Nurgül KARIŞ : Hocam Merhaba, babam vefat ettiğinden beri ortalama 1 2 senedir yetim maaşı alıyorum. Bu süre içinde eğitimime de devam ediyorum. Oldukca fazla boş zamanım olması sebebiyle dostlarım benzer biçimde part time bazı firmalarda çalışmak isterim. Sadece aylığımın kesilebileceğini düşünerek vazgeçiyorum. Bazı dostlarım yeni yasa çıktığını ve talebe belgesi ile toplumsal güvenlik kurumuna data vermem halinde çalışabileceğimi söylediler. Bununla ilgili bir bilginiz var mı? Sanırım bir dilekçe ile data vermem kafi oluyormuş. Onaylıyorsanız eğer bana çalışırken yetim maaşı kesilmemesi için dilekçe gönderebilir misiniz?

Sayın Nurgül KARIŞ ; Meydana getirilen son düzenlemeler ile beraber yetim aylığı alan kişilerin bazı şartları sağlaması halinde hem çalışıp , hemde aylık alma imkanı sağlanmıştır. Normalde aylık alıp bir işe girip çalışan kişilerin ücretleri derhal kesintiye uğruyordu. Ondan sonra işten ayrıldığına dair belge getirmiş olduğu takdirde almaya devam ediyordu. Günümüzde artık eğitimi devam edenlere hem çalışıp hem yetim aylığı alma imkanı sağlanabiliyor.

Hem çalışıp hem de yetim maaşı alabilmek için neler gereklidir?

*Dilekçe : Bunun için öncelikle yaşadığınız ile bağlı toplumsal güvenlik kurumuna giderek teslim etmeniz gerekmektedir.

*Tahsil belgesi : Dilekçenin yanında ne olursa olsun talebe olduğunuzu kanıtlar özellikte tahsil belgesi vermelisiniz. Günümüzde e devlet üstünden kolayca tahsil belgesi çıktı almak mümkündür.

*Nüfus cüzdanı : Nüfus cüzdanının fotokopisini de belgeye eklemeniz kafi olacaktır.

Erkekler kaç yaşına kadar yetim maaşı alabiliyor? Adam çocuklar düzgüsel şartlar altında 18 yaşına kadar aylık alabiliyor. Sadece okullarının devam etmesi durumunda 25 yaşına kadar almaları mümkün olabiliyor. Lisede 20 yaş, üniversitede tahsil gören gençler 25 yaşına kadar ödenek alabilirler.

Yetim aylığı dilekçesi yazarken nelere dikkat edilmelidir?

*Ne olursa olsun ikamet edilen toplumsal güvenlik kurumuna hitaben yazılmalıdır. Değişik bir ile yazılıp verilen yazılar muhtemelen kabul edilmeyecektir.

*Toplumsal güvenlik kurumuna bağlı tahsis numarası yazılı olmalıdır.

*Kişisel bilgiler : Sizlere duruma gore ulaşabilecekleri adres ve telefon ne olursa olsun yazılı olmalıdır.

Dilekçe örneğini aşağıdan kolayca indirebilirsiniz. Word olarak hazırlandığı için şablonu düzenleyip isterseniz kolay bir halde çıktı alabilirsiniz.

yetim maaşı kesilmemesi için dilekçe wordİndir

Tagged:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir