Akıllı telefonlar hayatımızda oldukça büyük bir yer işgal etmektedir. Akıllı telefona haiz olmayan kimse yok gibidir. Bunun başlıca sebepleri düzgüsel tuşlu telefon üretimlerinin artık ortadan kalkmasıdır. Telefonunu değişiklik yapmak isteyen hepimiz istemese bile akıllı telefona yönelmektedir.

Bu gruba ailemizin yaşlı üyeleri de dahildir. Yaşlı bireylerin akıllı telefon kullanımı birazcık zor olabilir. Özelliklede son teknoloji telefonlar yaşlı fertleri zorlayabilir. Bu zorluk çekmeden minimum etkilenmek ve akıllı telefonu doğru bir halde kullanmak için kolay algoritmalara haiz telefonları tercih edebilirler.

Oldukca ufak ekran olmamalı

İnsanlar yaşlandıkça ister istemez görme problemleri ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı uzak ya da yakın bazı ufak yazıları seçemeyebilirler. Akıllı telefon yazıları bunlardan bir tanesidir.

Akıllı telefonun ufak yazılarında bir hata yapmamak ve yanlış kişileri aramamak adına yaşlı bireylerin haiz olacağı akıllı telefon ekranlarının fazla ufak olmamasında yarar vardır. Bilhassa akıllı telefondan internete ve bankacılık işlemlerine bağlanan yaşlı bireylerin bu mevzuya dikkat etmesi gerekir.

Ceplere rahat sığmalı

Yaşlı insanların en oldukça başına gelen telefon kaybetmektir. Bunda cebe rahat sığmayan telefon sahibi olmaları etkendir. Cebe rahat sığmayan telefonları oldukça sık düşürebilirler ek olarak oturdukları süre ceplerinde onları rahatsız eden bir telefon olursa da çoğunlukla ceplerinden çıkarıp bir bölgelere koyarlar.

Yaşlandıkça unutkanlık seviyesi artacağından çoğunlukla bir bölgeler telefon unutabilirler. Bundan dolayı orta boy ve cepte rahat taşınan bir telefon tercih etmelerinde yarar vardır.

Ses açıp kapatma tuşları oldukça duyarlı olmamalı

Yaşlı bireylerin akıllı telefonlarla bir öteki yaşadıkları sorunda bilincinde olmadan telefonun sesini kapatmalarıdır.

Evlatları yada aile fertleri telefon açılmadığı süre endişelenebilir. Telefonu elinde tutarken bilincinde olmadan yaptıkları bu davranış bir aileyi panikletebilir. Bu benzer biçimde olumsuzlukların yaşanmaması için ses açma kapama tuşları oldukça duyarlı olmayan bir telefon tercih etmekte yarar vardır. Bir öteki önlemde tuşları kapatan bir kılıf kullanarak o tuşları dönem dışı bırakmaktır.

Şarjı uzun süre gitmeli

Yaşlı bireyler telefonlarını tertipli olarak şarj etmeyi devamlı unuturlar. Telefonlarını şarj etmeleri için ya telefonlarının şarj gösterge ışıklarını fark etmeleri gerekir ya da telefonlarının kapanması gerekir. Bu durumda bir süre ulaşılamaz onmalarına sebep olacaktır. Gene bir kaygı bulutu oluşmaması adına yaşlı bireylerin şarjı uzun süre giden telefonları tercih etmelerinde yarar vardır. Bu durumda telefonun fiyatını artırabilir.

Oldukca pahalı olmamalı

Oldukca fazla modelde akıllı telefon vardır ve birçoğunun fiyatı da oldukça yüksektir. Hepimiz oldukça pahalı bir telefon kullanmak ister fakat her insanın son teknoloji pahalı bir telefona ihtiyacı yoktur;

• Yaşlı bireyler telefonlarını bir bölgeler unutup kaybedebilirler.
• Yaşlı bireyler telefonu bir tek konuşmak için kullanabilirler.
• Emekli yaşamı sürdürenler bir tek evde kullanırlar.
Tüm bu sebeplerden dolayı yaşlı bireylerin oldukça pahalı bir telefon edinmelerine gere yoktur.

Ekran yazıları büyük boy ayarlanabilir olmalı

Görme bozuklukları ara sıra ilerleyebildiğinden dolayı kimi zaman ekran yazılarını görmekte zorlanabilirler. Bu sebepten telefonu değiştirmeye gerek kalmamıştır. Baştan ekran yazıları onların görebileceği şekilde büyüyen telefon edinmeleri bu problemi çözecektir. Telefon alırken yazı boyutlarına ne olursa olsun dikkat edilmeli ve alınan telefonun senelerce kullanılacağı unutulmamalıdır.

O kadar da akıllı olmamalı

Kimi zaman akıllı telefonlar kafa karışıklığından başka bir şey değildir. Telefonun modeli arttıkça kullanımı da zorlaşabilir. Yaşlı bir kişinin bu tip kafa karışıklıkları yaşamamaları adına orta segment bir telefon edinmeleri en iyisidir. Fazla üst modeller onlar için sorun yaratabilir. Üst model telefonların kendin devamlı güncellemesi ve program kullanımlarının değişmesi yaşlı bireylerin haiz oldukları telefonu kullanamamaları anlamına gelebilir.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir