İçindekiler

Yeşil Çay Nedir?

Gıda Bileşenleri Nedir?

Yeşil Çayın Yararları Nedir?

Yeşil Çay Zayıflatır Mı?

Yeşil Çay Iyi mi Demlenir?

Yeşil Çay Ne Vakit İçilmeli?

Merhabalar, bir Diyetisyen olarak bu yazımda yeşil çayın yararları ve gıda bileşenlerinden anlatmak isterim. Ek olarak, yeşil çay iyi mi demlenir? Yeşil çay zayıflatır mı? benzer biçimde sorularınıza da detaylı cevaplar hazırladım. Gelin hep beraber inceleyelim.

Yeşil Çay Nedir?

Çay hepimizin gün içinde çoğunlukla tercih etmiş olduğu içecek çeşitlerinden biridir. Camelliasinensis bitkisinden elde edilmiş çay, dünyanın değişik bölgelerinde yeşil, siyah yada oolong çayı olarak tüketilmektedir. Son yıllarda yeşil çay tüketimi ise vatanımızda gittikçe yaygınlaşmıştır.

Gıda Bileşenleri Nedir?

Yeşil çay gıda kıymeti ve ihtiva ettiği bileşenlere bakacak olursak içinde;

 • epikateşin,
 • epikateşingallat,
 • epigallokateşin,
 • epigallokateşingallat olarak 4 ana polifenol,
 • kafein,
 • flavanonlar ve birçok mineral bulunmaktadır.

Bilhassa içinde bulundurduğu epigallokateşin oldukça kuvvetli bir antioksidandır. Yeşil çay ve siyah çay farkı ise burada bilhassa değinilmesi ihtiyaç duyulan konulardan bir tanesidir. Yeşil çay siyah çaya oranla daha kısa sürede kurutulmaktadır. Bu sürenin kısa olması da yeşil çayın oksijenle temasını azaltır. Yeşil çay ve siyah çayın kafein içeriğini karşılaştıracak olursak 200 ml siyah çay ortalama 50 mg kafein içerirken yeşil çayda ise bu oran ortalama 30 mg’dır. Şu demek oluyor ki yeşil çayın kafein oranı siyah çaya kıyasla daha düşüktür. Peki son zamanlarda çoğunlukla duyduğumuz yeşil çayın yararları nedir? Sorusuna detaylı olarak bakalım.

Yeşil Çayın Yararları Nedir?

Pek fazlaca emek verme ve görüşe dayalı olarak yeşil çayın yararları şöyleki sıralanmaktadır;

 • aşırı kiloluluk,
 • diyabet,
 • kanser,
 • kardiyovasküler hastalıklar,
 • alzheimer benzer biçimde nörolojik hastalıklar

üstünde iyileştirici tesiri olduğuna dair birçok emek verme ve görüş mevcuttur.

Kanser Üstünde Yeşil Çayın Yararları

Yeşil çay tüketimi ve kanser üstündeki etkilere bakacak olursak akciğer, kolon, yiyecek borusu, ağız, mide, ince bağırsak, böbrek ve pankreas ve dahil birçok kanser türünün önlenmesiyle bağlantılı olduğu görülmüştür.

İçerisindeki kateşinlerin LDL kolesterol üstünde pozitif yönde tesiri olduğu mevzusunda emek harcamalar mevcuttur sadece bu mevzuda tam olarak kati sonuçlar elde edilememiştir. Yeşil çay kardiyovasküler hastalıklar üstündeki etkileşim incelendiğinde ise bazı çalışmalarda yeşil çayın bu hastalarda kan basıncını bir miktar azalttığı gözlenmiş sadece gene bu mevzuda da kati bir sonuca varılamamıştır.

Yeşil Çayın Nörolojik Hastalıklara Yararları

Nörolojik hastalıklarla yeşil çay ilişkisi ise araştırmalarda çoğunlukla yer verilmiştir ve meydana getirilen bir çok çalışmada tüm nörolojik hastalıklarda kati bir pozitif yönde tesiri görülmemekle beraber bilhassa alzheimer ve parkinsonda önleyici tesiri olabileceği düşünülmektedir.

Antioksidan Özelliği!

Yeşil çayın en malum özelliği ise antioksidan olmasıdır. Antioksidanlar, hücreleri tekli oksijen, süperoksit, peroksil radikalleri, hidroksil radikalleri ve peroksinitrit benzer biçimde reaktif oksijen türlerinin zararı olan etkilerine karşı sakınan bileşiklerdir. Yeşil çay kateşinleri toplam plazma antioksidan aktivitesini artırmaktadır.

Yeşil Çay Zayıflatır Mı?

Dünyada küresel aşırı kiloluluk prevalansına bakıldığında bu oran son on yılda mühim seviyede artmıştır. Bu sebepten son zamanlarda, yeşil çayın insanlarda hipolipidemik ve anti-obezite tesirleri, beslenme ve besin bilimi araştırmalarında güncel bir mevzu haline geldi. Bu mevzuda meydana getirilen birçok çalışmada yeşil çayın aşırı kiloluluk tedavisinde ve zayıflamada anlamlı bir tesiri olmadığı görülmüştür. Şu demek oluyor ki yeşil çayı tüketirken zayıflama amacıyla değil sağlığa olan yararlarından yararlanmak için tüketmeliyiz. Şu sebeple beslenme biliminde hiçbir besinin olağanüstü bir kilo verdirici tesiri yoktur.

Yeşil Çay Iyi mi Demlenir?

Yeşil çay genel olarak yetiştirildiği ülke ve üretim aşamasında uygulanan işleme gore birçok çeşide haizdir. Hazırlama yöntemimiz alacağımız tesir ve lezzet açısından oldukça önemlidir. Yeşil çayı taze yapraklarından demleme şeklinde ya da kaynar suya toz şeklinde ilave ederek tüketebiliriz. Çayımızı taze yapraklardan hazırlayacaksak;

 • Çayı içeceğimiz miktara gore ekleyip 5 dakika kadar demleyebiliriz.
 • Tüketim önerisi olarak ise limon, fesleğen ve nane ile çeşitlendirebiliriz.
 • Aynı şekilde toz yeşil çayı ise üstüne bir miktar kaynar su ilave ettikten sonra tüketebiliriz.
 • Ortalama olarak bir fincan kaynar suya 2 tatlı kaşığı ilave ederek çayı hazırlayabiliriz.

Yeşil Çay Ne Vakit İçilmeli?

Yeşil çay sağlığa pozitif yönde özellikleri sebebiyle fazlaca eski çağlardan beri kıymetli bir içecek olarak günlük yaşantımızda çoğunlukla yer verilmiştir. Birçok yararlı yönü artık bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Öteki içeceklere alternatif olarak tertipli tüketimini sağlamak tavsiye edilebilmektedir. Şu sebeple sadece bu şekilde sağlığa olan pozitif yönde tesirleri gözlenebilmektedir. Sadece bu konudaki tüketim miktarımız da oldukça önemlidir. Fazla miktarlarda yeşil çay tüketimi vücudumuzda toksisite yaratabilir. Bunun sonucunda baş dönmesi, uykusuzluk, mide bulantısı, halsizlik benzer biçimde problemler gözlenebilir. Ek olarak yeşil çayın da kafein ihtiva ettiği unutulmamalı ve tüketimde aşırıya kaçılmamalıdır. Bu miktar günde iki fincanı geçmemelidir. Her insana sıhhatli günler dilerim.

Diyetisyen Güliz Akkaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir