Altın ve Para Piyasaları uzmanı İslam Memiş Sual.com.tr için hazırladığı videoda vatandaşları yıl sonu indirimleri mevzusunda uyardı. Bu indirimler gerçek mi, bu indirimler mevzusunda neler yapılmalı? Ek olarak yıl sonu gelmeden kredi kartı puanlarımızı, banka ve kredi kartı hesap ekstrelerini denetim etmemiz mevzusunda da bilgiler verdi.

İzleyin: Yıl sonu indirim tuzaklarına dikkat! İslam Memiş uyardı

https://www.youtube.com/watch?v=x3qB6DxcEo4Video can’t be loaded because JavaScript is disabled: Yıl sonu indirim tuzaklarına dikkat! İslam Memiş uyardı (https://www.youtube.com/watch?v=x3qB6DxcEo4)

Büyük indirim kampanyalarına kanmayın

İslam Memiş mevzu ile ilgili şu laflara yer verdi: “Malum yıl sonu geldi. Tüm mağazalarda toplumsal medyada yada televizyonlarda büyük indirim kampanyalarının bulunduğunu göreceğiz ve bundan sonraki süreçlerde de bilhassa Ocak ayı itibariyle bu indirimlerin birazcık daha değişik boyutlara taşındığını da göreceğiz. Her yıl yıl sonu yaklaştığı süre büyük kampanyalar yaptığını söyleyen firmalar, aslına bakarsak tükettiği bir noktada kandırmış oluyor. Bilhassa enflasyonist bir ortamdan geçen bir dünya ekonomisinde bu kadar yoğun indirimleri yapılmadığı bilinmektedir. Örneğin yüzde altmış ,yüzde yetmiş indirimlerden bahsediyorlar kimi zaman %100 indirimlerden bahsediyorlar. Bu indirimler tüketici bir noktada kandıran söylemlerdir. Bu tuzaklara karşı tüm tüketicilerimizin tüm arkadaşlarımızın oldukca duyarlı olması gerekiyor. Bilhassa mevsimsel etkiye baktığımız süre da insanoğlu daha oldukca içe dönük bir süreç, şu demek oluyor ki evde ve toplumsal medyada birazcık daha çok benim zaman geçiriyorlar.”

“Dolayısıyla da tüm gereksinimlerini internetten sipariş vermek suretiyle derhal ayaklara kadar ayaklarına kadar geldikleri için de bunu bir kolaylık olarak görüyorlar ve düşünüyorlar. Doğal o %60 %70 %100’lük indirimleri falan görünce de ciddi anlamda inanan belli bir kesim var. Tamamen her insanın inanmıyor, Sadece inanan belli bir kesim var. Bu arkadaşlarda bu maliyet noktasındaki hesaplamalarını yapmış olduğu süre, şu demek oluyor ki döviz kurunun örnek olarak örnek verelim yıl içinde işte 13 lira seviyesinden 18-70 seviyesine kadar yükseldiğini düşünelim. Enflasyonu %85 civarına kadar yükseldiğini düşünelim. Bu ortamda aslına bakarsanız %60 %70 şeklinde bir indirim söz mevzusu olması imkansız ve hatta dolar kuru yukarıya ataklarının devam ettirdikçe, tüm gözümüzün görmüş olduğu tüm ürünlerin maliyetlerinde de ciddi bir artış bulunduğunu bilhassa görebiliyoruz. Dolayısıyla toplumsal medyada görmüş olduğunuz tüm indirimlere kanmamamız gerekiyor. Bilhassa yıl sonunda gelecek haftalarda bu sürecin başlayacağını hep birlikte göreceğiz. Bilhassa tüketim çılgınlığı meydana getirilen dünyada, bilhassa kara cuma diyorlar değişik adlar kullanıyorlar. Değişik boyutlarda, değişik kampanyalar gerçekleşiyorlar. Bunların yığın eritme nakite dönme şeklinde yada reklam fırsatlığı şeklinde kapsamlı bir halde düşünmek lazım. Tamamen tüketiciyi korumuş olan tüketici menfaatini olan bir kapsama değildir. Sadece kurumsal firmalar vardır ve Türkiye’nin de mühim şirketleri vardır. Hakkaten %10 %15 civarında indirimler yapabilirler ve dolayısıyla da daha oldukca yeni ürüne geçmek için, yeni ürünün üretimi için eski stoklarındaki ürünleri tüketmek için de %10 %15 civarında indirimlerde söz mevzusu olabiliyor. Ve dolayısıyla da bu indirim yalanına karşı da tüm tüketicilerimizin arkadaşlarımızın uyanık olması icap ettiğini düşünüyorum.”

Takı ve mücevherat sektörüne dikkat

İslam Memiş bilhassa hakim olduğu takı ve altın sektörü için şu konuların üstünde durdu:  “Bilhassa genel anlamda takı sektöründe mücevherat sektöründe ciddi bir anlamda işte %50 %60 indirimlerden falan bahsediyorlar. Kıymetli dostlar bunun da doğru bir şey olmadığını ve tüketiciyi hakikaten kandırıldığını düşünüyorum. Mücevherat sektörü malum, dolar üstünden maliyeti hesaplanan bir taş bir mücevherat pırlanta yakut zümrüt şeklinde pırlanta taşlardan bahsediyorum Bunlar dolar üstünden hesaplanıyor ve altının madenine baktığınız süre da yıla 775 lira seviyesinden başlamış olan gram altın TL fiyatı şu anda 1060 lira seviyesinin üstünde. Şu demek oluyor ki gram altın terfi etti dolar kuruna bakıyorsunuz 13-14 lira seviyesinden 18-70 lira seviyesine kadar yükselmiş. Şu demek oluyor ki taş madeni dolar maliyetli olduğundan bu tarafta bir yükseliş var. Gram altında da yükseliş var. Iyi mi olur da %50 %60 %70 civarında altın mücevherat grubunda bir indirim olabilir? Dolayısıyla bilhassa toplumsal medya hesaplarından alışveriş yaparken oldukca dikkat etmeniz gerekiyor. Dolandırıcılar genel anlamda yıl sonu kampanyalarına indirim sezonlarını falan bahane olarak kullanabiliyorlar. Ve dolandırıldığınız süre kandırıldığınız süre da karşınızda muhatap olacağınız bir şirket bir şirket olamıyor. Ve dolayısıyla da kandırılmış oluyorsunuz. Dolandırılmış oluyorsunuz ve dolandırıldığınızı anladığınız süre da iş işten maalesef geçmiş oluyor. Bilhassa mücevherat tarafınca %60-70 tarafınca ki bu indirim vakalarına oldukca dikkat etmeniz gerekiyor.”

“Gene altın tarafında da bu şekilde takı ve süs eşyası birazcık daha iyi sonunda fazla rağbet görmüş olduğu için fazla gittiği için ve pahalı tüketim kalemleri olduğundan, bu tarafta da gene altında büyük indirimler falan. Altında büyük indirimde bir şey söz mevzusu değil dostlar. Örnek vermek istersem bugün 5000 liralık bir takı minimum değerden konuşuyorum. 5000 liralık bir takıyı beğendiniz bunu yüzde onu işçilik bulunduğunu düşünelim. Şu demek oluyor ki Türkçe’den satıcının 500 lira para kazandığını düşünelim. Tamam %11 indirim yapabilirsiniz o işçilikten feragat edebilirsiniz. %5 indirim yapabilirsiniz. Hadi işçinin tamamını almayın fakat tutup da %50 %60 indirim iyi mi olabilir? Bunu oldukca mantıklı şekilde düşünmemiz gerekiyor. ”

Kredi kartı

Kredi kartınızdaki puanlar yılbaşında sıfırlanabilir

“Gene yıl sonunda yaklaştığımız süre zarfı içinde şurada dikkat etmemiz gerekiyor. Menfaatimiz için. Kredi kartlarımızda, para kartlarımızda yada millerimizde bir puanlama, bir extra gelir puanı elde ediyoruz. Bu tarz şeyleri da yıl sonuna kadar da kullanmak suretiyle haklarımızın yanıp yanmadığını da ne olursa olsun firmalar tarafınca öğrenmemiz gerekiyor. Mil puanlarımızı kullanıyoruz? Bunu iyi mi tüketebiliriz? Hakkımız yıl sonunda yanıyor mu? Bir alışveriş yaparken bu tarz şeyleri iyi mi kullanabiliriz? şeklinde birçok bu şekilde tüketiciye verilen hakları da bir halde kullanmamız gerekiyor. Bir ihtimal 31 Aralık zamanı itibariyle size verilmiş olan sınırı olan bir süre vardır. 31 Aralık 1 Ocak zamanı itibariyle biriken puanlarınızı kullanamama şeklinde bir ihtimal bir süreniz de vardır. Bu süreleri de ne olursa olsun denetim etmeniz gerekiyor.”

“Gene yıl içinde yaptığınız alışverişlerin yada bankaların kesmiş olduğu ücretlerin dökümlerine ne olursa olsun, bir bir ihtimal yarım saatinizi falan alır, gene İnternet sayfasından denetim etmeniz lazım. Şu demek oluyor ki benim bankam benim hesap hareketlerinden ne kadar ücret kesmiş? Benim bankam benim senelik ödemelerinde ne kadar kesinti yapmış? diye bu kesintileri ne olursa olsun denetim etmemiz gerekiyor. Eğer gözünüze batmış haksız bir halde hesabınızdan kesilmiş ücretler var ise bunu ne olursa olsun bankanıza bildirmeniz gerekiyor. Gene haksız bir halde gözünüzden firar etmiş, bir harcamadığınız bir kalem orada harcama olarak görünüyorsa, gene tüketici yargıcı heyetlerinden hakkınızı aramanız gerekiyor. Bunlar da yıl sonuna kadar yapmamız ihtiyaç duyulan mühim adımlar. Toparlayacak olursak kıymetli dostlar. Gelecek haftalarda itibaren yıl sonu indirimleri kampanyalar adı altında toplumsal medyada birçok yerde mağaza vitrinlerinde %60 %70 %100’lük yazan indirimler göreceğiz. Bunlar düzmece indirimlerdir, buna ne olursa olsun duyarlı olmanız gerekiyor. Tüketiciyi kandırılmak için meydana getirilen hamlelerdir yada dolandırıcıların uygulamış olduğu toplumsal medyadaki hamlelerdir. Bunlara ne olursa olsun dikkat etmeniz gerekiyor.”

“Banka fazla kredi kartınızdaki mil puanları yıl sonuna kadar yeniden değerlendirmeniz gerekiyor. Gene bu yıl sonuna kadar da yıl içinde banka hesap hareketlerinizi ne olursa olsun göz önünde bulundurmanız lazım göz atmanız lazım. Harcamalarınızda ve bankalarının kesintilerine ne olursa olsun odaklanmanız lazım. Buradaki hamlelerle beraber haksız bir halde yada yüksek oranda kesilen bir ücret var ise bunu size yansıtmışlarsa yada sizden habersiz hesabınızdan otomatikman çekilmişse bunların hakkını da aramak sizin görevinizdir. Ve bankanızda iletişime geçeceksiniz. Rahatsız olduğunuz göze batan ve haksız olarak düşündüğünüz bir ödeme yapmışsanız ve sizden habersiz bir halde bu ödeme alınmışsa gene 1 Ocak itibari ile yada en kısa zamanda değişik bankalarla alternatif bankalarla çalışmak suretiyle, onların değişik indirimlerinden uygulamalarından da faydalanabilirsiniz.”

“Sonuçta ticari bir pazar bahsediyoruz ve ticari bir pazarı kullanıyoruz. Rekabet olan bir piyasayı kullanıyoruz. Değişik bankaya geçecek olan arkadaşlarımız da başta şunu hitabı gerekiyor. Örneğin örnek verelim ben bankama şu kadar faturaya otomatik talimata vereceğim fakat benden senelik ücret kesim yapmayın. Para transferi yaparken şu kadar meblağıya aşan işlemlerde benden ücret almayın şeklinde birçok pazarlık yapabilirsiniz. Bu pazarlıkları yaparken kıymetli dostlar ne olursa olsun değişik bankaların web sayfalarındaki reklam araştırmalarında denetim etmeniz lazım. Bundan dolayı değişik bankalarda dönem dönem reklamlar yapabiliyor. Diyebiliyor ki işte şu kadar otomatik emirini bana verirsen para transferinde senden işlem almayacağım şeklinde. Birçok teklifleri de size sunabiliyorlar. Bu teklifleri de ne olursa olsun yıl sonuna kadar da değerlendirmek lazım. Gene eğer vaktiniz olursa ve uygun görürseniz, bana nazaran uygun görmeniz gerekiyor gene evimizdeki faturalarda göz önünde bulundurmanız lazım. Bakalım gözden firar etmiş olan bir tüketim bedeliniz var mı? Otomatik talimatta olduğundan bunlar gözünüzden firar etmiş olabilir. Ödemiş olduğunuz faturayı bir ihtimal iki kez de ödemiş olabilirsiniz. O satmaca kısmına da ne olursa olsun yeniden değerlendirmek icap ettiğini düşünüyorum. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir