Antalya’nın Gazipaşa ilçesindeki Beyrebucak köyünde yer edinen Yalan Dünya Mağarası, meraklılarının gitmek için can attığı bir mağaradır. Yolu Antalya’ya düşenlerin kesinlikle uğraması ve gezip görmesi ihtiyaç duyulan Yalan Dünya Mağarası ile ilgili dört gözle beklenen pek oldukca şeyi cevapladık. Yalan Dünya Mağarası nerede, nasıl gidilir ve giriş tutarı nedir şeklinde soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Yalan Dünya Mağarası nerede?

Yalan Dünya Mağarası Antalya’nın Gazipaşa ilçesindeki Beyrebucak köyünde bulunur. Gazipaşa’ya 9 km uzaklıktaki Beyrebucak Mahallesinden 1,5 km kadar içeri hafifçe dağa doğru giden bir yol aracılığı ile mağaraya ulaşım sağlanabiliyor. Yolu Antalya’ya düşen kişiler bu mağarayı kesinlikle görmeliler.

Yalan Dünya Mağarası ile ilgili detaylı data

Ülkemizin en uzun mağaralarından bir tanesi olan Yalan Dünya Mağarası, uzun senelerdir büyük ilgi çeken bir mağara. Mağaranın yalnızca ilk 450 metrelik kısmı ziyarete açık. Yörede verilen bilgilere gore, 1950 senesinde meydana gelen bir göçük ile eskiden Hasdere Köyüne kadar uzanan mağaranın şimdilerde yalnız bu 450 metrelik kısmı kalmış. Ziyarete açık olan bölümde ise 3 büyük salon var. Mağara içi, mevsimden bağımsız bir sıcaklığa haizdir. Mağaranın içinin sıcaklığı 28 aşama ve rutubet oranı %70 civarında. Yüksek rutubet oranı olması sebebiyle ise içeride çakmak, kibrit yakmak mümkün değil.

Mağara yoğun bir neme haiz olduğundan rutubet dolayısıyla içeride fazla terlememek için yavaş hareket etmek ve süratli yürümemek öneriliyor. Bununla beraber mağarada bölgeler ıslak olduğundan yürürken de dikkatli olmak lazım. İçeride ilgi çekici sarkıtlar da mevcut olduğundan ışıklandırma ile beraber bu sarkıtlar göze oldukça hoş görünüyor. Yaşayan mağara denen Yalan Dünya Mağarası’nın oluşumu günümüzde devam ediyor. 2010 yılından beri ziyarete açık olan mağara, o yıllarda meydana getirilen emek harcamalar sonucunda turizme kazandırıldı. Mağaranın karanlık olmasından kaygı etmek yersiz zira içerideki ışıklandırmalar yardımıyla yol açık ve rahat görünür bir formda.

Yalan Dünya efsanesi

Mağara ile ilgili bir efsaneleşmiş mevcut. Efsaneye gore, insanlardan uzak olarak mağarada yaşayan bir genç varmış. Mağarada yaşamını sürdüren bu genç çoğu zaman dışarı çıkmaz, mağarada bulunurmuş. Bigün bu genç, mağaradan çıktığında bir genç kız görüp ona aşık olmuş. Mağarada yaşayan bu gencin aşkı, kız tarafınca da karşılık görmüş. Kız da sık sık mağaraya gelmiş olarak genç ile buluşur ve günün büyük bir kısmını mağarada geçirirlermiş. Bigün kız gene sevgilisini görmeye mağaraya gelmiş fakat bu sırada bir zelzele olmuş ve mağarada meydana gelen göçük ile genç mağaranın derinliklerine hapsolmuş. Bu vaka sonrasında genç aşıklar birbirlerinden ayrı düşmüş ve büyük bir kedere hapsolmuşlar. Yalan Dünya Mağarası adı verilen bu mağara, o günden sonrasında genç aşıkların kavuşamadığı mağara olarak dilden dile dolaşmış.

Yalan Dünya Mağarası giriş tutarı 2022

Mağara hususi tek tek işletme ile işletildiği için Yalan Dünya Mağarasına 2022 yılı giriş tutarı 25 Türk Lirası; Müze Kart geçerli değil. Vasıta ile geldiyseniz, aracınızı park edip mağara girişindeki kafede oturabilir ve keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Yalan Dünya Mağarası’na giriş saatleri

Yalan Dünya Mağarası’na giriş saatleri sabah 09:00 ile akşam 18.00’dır.

Detaylı data için izleyin: Yalan Dünya Mağarası – Gazipaşa – Antalya 4K UHD

https://www.youtube.com/watch?v=aRGGANCVoTMVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: Yalan Dünya Mağarası – Gazipaşa – Antalya 4K UHD (https://www.youtube.com/watch?v=aRGGANCVoTM)

İletişim numarası: 0532 740 33 56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir