Yeni kimlik kaç günde gelir sorusu, yurttaşlarımız tarafınca oldukça dört gözle beklenen sorular içinde içeriyor. Günümüz dünyasında, birçok insan eski kimliklerini yenilemek amacıyla kimlik yenilemeye müraacat etmektedir. Fakat birçok insan kimliği iyi mi yenileneceğini bilememektedir. Uzun süredir eski kimlik kartlarının yavaş yavaş rafa kaldırıldığı ve yeni kimlik kartlarına geçişin başladığı bir döneme girmiş bulunuyoruz.

  • Yeni kimlik yenileme tutarı
  • Yeni kimlik tutarı internetten yatırma

Yurttaşlarımız, yeni kimlik kartları yardımıyla artık kimlik sorgulama işlemleri oldukça daha kolay yapılabilecek ve yurt haricinde dahi geçerliliği olabilecek bir kimlik kartına haiz olabilecekler. Bu durumda da tahmin edeceğiniz suretiyle yeni kimlik kaç günde gelir sorusu meydana geliyor. Yeni kimlik kaç günde gelir?

Türkiye’den vize kullanma gereği olmadan gidilebilen ülkeleri söylememiz gerekirse; Bosna Hersek ve Arnavutluk diyebiliriz. Bu ülkelere, yeni kimlik kartları yardımıyla artık pasaporta gerekseme duyulmadan kimlik kartı yardımıyla gidilebilecek. Peki “Yeni kimlik kaç günde gelir?” 2022 senesinde da değişim işlemleri devam ederken halen kimliğini yenilemeyen yurttaşlarımız bu işlemler için buluşma almaya devam ediyorlar.

Bu yazımda yeni kimlikler kaç güne gelir? ve kimlik kartı ne vakit gelir? sorusunun yanıtını verdim.

Yeni Kimlik Kaç Günde Gelir?

Yaşadığımız il yada ilçeye en yakın yerdeki nüfus müdürlüklerine müracaat ettikten sonrasında yeni kimlik kaç güne gelir? sorusunu Müdürülük çalışanlarına sorup “tahmini olarak yedi gün içinde teslim alabilirsiniz” şeklinde bir yanıt alacağınızı söyleyebiliriz. Bu, kargonun emek verme durumuna da bağlı olabilir.

Sadece bilinmiş olduğu suretiyle, Covid-19 tedbirleri kapsamında kargo teslim süreçleri normalin haricinde aksayabilir ya da uzayabilir. Asgari olarak beş gün olmak suretiyle, on gün içinde teslim alınacak şekilde planlanmıştır. Unutulmaması ihtiyaç duyulan bir öteki unsur ise, geçiçi kimlik belgesinin alınmasının mecburi bulunduğunu unutmamalıyız.

Nüfus müdürlükleri yeni kimlik kartı için müracaat yaptıktan derhal sonrasında, yenilenen kimlik kartlarının teslimatı 1 hafta ile 10 gün sürebilir. Bu durumda E-Devletten de nüfus kayıt örneği mevzusunda yardım alabilirsiniz.

Aradaki tahmini olara yedi gün içinde kimlik kartına haiz olamayacağımızı hatırlatalım. Bu yüzden, geçici kimlik belgesini almayı asla unutmamak gerekiyor. Yeni kimlik kaç günde gelir?

Yeni Kimlik Kartı Kaç Günde Çıkar?

Hepimizin bilmiş olduğu suretiyle kimlik yenilemek isteyen veyahut kimliklerini değişiklik yapmak isteyen kişilerin yerine getirmesi ihtiyaç duyulan bazı adımlar bulunmaktadır. Bu adımları sırasıyla yerine getirdikten sonrasında yeni kimlik kartı işlemleri insanoğlu için başlamış bulunacaktır. Kimlik kartlarını yenilemek isteyen kişilerin yapması ihtiyaç duyulan şeylerden en başta olanı, bulundukları il yada ilçe içindeki nüfus müdürlüklerine yeni kimlik başvurusu yapmaları gereklidir.

Fakat müracaat yapıldıktan derhal sonrasında vatandaşlar yeni kimlik kartlarını almaları mümkün değildir. Önceki yıllara doğru bir göz gezdirdiğimizde, insanoğlu yeni kimlik kartlarına derhal ulaşabiliyorlardı, fakat artık yeni kimlik kartları üstünde bulunan çip yardımıyla kimlikler derhal alınmamaktadır.

Müracaat esnasında, kimlik kartının sahibi olacak kişinin imzası alınarak teslim edilir. Kimlikler müracaat işlemlerinden sonrasında, Ankara’ya kimlik basım merkezlerine gönderilmektedir ve basım işlemi gerçekleştirildikten sonrasında PTT kargo ile müracaat meydana getiren kişilerin adreslerine teslim edilir. Yeni kimlik kaç güne gelir diye soranlar için doğal ki kişilerin adreslerinin Ankara’ya yakınlığına nazaran kendilerine ulaşım zamanı da değişebilmektedir.

Yeni Kimlik Çıkardım, Ne Zaman Teslim Alabilirim?

Nüfus müdürlüklerinin PTT ile anlaşmaları bulunmuş olduğu için, gönderim PTT yöntemiyle yapılmaktadır. PTT ile anlaşmaları bulundukları için, kimliklerin yetişme süresi kısa bir zamanda gerçekleştirilmektedir. Bu adımlar sonrasında kişilerin başvurusundan itibaren oldukça kısa bir süre içinde gerçekleşebilir. Daha ilkin de bahsettiğim şeklinde; müracaat eden kişilerin adreslerine nazaran değişebilen bu süre ortalama olarak yedi gün sürmektedir. Fakat bu vakit adresle yakından ilgili olduğundan, net olamamaktadır.

Bu sürenin uzaması halinde kişiler PTT kargodan data alabilmektedirler. PTT bizi evde bulamadığı taktirde ise, yeni kimlik kartımız müracaat esnasında belirtmiş olduğumuz Nüfus müdürlüklerine gönderilmektedir. Dolaysıyla bizim müracaat sürecimizi yakından takip ederek, gerekirse de bizlere en yakın yerde bulunan nüfus müdürlüklerine giderek kartımızı elden teslim alabiliriz. Bunun haricinde ise mümkün değildir.

Yeni Kimlik Başkası Tarafınca Teslim Alınabilir Mi?

Evet, yeni kimlik kartı sizin dışınızda başka biri tarafınca teslim alınabilir. Sadece teslim alacak kişiyi de bir tek siz belirleyebilirsiniz. Çalıştığınız için evde bulunamıyorsanız, yeni kimlik çıkartırken evde olan birinin bilgilerini vererek kimliği onun teslim almasını sağlayabilirsiniz. Bu anneniz, babanız, akrabanız yada bir dostunuz olabilir. Sizin verdiğiniz bilgiler haricinde başka hiç kimseye teslim edilmesi mümkün değildir.

PTT Kargo Beni Evde Bulamazsa Ne Olur?

PTT sizi evde bulamazsa bir üstte belirttiğimiz şeklinde bir yakınınıza teslimat yapabilir. Bu teslimat, bir tek sizin belirttiğiniz kişiye yapılabilir. Eğer bu şahıs de evde yoksa ve geri geri dönmek mecburiyetinde kalırsa müracaat yaptığınız il yada ilçe nüfus müdürlüğüne kimlik kartınız teslim edilir. Hemen sonra sizin buraya giderek bir tek kendiniz teslim almanız gerekecektir.

Yeni Kimlik Kartı Ne Zaman Teslim Edilir?

Nüfus müdürlüğü tarafınca verilen bilgiye nazaran, “Yeni kimlik kaç günde gelir?” sorusunun cevabı 1 hafta ile 10 iş günü arasındadır. Bölgesel yoğunluklar, teslimat zamanına direkt tesir eder. Eğer Ptt kargo’nun etken çalmış olduğu bir bölgede bulunuyorsanız, teslimat oldukça kısa süre içinde tamamlanır. Bu da Ptt ile alakalıdır.

  • Ptt kargo ücretleri

Ptt kargo, tamamen ücretsiz bir şekilde kargonuzu teslim eder. Kimliğinizi teslim alırken, üstte belirttiğimiz şartlar sağlanmalıdır. Kimlik başvurusu esnasında adını verdiğiniz kişilerin haricinde, kimse kimliği teslim alamaz. Bu sebeple, kendiniz evde yoksanız ne olursa olsun sizin yerinize evde olan birinin adını vermek zorundasınız.

Yeni Kimlik Bir tek Ptt ile Mi Gönderilir?

Evet, yeni kimlik kartı bir tek Ptt kargo aracılığı ile teslim ediliyor. Bu sebeple “Yeni kimlik kaç günde gelir” bilgisini vermek oldukça kolaydır. Öteki kargo şirketleri ile şimdilik antak kalma olmadığı için yeni kimlik teslimatı bir tek Ptt tarafınca yapılır.

Yeni Kimlik Randevusu Iyi mi Alınır?

Yeni kimlik randevusu almak için buluşma.nvi.gov.tr adresine giriş yapmalısınız. Buraya giriş yaptıktan derhal sonrasında, anında işlem yapabilirsiniz. Mevcut buluşma tarihlerine nazaran, size en uygun olanını seçmelisiniz. Eğer aldığınız randevuya gidemeyecekseniz, bunu iptal ederek yeni bir tane alabilirsiniz.

Yeni Kimlik Takip Sorgulama

Yeni kimlik takip ve sorgulama işlemi üstte verdiğimiz NVİ linki ya da eDevlet üstünden yapılabilir. Daha ilkin müracaat yaptıysanız, E-Devlet hesabınıza giriş yaparak Nüfus Müdürlüğü sayfasından sorgulama yapabilirsiniz. Bu sayfadan, bir tek geçmiş başvuruların sorgulaması ve takip edeni yapılmaktadır.

Kimliğim Gelene Kadar Ne Olacak? Geçici Kimlik!

Yeni kimliğin teslimat süresinin 10 – 15 gün sürebildiğini söylemiştik. Durum bu şekilde olunca da tahmin edeceğiniz suretiyle kimliksiz kalacaksınız. Şu sebeple eski kimliğiniz, geçersiz sayılacak. Üstüne delik açılarak size teslim edilecek. Bu durumda mağduriyet yaşamamak için yetkililer sizlere geçici kimlik verecek.

Geçici kimliğin kullanım süresi ise 15 gün olarak belirlenmiştir. Yeni kimlik kaç günde gelir sorusuna 15 gün dediğimize nazaran, bu süre size kolaylıkla yetecektir. Yeni kimlik kaç günde gelir diyorsanız, bu süreyi beklemeden geçici kimlik kullanabilirsiniz. Böylece yeni kimlik kaç günde gelir sorusuna da takılı kalmayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir