Baykar Bayraktar Kızılelma, Türkiye merkezli teknoloji şirketi ve insansız hava aracı üreticisi olan Baykar Teknoloji tarafınca yapım aşamaları ve geliştirmeleri devam eden, turbofan motora haiz insansız harp uçağıdır. Silahlı insansız hava aracı kategorisinde öncü olarak görülen ve piyasaya çıkışı merakla beklenen Bayraktar Kızılelma adlı SİHA ile ilgili en umut verici tasarım bilgisi ise ileriki prototiplerinin ses hızının üstüne çıkmasının beklendiğinin duyurulmuş olması.

Bayraktar Kızılelma ile ilgili tüm detaylar

Yerli ve milli silahlı insansız hava aracı Bayraktar Kızılelma için ilk kuramsal emekler 2013 yılı içinde başladı. 20 Temmuz 2021 tarihinde ise uçağın tasarımına dar görseller ve kavramsal emekler doğrultusunda izlenen siyaset halk ile paylaşılmış oldu. Böylelikle yerli ve milli uçağın beklenişi başlamış oldu. 2021 yılı SahaExpo etkinliğinde ise Baykar ile Ukrayna merkezli Icvhenko-Progress içinde turbofan motor tedarik anlaşması ve Al-25TLT turbofan motor entegrasyon sözleşmesi imzalandı. Bu durumda 11 Kasım 2021 itibari ile Bayraktar Kızılelma için kullanılacak motorlar belirlenmiş oldu. Bu temelde Bayraktar Kızılelma’nın iki değişik turbofan motor kullanan A ve B varyantları ile çıkması planlandı. Motorlar ilk geliştirime sürecinde ses hızının altında gezi ederken, ileri modellerinin ses hızının üstüne çıkacakları da duyuruldu.

Proje ilk duyurulduğunda adı Muharip İnsansız Tayyare Sistemi şu demek oluyor ki MİUS olarak belirlenmiş fakat 12 Mart 2022 tarihinde projenin göklerde Kızılelma adı ile seyir edeceği kamuoyuna sunuldu. Baykar firmasının Teknoloji Müdürü Selçuk Bayraktar, 4 Ağustos 2021’de Gebze Üniversitesinde düzenlenen Havacılık ve Uzay Zirvesi 2 adlı etkinliğe konuşmacı olarak katılarak Bayraktar Kızılelma hakkın da belirli tasarım bilgilerini paylaştı.

Bayraktar Kızılelma

Beden

Selçuk Bayraktar’ın aktardığı bilgiler doğrultusunda, Kızılelma modelinin gövdesi stealth teknolojisine uygun olacak şekilde tasarlanmış. Bu teknoloji yardımıyla seyir esnasında arkasında oldukca düşük bir radar izi bırakarak görülme riskini düşürebiliyor. Dikey kuyruklar ve önde bulunan yatay denetim yüzeyleri şu demek oluyor ki kanart yardımıyla Kızılelma modelinin yüksek manevra kabiliyetine ulaşacağı öngörülmekte. Ek olarak verilen bilgiler içinde Bayraktar Kızılelma’nın kısa pistli gemiler ve LHD gemilerinden kalkış yapabilme özelliğine haiz olacağı da içeriyor.

Bayraktar Kızılelma, Bayraktar Makina ve Teknoloji A.Ş. tarafınca geliştirilen ve üretilen bir drone yada uçaksız hava aracı (UAV) türüdür. Bayraktar Kızılelma, gözetleme, informasyon toplama ve hedef edinme benzer biçimde çeşitli amaçlar için kullanılabilen orta yükseklikte, uzun dayanıklılık gösteren bir drone’dur. Hususi sensörler ve kameralar, ek olarak tabanca taşıma kapasitesine haiz olan Bayraktar Kızılelma, Türk ordusu ve öteki ülkeler tarafınca çeşitli askeri ve sivil amaçlar için kullanılmıştır.

Teknik özellikler

Silahlı insansız hava aracı olan Bayraktar Kızılelma ile ilgili merak edilenler içinde uçağın teknik özellikleri ve kullanacağı sistemler de içeriyor. İşte Bayraktar Kızılelma modelinin tahmin edilen teknik yapısal özellikleri ve kullanacağı aksanlar:

 • Mürettebat: 0
 • Uzunluk: 13 metre
 • Yükseklik: 3,5 metre
 • Kanat Açıklığı: 11 metre
 • Kanat Alanı: Bilinmiyor
 • Azami kalkış ağırlığı: 6.000 kilo
 • Yararlı yük kapasitesi: 1.500 kilo
 • Güç deposu: 1 x Ivchenko-Progress AI-25TLT, artyakıcısız turbofan motor
 • Artyakıcı olmadan itki gücü: 1 x 16,86 kilonewton

Performans kapasitesi

 • Azami hız: 0,6+ Mach
 • Muharebe yarıçapı: 500 deniz mili
 • Servis tavanı: 35.000 fit
 • Havada kalış süresi: 5 saat
 • G limiti: Bilinmiyor

Aviyonikler

 • AESA Radar
 • Görüş Hattı ve Görüş Hattı Ötesi Iletişim

Tabanca sistemleri

 • Tabanca istasyonları: Kızılelma beden içinde ve kanat altında cephane taşıma özelliğine haiz olacak. Her kanat altında minimum 1 tabanca istasyonu olacağı tahmin edilmekte.

Füzeler

 • Havadan havaya roket: Isı imzasını takip ederek hedefe kilitlenen güdümlü füzeler bu sınıfa aittir. Bayraktar Kızılelma bu kategoriden Bozdoğan ve Gökdoğan füzeleri barındıracak.
 • Havadan karaya roket: Kara ve deniz hedeflerini vurmak için kullanılan bombardıman füzeleri bu kategoriye aittir. Bayraktar Kızılelma bu kategoriden Cirit roket, TUBİTAK SAGE bozok ve SOM füzeye haiz olacak.
 • Bombalar: Bayraktar Kızılelma beden içinde barındırdığı tabanca istasyonlarında; MAM-T, MAM-L, MAM-C, Mk81, Mk82 ve Mk83 tipi bombalar yer alacak.

Bayraktar Kızılelma

F-16 ve F-35 kadar etkili olacak mı?

İnsansız hava araçları piyasaya çıktıkları andan itibaren hıza savunması mevzusunda büyük tartışmalara mevzu olmuştur. Pilot faktörünün aradan çıkarılmasının vasıta etkinliğini düşüreceği, suni zekanın karar mekanizmasının doğruluğu ve ateşleme aksaklıkları yaşanma ihtimallerinde insiyatif almayacağı öne sürülerek bazı mühendisler tarafınca desteklenmezken, Elon Musk 2020 Şubat ayında ABD Hava Kuvvetleri tarafınca bu mevzuyu ele almak suretiyle kurulmuş bir sempozyumda konuşmacı olarak katılmış ve geleceğin İHA ve SİHA’lardan ibaret olacağını belirtmiştir. F tipi pilotlu uçakların, F-35 ve 5.nesil insanlı harp uçaklarının insansız hava araçları ile yarışamayacağını eklemiştir. Bu düşünce konuşmacıların fikirleri arasından en oldukca destek alan olup, 2040 yılı itibari ile ABD filosunun minimum %50’sinin insansız hava araçlarından oluşması beklenmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir