İçindekiler

Yakı Otu Nedir?

Yakı Otu Yararları Nedir?

Iyi mi Kullanılır?

Yakı Otu Zararı olan Mı?Kimler Yakı Otu Kullanmamalı?

Yakı Otu Nedir?(*3*)

(*3*)

Yakı otu, küpe çiçeğigiller familyasına aittir. Bitkinin yetiştiği bölgeler içinde Asya, Avusturalya, Şimal ABD ve Türkiye bulunuyor. Devletimizde yakı otunun yetiştiği bölgeler ise Trabzon, Giresun, Bitlis ve Adana’dır. Tabiatın her alanında rahatça karşılaşabileceğiniz bu nebat kuvvetli etkileriyle insan sağlığına birçok yarar sağlıyor. Yakı otunun bir öteki adı ise Mera Gülü olarak bilinmektedir. Bitkinin ortalama 400 tane çeşidi bulunuyor. Geniş köklere haiz olan bu nebat, oldukca senelik bitkiler içinde içeriyor. Yakı otu birçok faydayı insanlara sunsa da aslına bakarsak 400 çeşit içinde zehirli olanlar da bulunuyor. Bu yüzden devamlı dikkatli ve bilgili toplanmalıdır. Aksi takdirde zehirlenebilir, sağlığınızı korumak isterken sağlığınızdan olabilirsiniz.

Yakı Otu Yararları Nedir?(*3*)

Yakı otu yararları içinde birçok madde bulunuyor. Bitkinin faydalarını öğrenmeden ilkin bitkiyi tanımanız daha iyi netice almanızı elde edecektir. Yakı otu çiçekli bir bitkidir. Bu çiçekler çoğu zaman kırmızı yada pembe renktedir. Nebat, geçmişten günümüze kadar sağlamış olduğu faydalarla kullanılmıştır. Sıhhat için mühim bir yere haiz olan nebat üstünde hala bilimsel emekler yürütülmektedir. Bazı uzmanlar, hastalarının şikayeti doğrultusunda bu bitkinin ne kadar kullanılması icap ettiğini söylüyor. Kontrollü ve bilgili bir halde kullanılan nebat yardımıyla aradığınız çözüme kolaylıkla kavuşabilirsiniz. Peki, nedir bu bitkinin yararları?

(*7*)

 • Kabızlığı giderir.
 • Mide hastalıklarına iyi gelir.
 • Sindirimi kolaylaştırır.
 • Yara üstünde şişkinlik ve iltihabı geçirir.
 • Vücutta biriken zehirli maddelerin sıhhatli bir halde dışarıya atılmasını sağlar.
 • Boğaz iltihabına iyi gelir.
 • Öksürüğe iyi gelir.
 • Yakı otu, doğru ve tertipli kullanıldığı sürece sağlığınız için birçok yarar elde edecektir. Kabızlık problemi yaşayanlarda oldukça etkili bir bitkidir. 2 – 3 kez kullanım sonrasında kabızlığı gidermiş olur. Sindirim problemi yaşayan bireylerde tertipli kullanıldığı sürece tesir göstermektedir. Eğer yemeği oldukca yediyseniz ve rahatsız oluyorsanız bir fincan yakı otu çayı tüketebilirsiniz. Bu çay rahatlamanızı elde edecektir. Mide yanması ve mide ağrısı problemlerine da oldukça faydalıdır. Eğer vücudunuzda yara var ise ve yara fazla açık değilse o bölgeye yakı otunu uygulayabilirsiniz. Yara üstündeki şişlikleri ve yaradaki iltihabı geçirir. Tertipli olarak yakı otunun çayını tüketirseniz vücudunuzda biriken zehirli maddeleri atmış olmuş olursunuz. Daha oldukca kış aylarında kullanılıyor. Kış aylarında grip yada nezle olanlar, boğaz ağrısı yaşayanlar ve öksürüğü olanlar yakı otu yardımıyla daha kısa sürede iyileşmektedir. Boğazdaki iltihaba iyi gelir ve öksürüğü keser.

  Iyi mi Kullanılır?(*3*)

  Sağlığa birçok faydası bulunan yakı otu iyi mi kullanılır? Faydalarını araştıran ve otu kullanmak isteyenler aslına bakarsak oldukca kolay bir halde yakı otunun kazandırdığı avantajlardan faydalanabilir. İnsanlar sağlığını korumak için çeşitli yollara başvurur. Bitkilerin ise insan sağlığını korumada tesiri oldukça büyüktür. Yakı otu, bu bitkiler içinde senelerdir yerini alarak sıhhat için kullanılıyor. Çoğu zaman çay olarak tüketiliyor. Yakı otunun kurutulmuşu ile çayını yapabilirsiniz. Bir bardak suyu kaynattıktan sonrasında içine bir tatlı kaşığı otun kuru halinden koymanız kafi olacaktır. 10 dakika beklettiğiniz çayı eleyerek içebilirsiniz. Yakı otunun çayı yardımıyla birçok rahatsızlığa çözüm bulmuş olmuş olursunuz. Bitkinin taze halini ezerek yaraların, şişliklerin ve iltihapların üstüne koyabilirsiniz. Böylelikle şişlikten ve iltihaptan kurtulmuş olmuş olursunuz.

  Yakı Otu Zararı olan Mı?(*3*)

  Yakı otu senelerdir insanoğlu tarafınca kullanılmakta. Günümüzde hale bilimsel çalışmalarla bitkinin yararları daha ileri düzeye taşınmaya çalışılıyor. Sıhhat sektöründe bitkiden yardım alınıyor ve insanların sıhhat problemlerine organik çözümlerle beraber yeni ilaçlar hazırlanıyor. Peki, bu kadar mühim olan ve sık kullanılan yakı otunun zararları var mıdır? Bitkinin bilindik ciddi bir yan tesiri yoktur. Fakat her bitkide olduğu benzer biçimde yakı otunun da dikkatli kullanılması gerekmektedir. Düzensiz, bilinçsiz ve yanlış kullanılan yakı otu sağlığınızı tehlikeye atabilir. Fazla kullanılan ve doğru kullanılmayan yakı otunun sağlığa zararları şu şekildedir;

  (*7*)

 • Alerjik tepki
 • Deride kaşıntı ve döküntü
 • Mide bulantısı
 • Yakı otunu gerektiği benzer biçimde kullanmadığınız sürece yukarıda yer edinen tesirleri görebilirsiniz. Fazla kullandığınız yakı otundan dolayı alerjik tepki görülebilir. Bitkinin kokusu ağır gelebilir ve oluşan alerjiler çoğu zaman bitkinin kokusundan kaynaklıdır. Fazla kullandığınız bitkiden dolayı deride döküntü ve kaşıntı oluşabilir. Oluşan kaşıntı da bir tür alerjik reaksiyondur. Fakat kaşıntıdan sonrasında kızarıklık ve döküntünün oluşması ciddi mesele haline gelebilir. Bu yüzden kontrollü kullanılmalı, herhangi bir alerjik tepki görüldüğü vakit doktora başvurulmalıdır. Eğer oldukca fazla yakı çayı tüketiyorsanız bir süre sonrasında mideniz rahatsız olacak ve mide bulantısı başlayacaktır. Bu yüzden tertipli ve doğru aralıklarla çay tüketmelisiniz.

  Kimler Yakı Otu Kullanmamalı?

  Yakı otunun herhangi bir yaş kısıtlaması yoktur. Fakat minik evlatların bünyesi daha zayıf olacağı için kullanılmaması tavsiye edilir. Hem de şeker, gerilim, kalp benzer biçimde kronik rahatsızlığı olan bireylerin doktora danışarak nebat çayını içmesi gerekmektedir. Bundan dolayı her bünye aynı tepkiyi vermez ve bilhassa yaşlı bireylerde sıhhat sorunları görülebilir. Hamile ve emziren anneler yakı otunu kullanırken dikkat etmelidir. Bitkiler çoğu zaman anne ve anne adayları için riskli görülür. Bu yüzden kesinlikle doktora danışılarak nebat çayı tüketilmelidir. Yakı otunu tertipli kullanmak önemlidir. Fakat bitkiyi kullanırken ara vermek de gerekir. Vücudunuzu yormamak ve vücudunuzun dinlenmesini sağlamak için tertipli kullanımlarınıza ara vermeniz doğru olacaktır.

  Günde en fazla 2 fincan tüketerek 2 haftalık kullanımınıza yedi gün ara verebilirsiniz. Böylelikle vücudunuz dinlenmiş olur. Yakı otu ile yaşadığınız sıhhat problemlerine çözüm bulabilir, sağlığınızı koruyabilirsiniz. Yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey doğru, tertipli ve bilgili kullanmak olacaktır. Güvenilir bir aktardan otu temin edebilir ya da otun yetiştiği bölgelerden kendiniz toplayabilirsiniz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir