Yoğurt, Türk kültüründe oldukça geniş bir yeri kaplamaktadır. Birçok etli veya etsiz yemeğimizi süsleyen yoğurt, bu kadar geniş bir yere sahip olduğu kadar aynı zamanda oldukça sağlıklı bir yiyecektir. Eğer yoğurdu sade bir şekilde sevmiyorsanız, taze meyveler ile karıştırarak ya da yoğurdunuzun içerisine yulaf ekleyerek de tüketebilirsiniz. Bu sayede hem yoğurdun faydalarını alırken hem de yoğurda eklediğiniz besinlerin faydalarından yararlanabileceksiniz. Bu yazımızda neden uyumadan önce yoğurt yemelisiniz? Sorusunu yanıtladık.

Yoğurdun faydaları nelerdir?

Yoğurt, probiyotik bir besindir. Bu sayede sindirim sisteminizin daha hızlı ve daha verimli çalışmasını sağlayan yoğurt, kabızlık gibi problemlerin önüne geçecektir. yoğurdun içerisinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunmaktadır. Bu minerallerden biri de kalsiyumdur. Vücuda kalsiyum alınması, yağ yakımını hızlandıracaktır. Ayrıca kalsiyum, kemik ve diş gelişimine iyi gelmektedir. Çünkü diş ve kemiklerde kalsiyum bulunmaktadır. Kalsiyum, kemiklerin daha dayanıklı ve güçlü olmasını sağlamaktadır.

Yoğurt içerisindeki laktoz oranı, süte oranla daha azdır. Bu yüzden laktoza karşı hassasiyeti olanlar, rahatlıkla yoğurdu tüketebilir. Ayrıca daha az laktoz barındıran yoğurt, içeriğinde bol miktarda protein içermektedir. Yoğurdun içerinde bulunan protein, yoğurdun mayalanması sırasında oluşmaktadır ve kas gelişimini sağlamaktadır. Ayrıca proteinli gıdalar her zaman daha doyurucu olmaktadır. Tüm bu özellikleri sebebiyle, yoğurdu diyet listenize ekleyeceksiniz.

Yoğurt

Yoğurt içerisinde yüksek oranda A vitamini bulunmaktadır. Bu yüzden yoğurt, kalp ve damar sağlığına iyi gelmektedir. Ayrıca yoğurt bu özelliği sayesinde ani kalp krizi, damar tıkanıklığı ve inme gibi rahatsızlıkların oluşma riskini azaltmaktadır.

Yoğurt, süt ürünleri grubunda yer alan bir gıdadır ve vücut için birçok faydası vardır. Aşağıdaki maddelerde yoğurdun faydaları hakkında bilgi verilecektir:

  1. Yoğurt, içerdiği kalsiyumdan dolayı kemiklerin sağlıklı olmasını ve güçlenmesini sağlar.
  2. Yoğurt, probiyotikler adı verilen mikroorganizmalar içerir. Bu mikroorganizmalar insan vücudunda sağlıklı bir mikroflora oluşturarak bağırsak sağlığını korur ve vücutta faydalı bakterilerin üremesine yardımcı olur.
  3. Yoğurt, vücut için önemli olan proteinleri içerir. Proteinler, vücut hücrelerinin yapıtaşlarını oluşturan maddelerdir ve vücutta çeşitli işlevleri vardır.
  4. Yoğurt, ayrıca B grubu vitaminleri içerir. Bu vitaminler, vücutta enerji üretimi için gereklidir ve ayrıca sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır.
  5. Yoğurt, bağışıklık sistemini güçlendirir. Yoğurt, içerdiği probiyotikler sayesinde vücutta faydalı bakterilerin üremesine yardımcı olur ve bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirir.
  6. Yoğurt, sindirim sistemini düzenler. Yoğurt, bağırsaklardaki mikroorganizmaların dengesini sağlayarak sindirim sistemini düzenler ve ishali önler.
  7. Yoğurt, kilo vermeyi kolaylaştırır. Yoğurt, protein içeriği yüksek olduğu için uzun süre tok tutar ve bu sayede kilo vermeyi kolaylaştırır.
  8. Yoğurt, diş ve diş eti sağlığını korur. Yoğurt, içerdiği kalsiyumdan dolayı diş ve diş etlerinin sağlıklı olmasını sağlar. Ayrıca yoğurt, bakterilerin üremesini azaltarak çürüklerin oluşumunu önler.

Neden uyumadan önce yoğurt yemeliyiz?

Yatmadan önce yoğurt yerseniz bağışıklık sisteminizi güçlendireceksinizdir. Özellikle soğuk kış günlerinde yoğurt tüketimi, soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanma riskinizi azaltacaktır. Yoğurt tüketen kişiler, her zaman kış aylarında hastalığa daha az yakalanmaktadır.

Yoğurt, içerisinde bulundurduğu laktik asit ve çinko sayesinde ciltteki gözenekleri açmaktadır. Bu sayede sivilce oluşumlarını ve siyah nokta oluşumlarını azaltan yoğurt, cildin temiz ve daha doygun bir tonda görünmesini sağlamaktadır. Çünkü yoğurdun içeriğinde bulunan bileşenler, cilt ve saçlardaki pigment oluşumunu arttırmaktadır. Bu sayede hem saçlarımızın rengini kaybetmesi daha uzun sürer hem cildimiz daha doygun renklerde olur hem de cildimizdeki yaşlılık belirtilerinin önüne geçeriz.

Uyku

Yoğurt yemek sindirim sistemini hızlandırdığı için bazal metabolizmanın hızlanmasını sağlamaktadır. Bu yüzden gece yatmadan önce yoğurt tüketmeniz, uyku sırasında vücudunuzun metabolizmasını hızlandıracaktır. Hızlanan metabolizma sayesinde kilo vermeniz daha kolay olacaktır. Çünkü yoğurdun bize verdiği bu etki diğer gün de etkisini gösterecektir. Ayrıca sindirim sistemini düzenleyen yoğurt, uykunuzdan sonra daha rahat tuvalete çıkmanızı sağlayacaktır.

Yoğurtta bulunan laktik asit sadece cilt sağlığı için değil, ağız ve diş sağlığı için de yararlıdır. Akşam yatmadan önce yoğurt yemek, dişlerin çürümesine neden olabilecek bakterilerin oluşmasını engellemektedir ve bu bakterilerin azalmasını sağlamaktadır. Ayrıca ağızda oluşan aft gibi yaraların da ağrısını dindiren yoğurt, bu yaralar sebep olabilecek mikropların da ağızda üremesini engellemektedir.

Yoğurt sinir sistemini yatıştıran bir yiyecektir. Bu sayede geceleri yoğurt tüketmek, uyku kalitenizin artmasına ve sabahları daha dinç uyanmanızı sağlamaktadır. Aynı zamanda hassaslaşan sinirleri daha dirençli yapacak besin maddeleri içeren yoğurt, odaklanmayı ve dikkat dağınıklığını engellemektedir. Bu yüzden küçük çocukların her gün 1 kase yoğurt yemesi, uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir