Youtube, feysbuk, twitter şeklinde toplumsal ağlara erişime kapatılmasının arkasından giriş yapabilmek için DNS adreslerinin değiştirilmesi lüzumlu kılınıyor. Hesaplarınıza ulaşarak kaldığınız yerden devam edebilmeniz için Windows 10 kullanıcılarına DNS iyi mi değiştireceklerine dair resimli ifade gerçekleştireceğiz. Son zamanlarda TİB tarafınca sürekli erişim engellenmesi gelmesi, yasaklı siteler olarak kabul edilen sitelere de giriş yapılmaması can bunaltıcı olabiliyor. Engele takılmamak için kendiniz için maske oluşturmak DNS adresinin değişikliği yardımıyla yapılabilmektedir. DNS değişimi ihtiyacınız olan şeyi karşılar, web kullanımına kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Devletimizde bilhassa sık yaşanmış olan engellerin aşılması için DNS değiştirmenin iyi mi yapıldığını sizlere anlatıyoruz.

İlk olarak ağ bağlantılarına gelmiş olarak web bağlantımıza tıklayarak özelliklerin girebiliriz. Wi-fi kullandığımdan dolayı sizde “Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni Aç” tıklayarak aşağıdaki ekrana ulaşabilirsiniz.

Bu aşamada DNS adresini gireceğimiz yer için “İnternet Protokolü SÜrüm 4 (TCP/IPv4) kısmına tıklıyoruz arkasından “Özellikler” diyoruz. Aşağıda görüldüğü şeklinde oluşturulan ekranda DNS adreslerimizi gireceğimiz yer olacak.

En süratli DNS adresi Google’nin kendi hizmet verdiği numaralar olacaktır bunlar; 8 8 8 8 – 8 8 4 4 şeklinde sıralanmıştır. DNS değişiklik yapma ekranında bu noktaya numaraları tek tek yazıyoruz. Resimde gördüğünüz şeklinde ayarlayabilirsiniz.

DNS ayarlarımızı kaydetmek ve aktifleştirmek için en önce tamam arkasından karşımızdaki ekrandan “Tanıla” seçeneğine tıklayarak aktifleşmesini bekliyoruz. Şimdi istediğinizi sitelere girebilir, engel olmadan erişim sağlamanızın yolu açılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir