Çayın leziz olması kadar sıhhatli bir formda demlenmiş olması da fazlasıyla mühim olan durumlar içinde yer almıştır. Çayın hem leziz hem de sıhhatli bir formda olmasını sağlayabilmek için uygun demleme koşullarının uygulanıyor olması, tükettiğiniz içecekten zevk alabilmeniz bununla birlikte sıhhatli bir formda olabilmeniz amacıyla son aşama önemlidir. Çayı uygun demleme stilleriyle bu şekilde demlemeyi kesinlikle dikkatsizlik etmeyin. İşte çayı sıhhatli ve leziz demleme stilleri…

Sıhhatli çay nasıl demlenir?

Çayın sıhhatli bir halde demlenebilmesi için dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan belli başlı unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlara ihtiyaç duyulan önemin verilmesi her gün tükettiğiniz çayı sıhhatli ve leziz bir halde tüketmenizi elde eden en mühim unsurlardan bir tanesi olmaktadır. Bilhassa Türkiye’de çay tüketiminin fazlasıyla yüksek oranda olması, çay demleme stiline oldukca daha çok dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan unsurların başlangıcında gelirken çay yerine zehir tüketmediğinizden güvenli olmanız son aşama önemlidir. Ülke genelinde pek oldukca şahıs büyük bir çay sever olurken, çayı doğru yöntemlerle demlediğinizden güvenli olmanız fazlasıyla önemlidir. Çayı leziz ve doğru bir teknikle demlemek için şu adımları dikkatle takip etmelisiniz;

 • Sıhhatli ve leziz bir çay demleme süreci içinde olabilmek için ilk olarak dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan belli başlı hususlar bulunmaktadır. Bu hususlara dikkat edilmesi durumunda demlediğiniz çayınız oldukca daha leziz ve sıhhatli bir formda olacaktır.
 • Çaydanlığın altına bir miktar kadar su koyun ve suyun fokurdamasını sağlayın.
 • Su kaynadıktan sonrasında porselen olan demliğinizin içine kaynayan sudan ilave edin. Bu aşamada çayın yanmadan demlenmesini elde eden en mühim hususlardan bir tanesi şüphesiz demliğin porselen olmasıdır. Porselen olan demlik çayın yanmadan sıhhatli bir halde demlenmesine destek olacaktır.
 • Kaynayan suyu porselen olan demliğin içine koyduktan sonrasında üstüne uygun seviyede çayınızı ilave edin.
 • Çaydanlığın altına bir miktar daha soğuk su koyun ve çaydanlığın altını orta ateşe koyun. Çaydanlığın altını fazlaca açmanız çayın demlenmeden yanmasına niçin olacaktır.
 • Çaydanlığın altına koyduğunuz suyu orta ateşe koyduktan sonrasında kaynama evresine gelmesinin arkasından kısık ateşte fokurdamaya alın. Bu süre içinde ortalama olarak 10 ile 15 dakika aralığında çayınız leziz ve sıhhatli bir formda demlenmiş olacaktır.

Siyah çayın yararları nedir?

 • Siyah çay antioksidan açısından son aşama kuvvetli bir gıda deposu olurken kolesterol seviyesinin uygun formda olmasına büyük seviyede destek olacaktır. Kolesterolün sıhhatli bir biçim içinde olan siyah çay kalbin sıhhatli bir halde çalışmasına da destek olmaktadır.
 • Bağırsakların sıhhatli bir halde çalışmasına destek olan siyah çay kişinin sindirim sisteminin sıhhatli ve etken bir halde çalışmasına destek olmaktadır. Kişide bulunan kabızlık probleminin kısa süre içinde yok olmasına destek olan siyah çayı tertipli olarak tüketmeyi kesinlikle dikkatsizlik etmeyin.
 • Siyah çay üstünde meydana getirilen araştırmalar sonucunda, siyah çay inme riskine karşı kişiyi büyük seviyede koruma altına alırken, kişinin sıhhatli bir yaşam süreci içinde olmasına katkı sağlamış olduğu bilinmektedir.
 • Çay tüketimi kişinin kan şekerini düşürmeye destek olurken kişinin sıhhatli bir yaşam süreci içinde olmasına büyük seviyede katkı sağlamaktadır.
 • Çayın içinde yer edinen bileşenler vücutta bulunan kanser hücrelerinin büyük seviyede sıhhatli bir biçim içinde olmasına destek olurken bununla birlikte kansere karşı kişiyi koruma altına almaktadır.
 • Siyah çayın kafi ve tertipli bir seviyede tüketilmesi odaklanmanın artmasına katkı sağlarken, zihnin etken bir halde çalışmasına destek olmaktadır.

Siyah çayın gıda değerleri;

Gıda Kıymeti
100 gramda
1 Porsiyon (10 g)
100 gram için günlük % kıymet*

Kalori
269 kcal
26.9 kcal
% 13.4

Karbonhidrat
21.37 g
2.1 g
% 7.1

Lif
46.7 g
4.7 g
% 186.7

Protein
21.6 g
2.2 g
% 43.1

Yağ
46.7 g
4.7 g
% 71.8

Kolesterol
0.0 mg
0.0 mg
% 0.0

A Vitamini
0.0 IU
0.0 IU
% 0.0

C Vitamini
0.0 mg
0.0 mg
% 0.0

Potasyum
1418.0 mg
141.8 mg
% 40.5

Kalsiyum
462.0 mg
46.2 mg
% 46.2

Demir
17.6 mg
1.8 mg
% 97.8

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir