Dünya üstünde en oldukca tercih edilmekte olan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, bilhassa 2022 yılına girmemiz ile beraber birçok değişik hususi durumunu kullanıma sundu. Bu özellikler çoğu zaman WhatsApp uygulamasının ve v hesabınızın gizlilik özelikleri ile ilgili gerçekleşti. WhatsApp, 2021 yılının ortalarına doğru yaşamış olduğu “Gizlilik Sözleşmesi” krizinin peşinden birçok kullanıcısını “Telegram” benzer biçimde rakiplerine kaptırdı. kaptırmış olduğu bu kullanıcılarını geri kazanabilmek adına yapmış olduğu bu güncellemeler ise daha oldukca kullanıcı odaklı olan ve kullanıcı deneyimini arttıran güncellemeler oldu. WhatsApp, yeni güncellemesi ile beraber bir buton üstünde iş yapmaktadır. Bu buton, meydana getirilen işlemlerin geri alınabilmesini sağlayacak. Bilhassa mesajları silme özelliğinden sonrasında bu şekilde bir butonun eklenmesi, uygulama içinde bazı kişilerin kaos yaşamasını bile sağlayabilir. Bu yazımızda sizlere, WhatsApp’ın yeni güncellemsinin detaylarından bahsettik.

WhatsApp’a geri al butonu geliyor

WhatsApp, yeni bir özellik üstünde çalıştıklarını kamuoyuna duyurdu. Bu yeni gelecek olan özellik yardımıyla artık WhatsApp kullanıcıları, yaptıkları işlemleri geri alabilecekleri bir buton haiz olacak. Bu sayede de mesajlaşırken ya da değişik uygulama içinde yaptığımız değişik ve hatalı işlemleri kolaylıkla geri alabileceğiz.

WhatsApp geri al butonu ile neler yapılabilir?

WhatsApp’ın üstünde çalışmış olduğu bu buton ile neler yapılabileceği hakkında görüşler ortaya atılmaya başlandı bile. Uzmanlar, bu butonların daha oldukca silinmiş olan mesajların oldukca kısa süreler içinde de olsa geri getirilebileceğini söylüyor. Yanlışlıkla bir bildiri silmeniz halinde geri alma butonu yardımıyla silinen mesajı geri alabileceksiniz. Sadece meydana getirilen haberele bakılırsa bu özellik, kişinin “Benden sil” özelliği ile silinmiş olduğu mesajlarda işe yarayabileceğini söylüyor. Bundan dolayı “Herkesten sil” özelliği ile silinen mesajlar, sonsuza dek kaybolmuş olarak farz ediliyor. Bu yüzden de geri al butonu, “Herkesten sil” özeliği ile çalışmayabilir.

Gmail’deki geri al butonuna benziyor

Gmail uygulamasını sık bir halde kullana kişiler, Gmail uygulamasındaki geri alma tuşunu farketmiştir. Bu tuş yardımıyla yanlış bir mail göndermeniz durumunda maili geri alabilmeniz mümkün. Bu sayede gönderdiğiniz e-postadaki yanlışları düzeltebilir ve tekrardan e-postayı gönderebilirsiniz. WhatsApp’a gelecek olan geri al tuşu da bu mantıkta çalışacak benzer biçimde duruyor. Şu demek oluyor ki bir bakıma mesajı anlık olarak tamamen çekip, tekrardan gönderebilmenizi sağlayacak.

WhatsApp bildiri düzenleme özelliği gelecek mi?

Geçtiğimiz aylardaki haberlere bakılırsa WhatsApp, bildiri düzenleme özelliği üstünde çalıştıklarını belirtmişti. Bu özellik, daha oldukca kişilerin göndermiş oldukları mesajı anlık olarak düzenleyebileceğini ve tekrardan revize edebileceğini belirtiyor. Sadece ondan sonra bildiri düzenleme ile ilgili oldukca fazla bir gelişme yaşanmadı. Yaşanmış olan gelişmeler daha oldukca mesajları silme ve geri al butonu ile ilgili oldu. Bazı haberlerde ise bu özelliğin gelmeyeceği ve geri al butonu ile ilgili gerçekleşti. Yapılmış olan bu haberelere bakılırsa WhatsApp, bildiri düzenleme özelliği yerine geri al tuşu ile kullananların bu şekilde işlemler yapabilmesine olanak tanıyacak.

Geri al butonu iyi mi çalışacak?

WhatsApp’a gelecek olan geri alma butonu, hem kişsel hem de grup mesajlarında çalışabilecek. Sadece bu geri alma butonunun “Herkesten sil” özelliği ile beraber çalıp çalışmayacağı ise kati olarak bilinmemektedir. Fakat kişisinin kendi mesajlarını silmesi ile beraber geri al tuşunun çalışabilceği ve yanlışlıkla silinen mesajlar için kullanılabileceği düşünülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir