Alternatif tıp terimini duymaya yoktur herhalde. Bu sebeple zamanı neredeyse insanlık zamanı kadar eskidir. Bilhassa hastalıkların yaygınlaşmasının peşinden tecrübe etme yanılma yöntemiyle ortaya çıkmıştır. Çoğu zaman Uzakdoğu Asya vatanlarında bu alternatif tıp uygulamaları oldukça yapılmaktadır. Günümüzde de tıbbın ilerlemesine karşın insanların oldukça büyük bir kesimi alternatif tıp yolunu seçmektedir. Alternatif tıp aslen geleneksel bir tıp anlayışıdır. Temeli data birikimine dayanmaktadır. Çoğu zaman tecrübe etme yanılma yöntemiyle ürünler denenmekte ve iyi olup olmadıkları tespit edilmektedir. Sadece bilimin ilerlemesine paralel olarak tıpta ilerlemiş durumdadır. Günümüzde tıp alanı çok büyük bir ilerleme kat etmiş sadece bazı noktalarda bilhassa bazı hastalıklara umar bulamadığı için insanoğlu geleneksel yolları demektedirler. Bu mevzuda şuna kesinlikle değinmek gerekmektedir. Her alternatif yok fena sonuçlar vermeyeceği benzer biçimde pozitif yönde sonuçlarda vermeyebilir. Sadece belli başlı yollar yüzyıllardan beri kullanıldığından tıbben kullanılmalarında herhangi bir sakınca görülmemektedir. Tıbben hiçbir problem olmadığı benzer biçimde tıp alanında da oldukça fazla kullanılmaktadır. Bilhassa yağı ve kremi pek oldukça rahatsızlığı kökten kesmektedir.

Alternatif tıbbın temel deposu doğada bulunan her şeydir. Doğadaki meyveler, sebzeler, ağaçlar, otlar ve daha pek oldukça şey aslen alternatif tıpta kullanılan ürünlerdir. Zamanı oldukça eskilere dayandığından insanoğlu artık neyin hangi hastalığa gelebileceğini bilmektedir. Bilhassa üstünde durulan bazı meyveler bulunmaktadır. Bunlardan biriside at kestanesi meyvesidir. Anavatanı Asya kıtası olan bu meyve pek oldukça rahatsızlığa şifa olduğundan oldukça fazla kullanılan meyveler arasındadır. Başta tıp olmak suretiyle pek oldukça değişik alanda kullanılmıştır. Averaj olarak at kestanesi ağacı 40 metreye kadar uzayabilmektedir. Yaş aralığı ise averaj 300 yıl kadardır. Bu oldukça uzun bir süre olduğundan oldukça fazla ürün verilmesini sağlamaktadır. At kestanesi genel anlamda ılık iklimin yargı sürdüğü yerlerde oldukça fazla yetişmekte ve oldukça fazla ürün vermektedir. İklim burada oldukça tehlikeli sonuç bir ehemmiyet taşımaktadır. Anavatanı Asya toprakları olan at kestanesi 1500’lü yıllardan sonrasında Avrupa kıtasına gitmiş ve orada yetişmeye adım atmıştır. Bilhassa Güneydoğu Avrupa’da at kestanesi oldukça fazla yetişmektedir. Ülkemiz sınırları içinde de at kestanesi en oldukça Ege Bölgesinde (Aydın) yetişmektedir. Ege bölgesi haricinde öteki bölgelerimizde de yetişmektedir.

Kestane

Ağaç kestanesi zehirli olduğundan kesinlikle tüketilmemektedir. Sadece bu durum ondan istifade etmemize engel değildir. At kestanesinden çoğu zaman krem ve yağ elde edilmektedir. Meydana getirilen bilimsel araştırmalar ile at kestanesi yağının ve kreminin de oldukça yararlı olduğu tespit edilmiştir. Araştırmalar neticesinde elde edilmiş neticeleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

At kestanesinin faydaları nedir?

 • Kırışıklığı önlemektedir.
 • Vücutta meydana gelen sarkmalara karşı oldukça etkili bir üründür.
 • Organik bir antioksidandır.
 • Vücudu dinç ve güçlü meblağ.
 • Strese ve yorgunluğa karşı oldukça etkilidir.
 • Kan dolaşımını düzenlemekte ve damar tıkanıklığının önüne geçmektedir.
 • Kılcal damarların çatlamasını önlemekte ve insan sağlığını tam korumaktadır.
 • Eklem ağrılarına, iltihaplara ve romatizmaya oldukça iyi gelmekte ve bunların oluşturduğu ağrıları dindirmektedir.
 • Cilt lekelerini giderilmesinde oldukça fazla rol oynamaktadır.
 • Cildin yenilenmesini ve sıhhatli kalmasını sağlamaktadır.
 • Öksürüğün kesilmesi ve dindirilmesinde oldukça etili bir yöntemdir.
 • Saç dökülmesine karşı iyi gelmekte ve saç sağlığını korumaktadır.

At kestanesi alternatif tıpta en oldukça kullanılan meyvelerin başlangıcında gelmektedir. Normalde zehirli bir meyve olan at kestanesi, yağ ve krem şeklinde kullanılarak istifade edilmektedir. Zehirli olması bizim onu kullanmayacağımız anlamına gelmemektedir. Bilimin gelişmesi ve ilerlemesiyle beraber at kestanesinin de faydaları ortaya çıkarılmıştır. Bilhassa kozmetik sektöründe ve tıp alanında oldukça fazla kullanılmaktadır. Ciltte meydana gelen sarkmalara, kırışıklıklara ve lekelere karşı at kestanesi oldukça tehlikeli sonuç rol oynamaktadır. Tüm bu cilt sorunlarını gidermekte ve cildin daha güzel ve güzel duyu durmasını sağlamaktadır. Ek olarak saç dökülmesi benzer biçimde binlerce senedir süre gelen bir probleme de umar olmaktadır. Saç derisini, saç köklerini korumakta ve dökülmeyi en aza indirmektedir.

At kestanesi tıp alanında da oldukça fazla kullanılan bir meyvedir. Bilhassa öksürük benzer biçimde pek oldukça rahatsızlığa iyi gelmesiyle bilinmektedir. romatizmaya, iltihaplara ve eklem ağrılarına oldukça iyi gelmektedir. Bunun yanında kan akışını düzenlemekte ve damarlarda meydana gelebilecek rahatsızlıklara karşı vücudu korumaktadır. Damar tıkanıklıkları, kılcal damarların patlaması ve buna benzer pek oldukça şeyi önlemektedir. Vücudun direncini arttırmakta ve vücuda güç, kuvvet vermektedir. at kestanesi hem yağ olarak hem de krem olarak kullanılmaktadır. Meydana getirilen araştırmalar ve toplanan veriler sonucunda at kestanesinden elde edilmiş kremin faydaları ortaya konulmuştur. Araştırmalara bakılırsa at kestanesi kreminin faydaları şu şekildedir;

At kestanesi kreminin faydaları nedir?

 • Kas ağrılarına son vermektedir.
 • Öksürüğü kesmekte ve göğsü rahatlatmaktadır.
 • Damar rahatsızlıklarının önüne geçmektedir.
 • Vücutta meydana gelen kırışıklıkları yok etmektedir.
 • Cilt sağlığına iyi gelmektedir.
 • Vücutta meydana gelen sarkmalara karşı oldukça etkili bir yöntemdir.
 • Saç dökülmesi benzer biçimde problemlere organik bir tedavidir.
 • Saçı beslemekte ve daha parlak olmasını sağlamaktadır.
 • Güneşin zararı olan ışınları sonucunda vücutta meydana gelen güneş lekelerine karşı oldukça etkili bir yöntemdir.
 • Varis ve tüm damar hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Soğuk algınlığına oldukça iyi gelmektedir.
 • Cildin daha sık ve gerilmiş olmasını sağlar.
 • Gözenekleri kapatmaktadır.
 • Sivilcelerin giderilmesinde oldukça etken bir oynamaktadır.
 • Vücutta meydana gelen yaraların daha süratli iyileşmesini sağlamaktadır.
 • Prostatta gelişme, ateş ve ishale kati çözümler sağlamaktadır.
 • Egzama, öksürük, regl ağrıları, eklem ağrıları ve burkulma benzer biçimde pek oldukça rahatsızlığa çözüm niteliğindedir.
 • Kan dolaşımını düzenlemektedir.

At kestanesinin hem yağı hem de kremi oldukça fazla özelliğe haizdir. İçeriğindeki maddeler yardımıyla pek oldukça rahatsızlığa iyi gelmektedir. Bilhassa kış aylarında meydana gelen rahatsızlıklar, ağrılar ve bunun getirmiş olduğu problemlerin çözümünde at kestanesi oldukça etken bir rol üstlenmektedir. Saç dökülmesini durdurmakta ve saçların korunmasını, beslenmesini sağlamaktadır. Sivilce oluşumlarına, kırışıklıklara, güneş lekelerine, sarkmalara ve gözeneklere karşı kati sonuçlar vermektedir. Cildin daha sıhhatli, güzel ve genç durmasını sağlamaktadır. Varis başta olma suretiyle tüm damar hastalıklarına iyi gelmektedir. Egzamaya, regl dönemindeki ağrılara, burkulmalara, eklem ağrılarına ve daha hep çoğuna karşı kati sonuçlar vermekte ve ağrıları kesmektedir.

At kestanesinin 2 türlü kullanımı bulunmaktadır. Sadece her iki kullanım yöntemi de oldukça kolay ve pratiktir. At kestanesi yağının kullanımı çoğu zaman ağrıların olduğu bölgelere sürülmektedir. Mesela varislere karşı kullanılacaksa sabah ve akşam olmak suretiyle günde 2 kere kremin sürülmesi gerekmektedir. Sicilce için ve ya eklem ağrıları için kullanılacaksa ağrıyan bölgeye sürülmesi gerekmektedir. Tertipli kullanıldığında oldukça etkili olmakta ve faydalarını göstererek problemlerin çözülmesini sağlamaktadır. Toparlayacak olursak çoğu zaman ağrıyan yere sürülmekte ve problemin olduğu noktaya müdahale edilmektedir. Tertipli kullanıldığı takdirde problemlerin tamamen giderilmesini sağlamaktadır.

At kestanesinin yağıda oldukça ergonomik ve kolay bir halde kullanılmaktadır. Geceleri yatmadan ilkin kullanılabilir. Aslen kullanım şekli tıpkı kremde olduğu benzer biçimde sorunlu bölgeye uygulanmasıyla yapılmaktadır. Ağrıların olduğu bölgeye masaj yapılarak problemlerin giderilmesi sağlanabilir. Ek olarak at kestanesi yağını başka ürünlerle beraberde kullanabiliriz. Mesela saçlar için şampuana birkaç damla at kestanesi yağı damlatılabilir. Bu sayede dökülmenin önüne geçilmiş olunacaktır. Ek olarak zeytinyağı, susam benzer biçimde ürünlerle birlikte de kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir