Yayla çorbası neredeyse her yöreye ilişkin olurken kimi zaman değişik isimleriyle de sofralarda yerini alır. Çoğu zaman akşam yemeklerinde tercih edilen yayla çorbasının yanına iyi gidebilecek yemekler sıralaması oldukça fazladır. Yoğurt neredeyse tüm et yiyecekleri yada dolmalarla uyumlu olurken çorbalarda da görkemli uyumunu gösterir.

Yayla çorbasının yanına biber dolması, tavuk sote, et sote, kıymalı patlıcan yiyecekleri, köfte yada taze fasulye oldukça yakışanlar arasındadır. Yayla çorbası kişilerin damak zevkine nazaran yapılırken içine süt, et suyu yada tavuk suyu da oldukça yakışır. Tüm lezzeti tamamlaması için de üstüne yakılan nanesidir. Akabinde yanına yakışacak lezzetlerle güzel bir akşam yemeği hazırlanabilir.

Yayla Çorbasının Yanına Bulgur Pilavı

Bulgur pilavı tercihi de oldukça yaygın olurken gene güzel bir uyum sağlar. Bulgur pilavı etli yemeklerle de, dolma ya da taze fasulye ile beraber uyum sağlarken tamamlayıcı bir yiyecek olacaktır. Yayla çorbası yanına bir tek bulgur pilavı da bir tercih olabilirken bulgur pilavını patatesli ya da etli de yapmak pratiklik elde edecektir. Yayla çorbası ve bulgur pilavı mutfağımızın bölgesel yiyecekleri olurken uyumlu bir lezzet olacaktır.

Yayla Çorbası Iyi mi Yapılır?

Çorba için lüzumlu malzemeler;

  • 6 su bardağı su
  • Et yada tavuk suyu(tercihe bağlı)
  • Pul biber, nane, tuz (birer tatlı kaşığı)
  • 1 yumurta sarısı
  • 1 çay bardağı yıkanmış pirinç
  • Limon suyu (bir tatlı kaşığı)
  • 2 yiyecek kaşığı sıvıyağ
  • Tereyağı (2 yiyecek kaşığı)
  • 3 yiyecek kaşığı silme un

Et yada tavuk suyu kullanmayacaksınız yarım su bardağı da süt eklemeniz çorbanıza lezzet verecektir. Yoğurt, un, tuz, süt, ve sıvı yağ karıştırılıp benzeşik bir kıvam sağlanır. Yumurta sarısı eklenmiş olur ve karıştırılır. Sonrasında su ilave edildikten sonra devamlı karıştırılarak kaynaması beklenir. Tereyağı ayrı ufak bir tencere da hafifçe kızdırdıktan sonrasında naneleri yakıp kaynayan çorbaya ilave edebilirsiniz. Çorbanızın üstüne servis ederken pul biber de eklenebilir, bu da oldukca yakışacaktır.

İzleyin: 10 Dakikada Tam Ölçülü Yayla Çorbası Tarifi/Seval Mutfakta

https://www.youtube.com/watch?v=8uzWj4PZoBYVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: 10 Dakikada Tam Ölçülü Yayla Çorbası Tarifi/Seval Mutfakta (https://www.youtube.com/watch?v=8uzWj4PZoBY)

Çorbanın Yanına Ne Gider?

Çorbanın yanına aslına bakarsak her şey yakışır. Kış günlerinde sıcak çorbalar tercih edilirken, işkembe ya da kelle paça çorbaların yanına bolca yeşillik ve taze yeşil soğan oldukca yakışır. Aynı durum mercimek çorbası için de geçerlidir. Yanına bolca yeşillikte yakışacak bir çorbadır. Domates yada sebze çorbalarının yanına sevdiğiniz yiyeceklerden tercih edebilirsiniz.

Yoğurtlu Yemeklerin Yanına Ne Gider?

Yoğurtlu yemekler kültürümüz de oldukça yaygındır. Bunlardan biri mantı olurken makarnayı dahil yoğurtlu yiyecek olarak tercih etmemiz sevmemizdendir. Mantı şeklinde yoğurtlu yemekler öncesi sevilen bir çorba tercih edilebilirken, yoğurtlu olmayan bir çorba daha ideal bir tercih olur devamlı. Salatalar, biber dolması, yaprak sarması, et sote şeklinde seçeneklerle yoğurtlu yemeklerin yanına eşlik edebilir.

Mısır Çorbasının Yanına Ne Yapılır?

Mısır unu ve mısırla meydana getirilen bu çorba kış aylarında yayla yada tarhanadan sıkılmış olanlar için güzel bir değişim olabilir. Mısır çorbasının yanına kışın sebzelerden alacağımız güzel vitaminlerden olan pırasa ya da ıspanağı tercih edebilirsiniz. Ispanak yemeğini sevmeyenler var ise aileniz de, lazanya olarak da pişirmeniz yemelerini sağlayabilir. Aynı şekilde pırasayı da çocuklar pek sempatik bulmazken böreğini de yapabilirsiniz. Bununla birlikte çeşitli yemekler de yapılabilirken el yapımı erişte ve yanına fırında kremalı patateste yaparken yanına bir tek havuç rendeleyebilirsiniz.

Soğuk Ayran Aşı Çorbasının Yanına Ne Gider?

Soğuk ayran aşı çorbası nohutlu ve yarmalı bir çorbadır. Soğuk servis edilirken üstüne zeytin yağ ilave ederek tüketilir. Bölgesel bir çorba olan ayran aşı çorbası yapımı için bir gece öncesinde nohut ve yarmalar ıslatılmalıdır. Erzincan yöresine ilişkin olan bu soğuk çorbanın yanına en oldukca sebzeli bulgur pilavı tercih edilir. Bununla birlikte et yiyecekleri yada dolmalar da bu çorbanın yanın da keyifli olacaktır.

Dövme Çorbasının Yanına Ne Gider?

Bu çorba da gene Gaziantep yöresine ilişkin olurken doyurucu bir çorbadır. Dövme aslına bakarsak yarmadır. Her yörenin değişik şekilde adlandırdığı öteki bölgesel tahıllardandır. Oldukça besleyici olan dövme çorbasının yanına lahmacun, kebap şeklinde et yiyecekleri oldukça yakışır. Yayla çorbasıyla da benzerliği olan bu çorbaya bir tek dövme eklenmesidir.

Bölgesel bir yiyecek olurken yanına gene yörenin yakıştırdığı yemekler örnek verilebilirken, gene damak keyfinize nazaran tercih edebilirsiniz. Dövme çorbası üstüne gene nane yakılarak sonlandırılır ve un, yumurta, yoğurt, su içerisin de olurken yayla çorbasının da gene yöreye nazaran değişim gösterdiğini hem adından hem de lezzetinden anlayabiliyoruz. Yoğurtla meydana getirilen çorbalar her yöreye nazaran değişim gösterirken benzer şekilde yapıldığı da görülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir