Neredeyse her hanım evinin son aşama temiz ve hijyenik bir görünüme haiz olmasını istemektedir. Bilhassa temizlikte mutfağın önemi fazlasıyla mühim olurken, mutfakta bulunan tüm kirlerin uygun temizleme yöntemleriyle temizlenmesini sağlamak son aşama önemlidir. Bazı durumlarda temizlik esnasında yanlış bileşenlerin kullanılması ya da ürünlerin uygun olmayan cisimlerle teması sonucunda eşyalar büyük seviyede zarar görmektedir. Bu durumların başlangıcında yağ çözücü gelirken yazımızın bu bölümünde yağ çözücünün metale temas etmesinden sonrasında oluşan lekenin nasıl giderilebileceğine dair tüm bilgileri araştırma altına alacağız. İşte yağ çözücü lekesini metalden çıkarmanın şekilleri…

Yağ çözücü lekesi nasıl çıkar?

Ocakta bulunan lekeleri çıkarmak için uygun bileşen ve uygun ürünlerin kullanılması son aşama önemlidir. Yanlış ürünlerin metal ile temas etmesi durumunda ocağın yüzeyinde büyük seviyede kir problemi oluşurken, ocağınızın eski bir görünüm içinde olmasına niçin olacaktır. Bilhassa ocağa sıkılan yağ çözücüler metal yüzeylerde büyük seviyede kir probleminin oluşmasına niçin olurken, ocak yüzeyindeki tüm lekeleri çıkarmak için bu şekilleri kullanabilirsiniz;

1- Karbonat ve limon

Temizlik denildiğinde nerede ise her alanda son aşama etkili olan ürünlerin başlangıcında gelen karbonat ve limon, ocakta bulunan lekelerin kısa süre içinde çıkmasına da büyük seviyede destek olmaktadır. Bilhassa inatçı lekelerin kısa süre içinde çıkmasını elde eden, tüm inatçı lekelerin anında yüzeyden temizlenmesine destek olan karbonat ve limon uygulaması için lekenin bulunmuş olduğu yüzeye bir miktar kadar karbonat dökün. Karbonatı döktükten sonrasında üstüne belli bir miktar kadar limon suyu ilavesinde bulunun. İki madde birbirleriyle tepkimeye girdikten sonrasında süngerin yumuşak tarafıyla ovalamaya ve temizlemeye başlayın. Bu süreci tamamladıktan sonrasında tüm lekelerin yüzeylerden kısa süre içinde çıktığını ve tertemiz bir görünüm içinde bulunduğunu görmüş olacaksınız. Karbonat ve limon kürünü cam yüzeylerde uygulamaktan kesinlikle kaçının, aksi durumunda yüzeylerde büyük seviyede çizilme durumunun oluşmasına niçin olacaktır.

2- Sıcak buğu tüm lekeleri yok ediyor

Karbonat ve limon kürü kadar her insanın ulaşılabilir olduğu bir yöntem olmayan sıcak buğu esasında yüzeylerde bulunan lekelerin kısa süre içinde yok olmasına ve yüzeylerin derinlemesine temizlenmesine büyük seviyede destek olmaktadır. Ocak, fayans, parke benzer biçimde yüzeylerde son aşama etkili yöntemlerden bir tanesi olan sıcak buğu yardımıyla lekelerden arınmış hijyenik bir görünüme kavuşacaksınız.

Cam ankastrelerden yağ çözücü lekesi çıkar mı?

Son dönemlerde pek oldukça kişinin evinde kullandığı cam ankastreler şık görüntülerinin yanı sıra esasında kullanım ve temizlik noktasında zorlayıcıdır. Bilhassa leziz yemeklerin piştiği ocakların temizliğini yaparken bir çok vakit zorlanılmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi cam ankastrenin malzemesine zarar vermeden temizliğin gerçekleştirilmesi dolayısıyladır. Cam ankastre yüzeyindeki tüm lekeleri çıkartabilmek ve cam yüzeyinde bulunan yağ çözücü lekesini temizleyebilmek için şu şekilleri uygulayabilirsiniz;

  • Cam yüzeyli ankastreler son aşama zor ve kırılgan araç-gereç olmaları dolayısıyla pek oldukça temizleme yöntemi bu maddenin çizilmesine ve hasarlı bir görünüm içinde olmasına niçin olmaktadır. Kremsi ya da partiküllü çıkarıcıların tamamı ankastre üstünde çizilme durumu ile karşı karşıya kalınmasına niçin olurken partikül içeren tüm bileşenleri cam ankastre ürünlerinizden uzak tutmanız önemlidir.
  • Limon ve sirke benzer biçimde asitli yapılardaki ürünlerin tamamı cam ankastre yüzeylerinde aşınma probleminin oluşmasına niçin olmaktadır. Bilhassa limon ve limon kabuğu cam ankastre yüzeylerine büyük seviyede hasar veren bileşenlerin başlangıcında gelirken bu ürünleri cam ankastre ürünlerinden uzak tutmanız, eşyalarınızı uzun soluklu ve temiz bir halde kullanmanıza destek olacaktır.
  • Bulaşık teli, bulaşık süngerinin sert kısmı, bulaşık fırçası benzer biçimde çizilme durumu ile karşı karşıya bırakacak ürünlerin cam ürünlerde kullanılmasından büyük seviyede kaçınılması gerekmektedir. Bunların yerine yumuşak mikrofiber bezler ile temizliğin sağlanması oldukça daha sıhhatli olacaktır.

Video: Cam Ocak Temizliği Nasıl Yapılır? | Ocağınız Bu Yöntemle Parlasın!

https://www.youtube.com/watch?v=4nwhKLuELKcVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: Cam Ocak Temizliği Nasıl Yapılır? | Ocağınız Bu Yöntemle Parlasın! (https://www.youtube.com/watch?v=4nwhKLuELKc)

Yukarıda yer edinen şekilleri uygulamanız durumunda tüm lekeler ile kısa süre içinde vedalaşabilir ve tertemiz bir mutfağa haiz olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir