Hastalıklar yorgunluğa sebep olur mu?

Soğuk geçen kış ayları pek oldukca insan için sıkıntılı olmaktadır. Bilhassa kış aylarının gelmesiyle artan hastalıklar insanların en büyük kabuslardır. Bununla birlikte bu mikroplar insanların direncini de kırarak hastalanmalarını ve eylemsiz bir duruma düşmelerine niçin olmaktadır. Kış aylarında pek oldukca insan hastalıklardan şikayetçi olmakta ve zamanının boşa geçtiğinden dert yakınmaktadır. Bu durum insan ruh sağlığını da oldukca fazla derinden etkilemektedir. Hastalanan insanların oldukca büyük bir kısmı kendilerini mutsuz ve bitkin hissetmektedirler. Aslına bakarsak bu bitkinlik fizyolojik olarak geçse bile ruhsal olarak yaşamdan zevk alamama şeklinde devam edebilmektedir. Bunun için de kış aylarında sağlığımıza oldukca fazla dikkat etmemiz gerekmektedir. Sadece bu da yetmemektedir. Zira biz kendi sağlığımızı korusak bile dışarıda bulunan dış etkenler gene bizlere temas ettiğinde hastalanma riskimiz oldukca yüksektir. Sadece bu durumdan kurtulmanın yolları da mevcuttur.

Kış aylarında hastalıkların kırıcı etkisine yakalanan insanların pek bir çok ruhsal olarak bazı problemler yaşadıklarını ve oldukca aşırı bir halde bitkin olduklarından dert yakınmaktadırlar. Bu bitkinlik ve ruhsal problemler insanların yaşamdan verim alamamalarına yol açmaktadır. Aynı şekilde birden fazla etken de insanların oldukca yorulmalarına ve öyleki hissetmelerine yol açabilmektedir. Geçmişten günümüzde doğada bulunan pek oldukca ürün bu ve buna benzer pek oldukca ürünün çözülmesini sağlamaktadır. Günümüzde insanların oldukca büyük bir kısmı yoğun iş temposundan, günün koşuşturmasından, stresten ve yaşanılan olaylardan oldukca fazla etkilenmektedir. Bu da insanların oldukca fazla enerji harcamalarına yol açtığından yorgunluğu bununla beraber getirmektedir.

İnsanların oldukca fazla yorulma sebepleri nedir?

İnsanlar tarihin her devrinde pek oldukca işe kalkışmışlar ve bu işler neticesinde oldukca yorulduklarından bu problemi yaşamışlardır. Bu problemi çözmek için her cemiyet kendine özgü yöntemlerle bu problemlerden kurtulmak istemişlerdir. Sadece ona geçmeden ilkin niçin insanların yorulduğu merak edilmektedir. Bu probleminin yanıtını özetlemek gerekirse maddeler şeklinde özetlememiz gerekirse;

 • Aşırı bir halde çalışmak
 • Mevsimsel geçişler
 • İklim vakaları
 • Yoğun stres ve kaygı
 • Fazlaca fazla uyumak
 • Susuz kalmak
 • Yiyecek yememek
 • Aşırı sıcak bir alanda uzun saatlerce kalmak
 • Fazlaca azca su içmek
 • Ağır yükler taşımak
 • Aralıksız iş yapmak
 • Uykusuz kalmak
 • Fazlaca ağır ve yağlı yemekler yiyecek

Meydana getirilen pek oldukca bilimsel araştırma neticesinde bu maddeler ve bu  maddelere benzer daha pek oldukca madde insanların oldukca acele yorulmalarını ve enerjiden düşmelerine yol açmaktadır. Mesela aşırı bir halde çalışmak insan vücudunun oldukca fazla enerji sarf etmesine yol açtığından oldukca acele yorulmaya niçin olmaktadır. Aynı şekilde aralıksız bir işe kalkıştığımızda da vücudumuz oldukca acele yorulmaktadır. Bununla birlikte sıvı kaybettiğimiz için (ter) bu da bitkin olmamıza niçin olmaktadır. Bunun yanı sıra oldukca fazla uyumak yada uykusuz kalmakta vücut direncinin zayıflamasına yol açtığından yorgunluğa niçin olmaktadırlar. Azca su içmek, ağır yükler taşımak ve oldukca yağlı yemekler yiyecek hem insan sağlığına zarar vermekte hem de oldukca büyük bir enerji yitirilmesine yol açmaktadır. Hepsi ve buna benzer nedenlerden dolayı pek oldukca insan güne bitkin başlamakta ve tüm gün bitkin olduğundan hiçbir şekilde verim alamamaktadır. Bu da ruh sağlığını oldukca ciddi bir halde etkilemektedir. İnsanların daha yoğun stres yaşamasına, oldukca fazla kaygılı olmalarına ve depresyona girmelerine niçin olmaktadır.

Yorgunluk anında neler yaparsak bu olumsuz durumu en aza indirebiliriz?

Yorgunluk anında belli başlı adımları takip ederek bu olumsuz durumdan kolaylıkla kurtulabiliriz. Üstelik bu adımların uygulanması oldukça kolay ve tamamen doğaldır. İnsan sağlığına zarardan oldukca yarar elde eden bu şekilleri kısaca özet geçmek gerekirse şu şekilde maddeler halinde sıralayabiliriz;

 • Tertipli spor yapmak
 • Tertipli bir uyku alışkanlığı edinmek
 • Bol miktarda su içmek
 • Öğün atlamadan tertipli ve dengeli beslenmek
 • Taze ve organik olan ürünlerden tüketmek
 • Şeker ve türevlerini olabildiğince azca tüketmek (mümkünse asla kullanmamak)
 • Alkol, sigara ve uyuşturucu benzer biçimde toksin maddeleri (zararı dokunan maddeler) kullanmamak
 • Kapalı ortamlarda oldukca fazla durmamak
 • Bulunan yeri sık sık havalandırmak

Yorgunluğu ve halsizliği bu  ve buna benzer adımları uygulayarak en aza indirebiliriz. Burada en dikkat çeken madde tüketilen besinlerin taze ve organik olmasıdır. Günümüz dünyasında pek oldukca ürün artık birden fazla kimyasal madde içermektedir. Bunun yanı sıra ortaya çıkan fast food seçimi ürünlerde insanların hastalanmalarına ve zaman içinde enerjilerini kaybetmelerine yol açmaktadır. Bu durumun önünde durmak ve direnmek için kesinlikle organik ve sıhhatli besinler tüketilmelidir. Ek olarak günde kucak kucak su içilmelidir. Bir çok insan yoğun iş temposundan hem su içmemekte hem de öğün atlamaktadır. Her iki koşulda da insan kendisini riske atmaktadır. Suyun da atlanılan öğünün de güne başlamadaki tesiri oldukça fazladır. Bilhassa kahvaltının yapılmaması insanoğlu açısından oldukca fazla sorun yaşatabilmektedir. Aç aç insanoğlu tam verim alamadıklarından istenilen düzeye gelememektedirler. Vücudun gereksinim duyduğu enerji derhal karşılanmadığından bitkinlik ve yorgunluğun yanında baş ayrıları kaçınılmaz bir son olmaktadır.

Spor yaparak bitkinlikten kurtulmak mümkün müdür?

Yorgunluğun önüne geçmek ve daha dinç olmak için spor kesinlikle fakat kesinlikle yapılması ihtiyaç duyulan bir uygulamadır. Spor yalnız yorgunluğa değil tüm vücuda iyi gelmektedir. Bu mevzuyla ilgili meydana getirilen birden fazla bilimsel araştırma bulunmaktadır. Bu bilimsel araştırmaların çoğunda sporun insan sağlığı için oldukca büyük bir öneme haiz olduğu vurgulanmaktadır. Bununla birlikte vücut direncinin artmasını elde eden spor yorgunluğun da önüne geçmekte ve insanların gün içinde daha dinç ve etken olmalarını sağlamaktadır. Bilhassa sabah erken saatlerde kalkıp 1 saat kadar spor yapmak hem yorgunluğa iyi gelmekte hem de genel olarak insan sağlığına oldukca faydası dokunmaktadır.

Naturel ve sıhhatli besinler tüketerek yorgunluğa son vermek mümkün müdür?

Naturel ve sıhhatli ürünler tüketmekte insan sağlığı açısından son aşama önemlidir. Yalnız bitkinlik değil genel sağlığı da koruduklarından pek oldukca avantajları bulunmaktadır. Bilhassa günümüzde insanların fast food seçimi zararı dokunan yiyecekleri yemesi, ağır ve oldukca yağlı yemeklerin tüketilmesi hem bazı hastalıklara yol açmakta hem de yorgunluğa niçin olmaktadır. Bu durumdan kurtulmanın yolları ise oldukca basittir.  Üstelik tamamen organik ve sağlıklıdır. Hiçbir yan etkiye ve hastalığa yol açmadıklarından vücudun enerjisini oldukca fazla arttırmaktadırlar. Enerjisi artan vücut gün içinde kolay kolay yorulmadığından insan ruh sağlığını da pozitif yönde yönde etkilemektedir. Bilhassa lif oranı yüksek olan besinlerin tüketilmesi son aşama önemlidir. Zira ani acıkmaların önüne geçtikleri için vücut direncinin ve enerjisinin uzun süreler kalmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra kuru yemişler yiyecek de insanlara bolca oranda enerji sağlayacağından yorgunluğun önüne geçmektedir.

Kapalı ortamlardan olabildiğince uzak durmak, tertipli yiyecek yeme ve toksin maddelerden (zararı dokunan maddeler) uzak durmakta yorgunluğun oluşmasını engellemektedir. Ek olarak bu ve bunun benzeri uygulamalar yalnız insanların halsiz ve bitkin olmalarını sağlamamaktadır. Bununla birlikte genel sağlığı da bozduklarından insanların kolaylıkla hastalanmalarını ve büyük sıkıntılar yaşamalarına niçin olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir