Vücutta biriken ödem yediğimiz içtiğimiz besinlerinden kaynaklı olarak her yaşta insan görülen bir hastalıktır aslında. Biriken ödem hem vücutta şişkinlik hem metabolizmayı yavaşlatan bir vücut sorunudur. Bu yüzden ödem atmada önemli besinleri kullanmak daha yararlı olacaktır. Bu yararlı besinleri kullanmak vücutta ödemi atacaktır. Ancak önemli olan vücudun bir daha ödem almaması önemli.

Vücut ödemi genelde fazla tuz tüketiminden ve hareketsiz kalınmasından kaynaklanabilmektedir. Hareketsiz yaşam stili ödemin en önemli nedenleri arasında bunun dışında kullandığımız ilaçların yan etkilerinden dolayı da ödeme oluşumunda bulunur. Sağlıklı ve dengeli beslenme ile ödemden kurtulmak mümkün. Ödeme iyi gelen besinler, su, ananas, yoğurt, salatalık maydanoz, yeşilçay’dır.

Ödem attırıcı önemli besinler

 1. Su: Ödeme atmada, kilo vermede sindirimi düzenlemede oldukça önemli bir mineral olan suyun özellikle phı yüksek sular ödem atmada daha fazla yardımcı olmaktadır.
 2. Yoğurt: Probiyotik içeriği ile zengin bir dezenfektan olması ödemin atılmasında oldukça etkili bir besin kaynağıdır. Özellikle az yağlı yoğurt ödemi tutulmasının önüne geçer.
 3. Salatalık: Ödemin atılması açısından içerisinde bulunan fazla sıvı vücudun ihtiyacı olan suyu sağlamada destek olur. Salatalık aynı zamanda sindirim sistemini de destekler
 4. Maydanoz: Kahvaltılarda yenen maydanozun idrar söktürücü özelliği dışında bir de ödem atıcı özelliği de mevcut. Böbrek fonksiyonlarının düzenli çalışmasında da oldukça önemli rol oynar.
 5. Yeşil çay: Antioksidan özelliği sayesinde oldukça önemli bir besindir. Bu özelliği sayesinde vücutta biriken ödemin atılmasında yardımcı olur.
 6. Ananas: Ananas bir detoks meyvesi olarak bilinir içerisinde bulunan sıvı vücuttaki suyu destekler. Ananas ödemin atılmasında ödemin giderilmesinde oldukça iyi bir yardımcıdır.

İbn-i Sina’nın şifalı reçetesinde yer alan önemli besinler

İbn-i sina’nın reçetesinde bulunana meyve ise kavun: Ödem söktürücü olarak pek bilinmez ama oldukça iyi bir ödem ve idrar söktürücüdür.  Dünyaca ünlü avicenna İbn-i Sina’nın reçetelerinden birbirinde farklı hastalıkların tedavi için önerilen sebzeler bir çok derdin şifası.

 • Kuş konmaz: Protein bakımında zengin olan kuşkonmaz kalori ve karbonhidrat bakımından düşük alkali bir besindir. Diyet lifleri içeren kuşkonmaz niasin, fosfor  ve sodyum açısından zengindir.
 • Susam: İçerisinde bol miktarda E vitamini bulunan susamda yüksek oranda lesitin bulunan susam beyin ve sinir sistemi rahatsızlıklarında oldukça önemli bir besin. Aynı zamanda kalbin ilacı
 • Beyaz Leblebi: Midedeki asit oranını dengeler ve yenme ve ekşime gibi şikayetlerde oldukça önemli bir besindir. Özellikle reflü, gastrit, ülser gibi mide hastalıklarında oldukça önemli bir rol oynar.
 • Süt: Yorgun ve gergin insanların gıdasıdır. Kuvvet açısından oldukça önemli bir besindir.
 • Badem: Göğüs hatalıklarına iyi gelir.

Zeytinyağı ve İncir karışımı

İbn-i Sina’nın mucize dediği tarif

Malzemeler

 • 250 gr kuru incir
 • Bir litre zeytinyağı

Yapılışı:

 • 250 gr kuru incir öncelikle iyice bir yıkanır.
 • Daha sonra yıkanan incirler kuşbaşı halinde doğranır.
 • Doğranmış incirler, bir litre zeytinyağı dolu bir kavanozun içine konup karanlık oda da 5 gün boyunca bekletilir.
 • Bu süre tamamlandığı zaman günde iki kere bir yemek kaşığı tüketilir.

Ödem söktürücü karışım

Malzemeler

 1. 3 su bardağı su
 2. 1 adet yeşil elma
 3. 1 adet kabuk tarçın
 4. 1 tutam rezene
 5. 2 tatlı kaşığı karnıyarık tohumu bulamazsınız hibikus
 6. Yarım Limon

3 Su bardağı su kaynatılır, kabuğu soyulmadan yeşil elma küp küp doğranır. Kaynatılmış suyun içerisine sırasıyla elma, kabuk tarçın, rezene, hibiskus ve yarım limon eklenir. 10 dakika dinlendirilen çay sabah öğlen ve akşam yemeklerden sonra içilir.

Not: Suyu kaynattıktan sonra tekrar çayı kaynatmıyoruz.  sadece içeceğimiz zaman kaynatıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir