Dünyanın pek çok bölgesinde birbirinden farklı ürünler yetişmektedir. Bulundukları bölge, toprak yapısı ve iklim onların yetişmesi için ideal bir ortam sağlamaktadır. Her ürün her bölgede yetişmediği için o ürünün ticari değeri de artmaktadır. Dünyanın belli yerlerinde yetişen ürünlerden biriside yer fıstığıdır. Anavatanı Güney Amerika olan yer fıstığının birden çok faydası bulunmaktadır. Tarihin çok eski zamanlarından beri kullanılmaktadır.  Yapılan araştırmalar sayesinde milattan önce 6750 yıl önce kullanıldığı tespit edilmiştir. Birçok kültürde yer bulmuş ve farklı anlamlar almıştır. Yer fıstığını bu kadar özel kılan şey onun insan sağlığına olan faydalarıdır. Çok eski zamanlardan beridir kullanılan yer fıstığı tıpta, ilaçların yapımında ve yemeklerde çok fazla kullanılmıştır. Çok besleyici ve doyurucu olduğu için özellikle yemek olarak çok fazla tüketilmiştir. Ayrıca vücuda çok fazla enerji verdiği için insanların sürekli dinç ve diri olmalarını sağlamıştır.

Yer fıstığı ülkemiz sınırları içerisinde Akdeniz ikliminin hakim sürdüğü yerlerde çok fazla yetişmektedir. Özellikle Osmaniye ilimizde yer fıstığı üretimi çok fazladır. Yer fıstığının son yapılan bilimsel araştırmalarla birden fazla faydası bulunmuştur. Özellikle vücuda çok yüksek enerji verdiği için sporcuların vazgeçilmezi durumundadır. Yer fıstığı diyet yapanlarında göz bebeği durumundadır. Çok doyurucu olduğu için zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Ülkemizde genellikle kuruyemiş olarak satılan ve tüketilen yer fıstığı, pek çok alanda kullanılan bir üründür. Kuruyemişin dışında yemeklerde, kremlerde ve çeşitli alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Vitamin ve mineral açısından da oldukça yüksek olduğu için uzmanların tavsiye ettiği ürünlerden birisidir.

Yer fıstığı baklagiller familyasında yer alan bir yemiştir. Genellikle gıda sanayisi için üretilmektedir. İçerisindeki faydaları sayesinden insan sağlığı için çok büyük önem arz etmektedir. Tarihi binlerce yıl öncesine dayanan yer fıstığının, günümüzde yapılan bilimsel araştırmalarla ne gibi faydalara sahip olduğu tespit edilmiştir. Kısaca faydalarına bakacak olursak şu şekilde sıralayabiliriz;

Yer fıstığının faydaları nelerdir?

 • Zengin vitamin ve mineral deposudur.
 • Vücudu dinç ve diri tutar.
 • Kolon ve mide kanserine karşı vücudu korumaktadır.
 • Çok yüksek oranda enerji sağlamaktadır.
 • Kolesterolü düşürmektedir.
 • Kan şekerini dengeler.
 • Saç dökülmelerini ve yıpranmaları önlemektedir.
 • Kalp-damar dostudur.
 • Beyin gelişimini destekler.
 • Alzheimer oranını en aza indirmektedir.
 • Düşük riskini azaltır.

Yer fıstığı içerisindeki mineraller ve vitaminler sayesinde son derece önem arz etmektedir. Özellikle beyin gelişimini desteklediği için ve hafızayı güçlendirdiği için küçük yaştaki çocukların bol bol tüketmesi gerekmektedir. Ayriyeten sporcuların en sık kullandığı besinlerin başında gelmektedir. Vücuda enerji verdiği için vücudu sürekli dinç ve diri tutmaktadır. Bununla beraber kolon kanseri ve mide kanserine karşıda çok etkili bir yöntemdir. Yaşın ilerlemesiyle başlayan unutmalar alzheimere neden olmaktadır. Ancak yer fıstığı unutmayı da en aza indirerek beyin sağlığını korumaktadır.

Yer fıstığı, vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri içerinde barındırdığı için rahatlıkla karşılayabilmektedir. Ayriyeten cilt sağlığı ve saç sağlığı için de çok önemli rol oynamaktadır. Özellikle saç dökülmeleri ve saç kırıklarının oluşmasının önüne geçmekte ve saç sağlığını korumaktadır. Çok faydalı olduğu için aşırı tüketimden kesinlikle kaçınılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir