Bir çok kez önemsenmese de vücutta kırmızı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Zira bu kırmızı noktalar pek oldukca nedenden kaynaklanabilir. Çoğu zaman yüz, sırt, bacak, dirsek ve koltuk altlarında belirirler. Kimi zaman bu noktalar bir iki hafta benzer biçimde kısa süre içinde geçer. Kimi zaman de kalıcı olabilir.

Kırmızı noktaları geçici ya da kalıcı olmaları kişinin rahatsızlığına göre farklılık gösterir. Dolayısıyla bu kırmızı noktalar ne olursa olsun önemsenmelidir. Fark edildikleri anda bir uzman doktora başvurulmalıdır. Kırmızı noktaların sebebi araştırılarak tedavi edilmelidir. Bahsedilmiş olduğu benzer biçimde bu noktalar mühim rahatsızlıklar sebebiyle de meydana gelebileceği için ne olursa olsun muayene ve lüzumlu testler yaptırılmalıdır.

Melazma Rahatsızlığı

Melazma, bir tür cilt hastalığına verilen isimdir. Bu hastalık genel olarak yüz bölgesinde ortaya çıkar. Bu deri hastalığında kırmızı ufak noktaların yanı sıra kahverengi lekelerde meydana gelir.

Melazma rahatsızlığı hormonsal bir ekip değişimler sonucunda ortaya çıkar. Bu hastalık halk içinde hamilelik maskesi adıyla da anılır. Hamilelik sürecinde bazı hormonsal değişimler olur. Bu değişimler yüzde kırmızı noktalar şeklinde emare verir.Çoğunlukla yanaklar, burun ve dudak üstünde görülür. Melazma derinin pigmentasyon düzensizliğinden oluşur. Güneş gören bölgelerde daha sık görülür.

Ilk olarak tabip muayenesi gerektirir. Ön değerlendirme oldukça önemlidir. Bir ekip cilt analizleri yapılır. Tedavi hasta takibiyle devam eder. Dizgesel ilaç kullanımları, tropikal ilaç kullanımı, fraksiyonel C02, kimyasal peelingler, dermabrazyon benzer biçimde değişik tedavi şekilleri uygulanır.

Zona

Varicella-zoster virüsünün neden olduğu bir rahatsızlıktır. Zonadan etkilenen bölgelerde kırmızı ufak noktalar olur. Hem de kızarıklık ve kaşıntı meydana gelir. Kimi zaman de ağrı hissedilebilir. Zona döküntülü bir deri hastalığıdır. Çoğu zaman 7-10 gün süresince tüm emareleriyle devam eder.

Daha ilkin suçiçeği geçirmiş olan kişiler zona hastalığına yakalanabilir. Sadece her suçiçeği geçiren zona olmaz. Bu hastalık virüsü suçiçeği ile beraber sinir sistemine yerleşir. Bu virüs senelerce uykuda kalabilir ve ondan sonra ortaya çıkabilir. Kati bir tedavisi olmamakla beraber rahatsızlığın ilerleyişini durdurmak ve yaşanmış olan emareleri azaltmak mümkün. Varisella zoster virüsüne karşı asiklovir adlı antiviral ilaçlar tercih edilir. Bu ilaçlar son aşama etkilidir. etkili

Enfeksiyon

Enfeksiyonlar vücutta çeşitli emareler gösterirler. Bu emareler içinde ufak kırmızı noktalar da vardır. Elbet vücudun her hangi bir bölgesindeki kırmızı noktaların enfeksiyondan kaynaklanıp kaynaklanmadığının anlaşılması için hasta muayene edilir ve hasta bazı testlere doğal olarak tutulur. Genel olarak bazı enfeksiyonlar kırmızı noktalar halinde kendilerini gösterirler. Bu enfeksiyonlardan bazıları;

 • Mantar enfeksiyonları
 • Roseola (6.hastalık, Human Herpes virüsünün sebebiyet verdiği bir hastalıktır)
 • Menenjit (Beyin ve omuriliği saran zarın enfeksiyonu)
 • Viral hastalıklar (Kızamıkçık, kızamık, suçiçeği)
 • Streptococcus bakterisinin neden olduğu enfeksiyonlar

Bu benzer biçimde enfeksiyonlar sayılabilir. Hangi enfeksiyonun buna neden olduğu araştırılır. Enfeksiyonun türü tespit edildikten sonrasında bu enfeksiyona gore ilaç tedavisi yapılır. Enfeksiyonun tedavi edilmesiyle beraber kırmızı noktalar da geçer.

Hava Sıcaklığı

Kırmızı noktalar mevsimsel olarak gelişebilir. Sıcak hava cilt hastalıklarını mühim seviyede tetikler.

Isınan havayla beraber vücudun çeşitli bölgelerine dağılabilirler. Sıcağın artmasıyla beraber terleme artar. Ter, tıkalı olan ter bezleri içinde birikir ve derinin içine kaçar. Bu da kaşıntı, yanma ile beraber seyreden kırmızı noktalara neden olur.Bu sebebe bağlı olarak meydana gelen kırmızı noktalar geçicidir. Şu demek oluyor ki hava sıcaklığının düşmesiyle beraber yavaş yavaş silikleşerek kaybolurlar.

İsilik

En sık görülen durumlardan bir tanesi isiliktir. İsilik, ter bezlerinin deriye açmış olduğu deliklerin aşırı derecede terlemeye bağlı olarak tıkanması sonucunda meydana gelir. Cilt yüzeyinde yer edinen gözenekler kapanır. Hem de ter bezi kanalları tıkanır. Deri üstünde iğne ucu kadar kırmızı noktalar oluşur. Bu noktalara isilik adı verilir. Minik kırmızı noktalar kızarıklığa neden olur. Kimi zaman hafifçe kimi zaman şiddetli kaşıntılar takip eder. Kimi zaman de ağrı şikayetleri eklenebilir.

İsilikler çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşabilir. İsilik dış nedenlerle ortaya çıkar. En belirgin sebebi aşırı sıcak havadır. Isınan havayla beraber vücut kendini soğutma amacıyla terler. Bunun haricinde aşırı nemli ortamlarda da isilikler meydana gelebilir. İsilikler cilt serinlediği süre kendiliğinden geçerler. İsilik olan bölgelerin çoğunlukla yıkanması da isiliğin geçmesini kolaylaştırır. İsiliğin geçmesi için bazı kremler de mevcut. Steroid ya da kamine içeren bazı hususi kremler yardımıyla isilikten tamamen kurtulmak mümkün.

Böcek Isırmaları

Kırmızı noktaların belirgin sebeplerinden biri de böcek ısırmalarıdır. Bazı böcekler zehirlidir. Bu tür böceklerin ısırmaları sonucu o bölgede kırmızı noktalar oluşur. Böceğin zehri bıraktığı yer belli bir süre kırmızı olarak kalır. Vücut böceğin zehrine karşı bir tepki gösterir. Bu reaksiyonun sonucunda vücutta kızarıklıklar ortaya çıkar. Bunlar da belli sürelerde geçerler. Bilhassa sivrisinek ısırıklarında bu durum yaşanır. Bunun haricinde tahtakurusu, kene ısırması, pire ve bit ısırıklarında ufak ufak kırmızı noktalar yaygınlaşır. Bu tür durumlarda bu bölgelerin yıkanması şu demek oluyor ki suyla temas etmesi etkili olur. Kısa süre içinde bu noktalar ortadan kaybolur.

Alerjik Nedenler

Birçok insan alerji yaşar ve bir çok insan bazı alerjik durumlarını bilincinde değildir. Alerjiler pek oldukca değişik nedenle meydana gelir. Bunun yanı sıra birçok alerji çeşidi vardır. Meşe, sumak, alerjik purpura, yiyecek alerjileri, zehirli sarmaşık, alerjik kontakt dermatit bunlardan yalnız birkaçı. Hem de çevredeki alerjenler de cilt üstünde ciddi etkilere sebep olur. Tüm bu alerjiler vücutta kırmızı noktaların oluşmasına neden olur. Şu demek oluyor ki vücut alerjiye karşı tepki gösterir.

Egzama

En can bunaltan deri hastalıklarından biridir. Her yaştan insanda görülebilir. Sadece meydana getirilen araştırmalara gore en sık çocuklarda meydana gelen bir deri hastalığıdır. Egzama olan bölgede kırmızı noktalar oluşur. Bu alan geniştir. Şu demek oluyor ki kırmızı noktalar geniş bir alanda görülür. Bu nedene bağlı olarak ortaya çıkan kırmızı noktalar giderek çoğalabilir ve daha geniş bir alana yayılabilirler. Egzama tedavi edilmesi ihtiyaç duyulan bir cilt hastalığıdır. Çeşitli kremlerle tedavi edilir.

Kırmızı nokta

Ciddi Nedenler

Minik kırmızı noktalar kimi zaman önemsiz ya da tedavisi kolay durumlardan kaynaklanırken kimi zaman oldukca ciddi hastalıkların habercisi olabilirler. Lösemi bu ciddi nedenlerden ilkidir. Lösemi rahatsızlığının emareleri içinde kırmızı noktalar yer alır. Öteki mühim ciddi neden ise menenjittir.

Bunların haricinde ciddi alerjik reaksiyonlar (anaflaksi) ve trombositopeni (trombosit sayısında düşüklük) benzer biçimde rahatsızlıklar olabilir. Minik kırmızı noktaların neden kaynaklandığının tespit edilmesi için ilk olarak uzman tabip muayenesi gerekir. Hemen sonra kişiye bazı testler uygulanır. Bu noktaların altında yatan neden tespit edilir. Uzman tabip teşhisinden sonrasında bu kırmızı bu noktaların sebebi olan rahatsızlığın tedavisi yapılır. Tedavi tamamlandığında kırmızı noktalar da ortadan kaybolur.

Vücuttaki Minik Kırmızı Noktalar Iyi mi Geçer?

Vücuttaki kırmızı noktalar ciddi bir rahatsızlıktan kaynaklanıyorsa şahıs rahatsızlığına gore tedavi görür. Dolayısıyla tedavi sona erdiğinde kırmız noktalar da tamamen geçer. Eğer kırmızı noktalar sağlığı tehdit etmeyecek bir nedenden kaynaklanıyorsa kolay önlemlerle bu durumun önüne geçilebilir.

 • Kıyafetlerin kumaş türlerine dikkat edilmelidir. Mümkün olmasıyla birlikte pamuklu giysiler giyilmelidir.
 • Tercih edilen giysiler vücudu saran ve sıkan türden olmamalıdır. Bunun yerine daha bolca ve cildi üzmeyecek tarzda giysiler giyinilmelidir.
 • Banyo için kullanılan vücut jellerine, sabun ve şampuanlara dikkat edilmesi gerekir. Tamamen naturel olan ürünler seçilmelidir. Zira bazı ürünler cildi tahriş etmekle beraber ciltte bir ekip alerjik reaksiyonlara neden olur. Naturel olan ürünler cilt üstünde hiçbir tahrişe neden olmaz. Cilde yarar sağlar.
 • Yazları oldukca fazla güneşe maruz kalınmamalıdır. Eğer güneşe çıkılacaksa markasından güvenli olunan güvenilir ve tescilli güneş koruyucu kremler tercih edilmelidir. Bu kremler koruyucu olabilirler.
 • Minik kırmızı noktalar genel olarak yaz mevsiminde meydana gelir. Havalar ısınmaya başladıkça cilt kurumaya ve kızarıklıklar armaya adım atar. Bundan dolayı bu mevsimde kucak kucak duş alınmalıdır. Bu noktalar suyla temas ettikçe silikleşerek kaybolurlar.
 • Beslenmeye itina gösterilmelidir. Bazı yiyecek ve içecekler alerjik reaksiyonlara neden olabilirler. Bundan dolayı yiyecek ve içecekler tüketildiğinde şahıs kendini gözlenmelidir. Bu noktalara hangi besinin neden olduğu bilinmelidir. Böylece bunların tüketiminden kaçınılabilir.
 • Kırmızı noktaların bulunmuş olduğu bölgelere kese yapılmamalı, sert bezle ovuşturulmamalıdır.
 • Cilt gözeneklerinin açık kalması ve temizlenmesi için vücudun temizliği tertipli olarak sağlanmalıdır.
 • Kafi su tüketimi yapılmalıdır. Bununla birlikte gün içinde kafi oranda sebze ve meyve tüketimi yapılmalıdır. Böylece vücut lüzumlu vitamin ve minerali alır.

Bu benzer biçimde hususlara dikkat edilirse ufak kırmızı noktaların oluşumu mühim seviyede engellenir. Mevcud noktalarda da azalmalar olur.

Yazı bilgilendirme amaçlıdır. Sıhhat sorunlarınız için doktorunuza danışınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir