Yaaic uygulaması web üstünden söyleşi sitelerinin irc’lerine giriş yapmak için kullanılmaktadır. Kolay ve rahat ara yüzü yardımıyla kullananların ilgi gösterdiği uygulamaların başlangıcında geliyor. Android telefon kullanıcılarının Google Play yada haiz oldukları play store’lerden indirebilirler. Uygulama indirildikten sonrasında kurulum yapılır ve giriş sağlanır.

Mesela Türkiye’nin önde gelen sunucularından olan trsohbet.com adresine giriş yapacaklarsa onlara benzer bir ayar yapabiliriz. Ayarlar doğrultusunda fotoğraflarda görüldüğü benzer biçimde ayarlanması gerekmektedir. Adım adım izleyebileceğiniz fotoğraflara geçelim.

Yukarıda bulunan + işaretine tıkladıktan sonrasında Sunucuyu Düzenle kısmı açılacaktır. Buradaki ayarları dolduruyoruz.

Başık > trsohbet

Ana Sunucu > irc.trsohbet.com

Bağlantı noktası > burayı ellemiyoruz 6667 olarak kalsın

Parola ve SSL kısımları boş olacak yoksa giriş yapamayız. Bir fazlaca kişinin yapmış olduğu hatalardan birisi burası olmaktadır.

Rumuz > Sunucu da kullanacağımız adı giriyoruz.

İdent > Rumuz ile aynı olmamasına dikkat ediniz aynı olduğu takdirde giriş yapamayız isteyenler asla dokunmasın.

Gerçek adı > Burayı ellemiyoruz ellemek isteyenler Rumuz ile aynı yapmasınlar bundan dolayı sunucuya dahi giremeyebilirsiniz.

Türkçe karakter problemi hepimizin canını sıkar. ı, ö, ü, ş, ğ, ç olduğundan dolayı gözükmeyecektir, onun için  ISO-8859-9 olanı listeden seçerek trsohbet sunucularına bağlantı kurarak telefondan söyleşi edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir