Devletimizde yaşayan vatandaşların kendi geçimlerini sağlayabilmesi adına bazı kurallar ve bu kurallar çerçevesinde belirlenmiş alt sınırlar bulunmaktadır. Bu alt sınırlardan biri olarak malum yoksulluk sınırının bu yıl ne kadar olduğu da merak edilenler içinde yer ediniyor. Açıklanan veriler ile yoksulluk sınırının ne kadar olduğu belirleniyor ve belirlenen yoksulluk sınırı ile hangi vatandaşın en kadar yoksulluk durumunda olduğu gözler önüne konuluyor. Yoksulluk sınırı ile ilgili bilinmesi gerekenleri ve yoksulluk sınırının 2022 senesinde ne kadar bulunduğunu sizler için araştırdık.

Yoksulluk sınırı nedir?

Devletimizde bir yaşam standardı seviyesi olarak belirlenen başlıca sınırlardan biri yoksulluk sınırıdır. Yoksulluk sınırı bir ferdin kafi yaşam standardına haiz bir halde yaşayabilmek adına haiz olması ihtiyaç duyulan minimum gelir olarak adlandırılmaktadır. Yoksulluk sınırının altında kalan bireylerin yaşam standardı seviyesi düşük olarak kayıtlara geçirilir. Yoksulluk sınırı her ülkede mevcud bir sınırdır ve ülkelerin gelişmişlik seviyesi ya da ekonomik güncel durumları ülkelerde yoksulluk sınırının yükselip alçalmasına neden olur. Daha oldukca gelişmeye çalışan  ülkelerde yoksulluk sınırı ve maaşlar içinde yar farklar oluştuğu görülür. Bununla beraber gelişmiş ülkeler ve gelişmekte olan ülkeler içinde da yoksulluk sınırı için belirlenen değerler içinde yüksek farklar görülmektedir.

Yoksulluk sınırı iyi mi hesaplanır?

Yoksulluk sınırı hesaplaması fert başına meydana getirilen bir hesaplamadır. Bir ferdin belirli yaşam standardı altında kalıp kalmadığını göstermek adına meydana getirilen bu hesaplama ferdin alabileceği ve yaşam standardı açısından alabilmesi ihtiyaç duyulan ürünlerin bir yıl süresince miktarını hesaplanması ve sonrasında bu ürünlerin tutarının aylık orana çevrilmesi ile hesaplanır. Bu değerler kişinin kabul edilebilir düzeyde yaşamını devam ettirmesini sağlayacak ürünlerden oluşturulan değerlerdir.

Yoksulluk sınırı ne kadar?

Yoksulluk sınırı her ülkede olduğu şeklinde senelik şekilde devletimizde de belirlenen bir miktar. Yoksulluk sınırı her yıl alınan ürünlerin de enflasyon ile artan tutarları bazında hesaplanıyor. Bu hesaplama içinde besin harcanması le beraber giyim, faturalar, ulaşım, eğitim, sıhhat ve bu şeklinde mecburi ödenen masrafların tamamı kapsanıyor. Devletimizde bu yıl hesaplanan yoksulluk sınır tutarı ise tüm bu veriler ele alındığı vakit ortaya çıkarılıyor. Tüm bu verilere bakılarak ortaya çıkarılan yoksulluk sınırı 2022 yılı içinde 4 kişilik bir aile için 24 bin 185 Türk Lirası olarak belirlendi. Bu ücret4 kişilik bir ailenin yoksul sayılmaması için aylık olarak kazanması ihtiyaç duyulan ücret olarak hesaplanıyor. Şu demek oluyor ki devletimizde dört bireyden oluşan bir ailenin yoksul sayılmaması için aylık olarak 24 bin 185 Türk Lirası minimum şekilde kazanması gerekiyor.

Açlık sınırı nedir?

Açlık sınırı ise yoksulluk sınırından daha değişik olarak bireylerin yaşam kalitesinin tamamlanması için değil, hayatta kalmak ve karınlarını doyurmak için yiyecek alabilmeleri adına kazanmaları ihtiyaç duyulan miktar olarak örülüyor. Devletimizde açlık sınırı hesaplanırken, bir ferdin günde 3 öğün yemek yemiş olduğu düşünülerek averaj bir öğün harcaması çıkarılıyor ve bu öğün harcamasının bir ayda ne kadar tutacağı hesaplanıyor. Açlık sınırı da gene bir fert ve dört kişilik aile için hesaplanan sınır olarak biliniyor.

Açlık sınırı ne kadar?

Açlık sınırı yoksulluk sınırını aksine belirli bir yaşam yaşama standardını kapsamadığından, yalnızca bir kişinin her gün 3 öğün dengeli bir halde beslenebilmesi adına belirlenen ücrettir. Açlık ve yoksulluk sınırı araştırmalarında ortaya çıkarılan sonuçlara nazaran belirlenen açlık sınırı 4 kişilik bir aile için 6 bin 391 Türk Lirası olarak belirlenmiş durumda. Şu demek oluyor ki dört bireye haiz bir ailenin aylık gelir eğer 6 bin 391 Türk Lirası değerinin altında ise bu aile açlık sınırının altında sayılıyor. Açlık sınırı altında kalan aileler toplumsal yardım alma hakkı olan aileler olarak da biliniyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir