Sağlıklı yaşam alışkanlıklarının her geçen gün yaygınlaştığı günümüzde, yavaş yavaş popülerlik kazanan diyet kürkleri ve detoks suları karşımıza çıkmaya başladı. Bu kürler ve detoks suları ile hem daha hızlı hem de daha sağlıklı şekilde kilo vermek mümkün hale geliyor. Özellikle kürlerin günün belirli bir anında hazırlanması ve tüketilmesi ile daha sağlıklı ve daha fit bir vücuda kavuşmak mümkün oluyor. Bu gibi sağlıklı diyet kürleri içerisinde en popüler olanları ise yoğurt kullanarak hazırlananlar.

Yoğurt kürü ile günde yarım kilo verin

Yoğurdun sağlıklı yapısı diyet kürleri içerisinde kullanıldığı zaman kilo vermek hem daha kolay hem de daha lezzetli bir hale gelecek. Yoğurt kürü yoğurttan aldığı probiyotikler sayesinde vücudun yenilenmesini sağlıyor ve bu süreçte yoğurdun içerisine eklediğiniz malzemeler ile etkileri artarak bazla metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlıyor. Hem sindirimde hem de kan dolaşımında etkili olan yoğurt kürü sayesinde yalnızca bir günde bile kilo vermeye başlayabilirsiniz. Kısa sürede etkilerini hissedeceğiniz sağlıklı bir kür olan yoğurt kürünü hazırladığınız ve tükettiğiniz zaman vücudunuz kendini yenilemeye başlayarak zararlı serbest radikallerin atılmasını sağlıyor ve bu şekilde vücudunuz daha hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacak şekilde yenileniyor.

Yoğurt kürü farklı ürünler hazırlanabilen bir kür olsa da, genellikle sumak ya da pul biber ile hazırlanan bir kürdür. Hem sumak hem de pul biber daha hızlı yağ yakmayı sağlarken, yoğurdun içerisindeki probiyotikler ve sağlıklı mineraller de sindirim sisteminin düzenlenmesinde rol oynar. Bağırsak florasını iyileştiren ve yararlı bakterilerin sayısını arttıran probiyotikler sayesinde daha sorunsuz bir sindirim sistemine kavuşmak da kolaylaşır.

Yoğurt kürü nasıl hazırlanır?

Sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermek isteyenlerin tercihi olan yoğurt kürü, hazırlaması oldukça basit bir kür çeşidi olarak bilinir. Yoğurt kürü hazırlamak için ilk olarak bir kase içerisine 3 tepeleme yemek kaşığı yoğurt koyun. Yoğurdunuzun ev yapımı olması faydasını arttıracaktır. Daha sonra 1 tatlı kaşığı sumak ya da pul biber ekleyin. Son olarak ise bu karışıma 5-6 damla kadar limon sıkın ve tüm malzemeler karışana dek karıştırın. Karışımı hazırlamak oldukça basit olduğu gibi, ekşi tat sevenler için de leziz bir tüketim ürünü ortaya çıkmış oluyor.

Yoğurt kürü nasıl tüketilir?

Yoğurt kürünü tüketmek isteyenlerin bilmesi ve dikkat etmesi gereken bazı hususlar var. Yoğurt küründe sumak kullanacakların bu kürü bir gün ara ile tekrarlaması daha sağlıklı olacaktır. Sumak tansiyonu düşüren bir gıda olarak bilinir ve her gün tekrarlanan kür tansiyon sorununa yol açacaktır. Aynı zamanda pul biber le tüketilmesinde de aşırıya kaçılmaması reflü ve ülser gibi mide sorunlarının önüne geçmek için doğru olacaktır. Yoğu kürü tüketilirken bir bardak su ile birlikte tüketilmesi dehidrasyonun da önüne geçmeyi sağlamaktadır. Yoğurt kürü sağlık açısından daha dikkatli olmak adına 2 günde 1 kez hazırlanması gereken bir kürdür.

Yoğurt kürünün zararı var mıdır?

Yoğurt kürü hazırlaması kolay ve tüketimi keyifli olmasının yan9ı sıra aynı zamanda sağlık açısından pek ok faydayı beraberinde getiren bir kürdür. Ancak yoğurt kürünün kullanımında dikkatli olunması gerekiyor. Bu kürün hazırlanışındaki malzemelere karşı alerjisi olan bireylerin tercih etmemesi tavsiye edilirken, sumak ile hazırlanan yoğurt kürünü düşük tansiyonlu bireylere de tavsiye etmemek gerekiyor. Sumak tansiyon düşüren bir ürün olduğu için düşük tansiyon hastalarına tavsiye edilmez. Aynı zamanda yoğurt kürünün aşırıya kaçası da sağlık sorunlarına yol açabileceğinden, kürü hazırlayıp tükettikten sonraki gün değil, bir gün ara bırakarak tekrarlamak en doğrusu olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir