Ev hanımlarının en oldukca canını sıkan durumlardan önde gelen yağ lekeleri, temizlemesi oldukça güç olan bir kir çeşididir. Bu lekelerin temizlenmesi ne kadar zor olarak bilinse de birazdan size anlatacağımız yöntemler ile yağ lekelerinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Oldukça inatçı olarak malum bu yağ lekelerini çıkarmanın bu kadar kolay bulunduğunu görünce şaşıp kalacaksınız. Bu yazımızda sizlere, ev hanımlarının kabusu olan yağ lekelerinden nasıl kurtulunabileceğini anlattık.

Yağ lekesi nasıl çıkar?

Yağ lekelerinden kurtulmak oldukça zor olabiliyor. Ek olarak neredeyse her türlü yere yağ lekesi bulaşması mümkün. Koltuklara ve halılara bulaşan yağ lekeler, bulaştığı yer bakımından oldukca zor bir halde çıkıyor. Sadece giyim benzer biçimde devamlı olarak giydiğimiz şeylere yağ lekesi bulaşması can can sıkan olabiliyor. Fakat artık sevdiğiniz giysileri sırf yağ lekesi bulaştı diye giymekten vazgeçmenize gerek yok. Gelin hep beraber yağ lekelerinen nasıl kurtulabileceğinizi inceleyelim.

Kıyafetteki yağ lekesi nasıl çıkar?

Birçok değişik yer için değişik şekilleri deneyebilirsiniz. Giysiler için de oldukça etkili bir yöntem bulunuyor. Karbonat yardımı ile kıyafetlerinize bulaşmış olan yağ lekelerinden kurtulabilmeniz mümkün. Karbonat, neredeyse her evde bulunan oldukça efektif bir malzemedir. Evinizin birçok değişik alanını temizlemek için kullanabileceğiniz karbonat, kıyafetlerdeki yağ lekelerini temizlemek için de kullanılabilen bir malzemedir. Karbonat ile kıyafetlerdeki yağ lekelerinden kurtulabilmek için şu adımları takip etmeniz gerekmektedir:

 • Kıyafetteki yağ lekesinin üstüne bir miktar karbonat dökün.
 • Ondan sonra ise ucunu ıslatmış olduğunuz bir diş fırçası yardımı ile yağ lekesinin üzerini nazik bir halde ovalayın.
 • Eğer yağ lekesi salçalı ise bu ,işlemi bulmak deterjanı ilave ederek de yapabilirsiniz.
  En sonunda yağ lekesinin üzerini temiz nemli bir bez yardımı ile güzelce ovalayın. Sadece dairesel hareketler ile ovalamanız gerekiyor. Bu şekilde lekenin dağılmasını engellemiş olacaksınız.

Koltuktaki yağ lekesi nasıl çıkar?

Videolu ifade: Çamaşırlardan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar? / 2 Dakikada Püf Noktalar

https://www.youtube.com/watch?v=oWXvNxuzuH4&t=45sVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: Çamaşırlardan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar? / 2 Daikada Püf Noktalar (https://www.youtube.com/watch?v=oWXvNxuzuH4&t=45s)

Koltuktaki yağ lekelerini çıkarmak için süratli olmanız gerekiyor. Ek olarak yağ lekesi bulaşan koltuğun eşeysel oldukca mühim. Eğer deri bir koltuk ise deterjanlı su ile kolaylıkla yağ lekesinden kurtulabilirsiniz. Sadece kumaş kaplı yağ lekelerinden kurtulabilmek için ilk olarak süratli olmanız gerekiyor. Ne kadar süratli davranırsanız, yağ lekesinden o denli kolay bir halde kurtulabilirsiniz. Koltuğa bulaşmış olan yağ lekelerinden kurtulabilmek için şu adımları takip etmeniz gerekiyor:

 • Ilk olarak yağ lekesine süratli bir halde müdahale etmeniz gerekiyor.
 • Bunun için yağ lekesi üstüne bir miktar tuz ve karbonat dökün.
 • Ortalama 5 dakika sonrasında ise ılık su ile güzelce lekeyi ovalayın.
 • OValama işlemini dairesel hareketler ile yapmış olursanız, yağ lekesinin daha çok alana yayılmasını engellemi olacaksınız.

Halıdaki yağ lekesi nasıl çıkar?

Halıdaki yağ lekelerini çıkarmak, kim bilir yağ lekeleri arasındaki en zoru. Şu sebeple halının kumaşı, öteki bölgelere nazaran daha farklıdır. Bu fark sebebi ile de halıdaki yağ lekelerinin çıkarılabilmesi için ilk olarak tıpkı koltuklardaki benzer biçimde yağ lekesine süratli bir halde müdahale etmeniz gerekiyor. Bir kova sıcak su ve bulaşık deterjanı yardımı ile halınıza bulaşmış olan yağ lekelerinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Evinizdeki bulaşık deterjanları, süratli bir halde lekeye uygulandığında oldukça efektif temizlik ürünleri olabiliyor. Bu tarz şeyleri bir de sıcak su ile güçlendirmeniz, lekelerin daha kumaşa tamamen işlemeden temizlenebilmesinde oldukça mühim. Halıdaki yağ lekelerinden kurtulabilmek için şu adımları takip etmeniz gerekmektedir:

 • Ilk olarak halıya yağ lekesi bulaştığı an direkt olarak bir kova sıcak su hazırlayın.
 • Bulaşık deterjanı ile sıcak suyunuzu güzelce köpürtün.
 • Ondan sonra ise temiz bir bez yardımı ile halıdaki yağ lekesini ovalamaya başlayın.
 • Bu ovalama esnasında oldukca fazla bastırmamanız ve dairesel hareketler ile lekeyi ovalamanız gerekiyor. Bu sayede hem halıya zarar vermezsiniz hem de halıdaki yağ lekelerinin daha çok alana yayılmasını engellemiş olmuş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir