Maden suyu mu? Soda mı? tartışmasını yapmadan önce bu içeceğin faydalarını öğrenmelisiniz. Adına her ne derseniz deyin, maden suyu vitamin ve mineral açısından oldukça varlıklı bir içecektir. Bu yazımızda sizlere maden suyunun yararları nedir? Niçin yatmadan önce bir bardak maden suyu içmeliyiz? Sorularını yanıtladık. 

(*1*)

Maden suyu nedir?(*1*)

Maden suyu yer altlarında, uygun jeolojik ortamlarda bulunan içecektir. Yapısında karbondioksit ve çeşitli mineraller bulunduran maden suyu, insan sağlığı açısından oldukça yararlı bir içecektir. Maden suyu, kar ve yağmur sularının yer altı sularına karışması ile beraber ortalama olarak 100 yıl yer altında kalır. Çatlak kayaçlardan geçerek dünyanın derinliklerine kadar uzanan maden suyu, her girmiş olduğu katmanda daha oldukça vitamin ve mineral kazanır. Yer altına inen bu sular rezervuar olarak adlandırılmış kayaçlar içinde beklemekte olup, basıncın yükselmesi ile beraber bulmuş olduğu en kolay yoldan dışarı çıkar. Maden suyu dışarı çıkarken de içeriğine birçok yararlı bileşeni katmaktadır. 

Maden sularını öteki sulardan ayıran en büyük özellik, litresinde minimum 1000 mg mineral bulundurmaktadır. maden suyunun içeriğindeki minerallerin orası ise hangi rezervuarda birikmiş bulunduğunu bizlere söylemekte. Mesela, kireçtaşı rezervuarından gelen maden suyu kalsiyum açısından varlıklı maden suyu olur.

Niçin her gece 1 bardak maden suyu içmeliyiz?(*1*)

Vücudumuzun sağlığı açısından maden suyu içmemiz avantajımıza olacaktır. Her gece bir bardak içilen maden suyu, uyku esnasında kendini toparlamaya çalışan vücudumuzu destek sunar ve daha acele toparlanmamızı sağlar. Fakat maden suyu vücuttaki sodyumun atılmasını sağladığından, oldukça fazla maden suyu içilmesi ölümcül olabilir. Uzmanlar, günde 3 bardak maden suyunun içilmesini kafi bulmakta.

Kemik sağlığı için

Maden suyu vitamin ve mineral açısından oldukça varlıklı bir içecektir. Maden suyunun içindeki kalsiyum, gelişme çağındaki evlatların ve hamile bayanların artan mineral ihtiyacını fazlasıyla karşılamaktadır. Hem de kemiklerin güçlenmesini elde eden kalsiyum, kemik kırılması sonrası tedavi sürecinin kısalması için kalsiyum desteği alınmalıdır.

Sindirim sistemini hızlandırmak için

Maden suyunun içeriğindeki bileşenler ise mide asitlerinin dengelenmesine destek olarak mide yanması sorununu ortadan kaldırmakta. Hem de maden suyu, sindirim sistemini uyararak çalışmasını sağlar. Yiyeceklerden sonraki şişkinliği almak için bir bardak maden suyu almamız kafi olacaktır. Maden suyu, kabızlık şeklinde boşaltım sistemi sorunlarını da ortadan kaldırır.

Cilt bakımı için

Cilt bakımı

Maden suyunun içeriğindeki mineraller, cilt ve saç bakımını desteklemektedir. Kolejen üretimini elde eden maden suyu, içildiği süre vücudun kendini her açıdan yenilemesini sağlar. Maden suyunun cilde yararını daha acele görmek isterseniz, direkt olarak cildinize pamuk yardımıyla uygulayabilirsiniz. Maden suyu bununla birlikte ciltteki yaşlanma emarelerini ortadan kaldırmaktadır.

Saçların sağlığı için

İçeriğinde bulunan bazı mineraller, saç tellerinin güçlenmesini ve saçların daha parlak görünmesini sağlamaktadır. Kolejen üretimini desteklediği için ise saç dökülme sorununuzu ortadan kaldırır, kopan saçların yerine yeni saç tellerinin çıkmasını desteklemektedir.

Kalp sağlığı için

Kalp

Yüksek gerilim ve kan basıncını dengeleyen maden suyu, bununla birlikte yoğun bir günün peşinden içilmesi gerekiyor. İçeriğinde bulunan bileşenler ile fena kolesterolü düşüren maden suyu, ani kalp krizi risklerini de düşürmekte.

Maden suyu mu? Soda mı?(*1*)

Maden suyu mu? Soda mı? tartışması senelerdir süregelen bir durum. İnsanlar ise hala bu mevzuda tartışmakta olup net bir yanıt alamamakta.

Maden suyu ve soda değişik içeceklerdir. ikiside mideyi rahatlatmaktadır. Fakat maden suyu içinde vitamin ve mineraller varken, sodada bu durum söz mevzusu bile değil. Ek olarak maden suyunu sodadan ayıran en mühim unsur, maden suyunun organik bir halde oluşurken soda suya karbondioksit katılarak oluşturulan suni bir içecek olmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir