortaya Çıkması Nasıl Önlenir?

Fena huylu benlerin ortaya çıkmasını yada daha ilkin var olmaları durumunda bunların komplikasyonlarını önlemenize destek olabilecek önlemler bulunur. Bu durumda bedeninizdeki değişimleri izleyin ve ben varlığını gösterebilecek anormallikler yada değişimler için cildinizi tertipli olarak inceleyin. Bilhassa de dermatoloji uzmanlarına gore koltuk altı, avuç içi, kalçalar ve genital bölge şeklinde daha gizli saklı bölgeleri gözlemlemeyi dikkatsizlik etmemeniz önerilir.

Kendinizin kişisel kontrolüne karşın, tertipli bir ustalaşmış cilt muayenesi önerilir. Bu anlamda tabip kontrolü ile beraber kendinize her anlamda iyi bakmanız ve cildinizi korumanız gerekir. Bununla beraber cildinizi güneşten yada solaryumdan korumanız da gerekir. Ultraviyole ve ışınım ışınları tehlikeli ben riski ile direkt ilişkilidir. Bunun için güneş ışınlarının en güçlü olduğu saat aralığı olan 10:00 ile 16:00 saatleri içinde dışarıda zaman geçirmekten kaçının. Bulutlu günlerde bile güneş kremi kullanın ve mümkün olduğunca güneş gözlüğü, şapka vb. takarak kendinizi korumaya alın.

Tüm bunlarla beraber atipik bir görünüme haiz, büyüyen yada değişen herhangi bir ben gözlemlerseniz, alanında uzman bir doktora danışmaktan çekinmeyin.

Benler Niçin Ortaya Çıkar?

Benlerin ortaya çıkmasına yol açan pek oldukca unsur söz mevzusudur. Bu sebeplere dikkat edildiğinde benlerin ortaya çıkması zor olacaktır. Değişik çalışmalarda bir çok benlerin, güneşe maruz kalmayla ilişkili bulunduğunu ortaya koymuştur. Benlerin görünümlerini etkileyen temel unsur ise çoklu genetik faktörlerin etkileşimidir. Sadece bu benlerin pek bir çok iyi huyludur.

Benlerin ortaya çıkmasında ultraviyole ışınları ve genetik erkekler haricinde yoğun stres, yanlış beslenme alışkanlıkları, vitamin eksiklikleri ve kronik hastalıklar etkili olur. Bu nedenlerle çoğu zaman yavaş yavaş benler ortaya çıkabilir.

Yoğun stres sebebiyle ortaya çıkan benler çoğu zaman kalıcı değildir. Sadece ruhsal destek almak ve benleri tedavi etmek cilt sağlığı açısından yararlı olacaktır. Stres ve beslenme alışkanlıkları birleştiğinde ise benlerin kalıcılığı artabilir. Bundan dolayı iyi bir cilt sağlığı için yaşam düzeni değişimleri lüzumlu olabilir.

Bir yetişkinde yeni benler ortaya çıkarsa, kanserli olma olasılıkları olmakla beraber genel anlamda zararsız lezyonlar arasındadır. Sadece 40 yaşından sonrasında yeni benler ortaya çıkarsa fena huylu bir deri lezyon olma olasılığı yüksek olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir