Sıhhatli beslenmek isteyen ve bilhassa vücut geliştirme sporu ile ilgilinen kişlilerin beslenme menülerinden tamamlanmamış etmediği yulaf ezmesi, uzun süreler süresince tok tuması ile bilinmektedir. İçerisindeki vitamin ve mineraller ile her insanın dikkatini çeken yulaf ezmesi, oldukça sıhhatli bir besindir. lif bakımından yüksek olan yulaf ezmesi, bununla beraber protein deposudur. Bu yazımızda sizlere, yulaf ezmesinin insan sağlığına olan faydalarının ne olduğundan bahsedeceğiz.

Yulaf ezmesi nedir?

Devletimizde çoğunlukla tercih edilen yulaf ezmesi, yulaf unu ve yulaf kepeği benzer biçimde yulaftan yapılmış yulaf üründür. Raf ömrünün uzun olması ve uzun süre tok tutması ile malum yulaf ezmesi, kabuğu çıkarılmış yulafların buharda pişirilmesini arkasından ezerek yassı hale getiriliyor. Küçük da olsa bir pişme sürecinden geçen yulaf ezmesi, hemen sonra ise paketlenmiş halde satılıyor. çoğu zaman insanoğlu, yulaf ezmesini bazı besinler ile karışmasını sağlayarak tüketiyor. Bu besinler ise yoğurt yada süt benzer biçimde ürünle oluyor. Bunlara ek olarak yulaf ezmesini kek ve pasta benzer biçimde leziz tatlılarda kullanabiliyorsunuz. Yulaf ezmesi, tek başına tatsız bir besindir. Bu yüzden de yulaf ezmesini tüketirken onu tatlandırmak isteyebilirsiniz.

Yulaf ezmesi nerede bulunur?

Yulaf ezmesini satın almak aslen oldukca kolay. Günümüzde birçok şirket, paketlenmiş bir şekilden yulaf ezmesi satmaktadır. bu yüzden de herhangi bir süpermarket aracılığı ile yulaf ezmesi temin etmeniz mümkün. Bunlara ek olarak yulaf ezmesini naturel bir halde üreten kişilerden satın almak istiyorsanız, organik ürün satan bölgeleri keşfetmeniz gerekiyor. Bu sayede yulaf ezmesini naturel olarak üreten kişilerden satın alabilirsiniz.

Yulaf ezmesi iyi mi tüketilmeli?

Yulaf ezmesini mütevazi bir halde tüketebilmeniz mümkün. Sadece tatsız bir yapıya haiz olan yulaf ezmesini tüketmek için değişik şekillerde tatlandırabilirsiniz. Çoğu zaman vücut geliştirme sporu ile ilgilenen kişileri, yulaf ezmesini süt yardımı ie lapa haline getirdikten sonrasında tüketiyor. Bu şekilde hem protein hem yağ hem de karbonhidrat gıda maddelerini tek bir kasede alabiliyorlar. Aynı şekilde yoğurt ile brilike meyve parçaları eklendikten sonra tüketilebilen yulaf ezmesi, bazı kek ve pasta tariflerinde de yer almıştır. Bu sayede evinizde yaptığınız leziz tatlılar, bununla beraber sıhhatli da olacaktır.

Yulaf ezmesinin faydaları nedir?

Yüksek lif oranına haiz olan yulaf ezmesi, kişinin uzun süre tok kalabilmesini sağlamaktadır. bu özelliğine ek olarak yulaf ezmesi içinde yüksek oranda protein yer almıştır. Bu yüzden de kas gelişimini destekleyen yulaf ezmesi, lifli yapısı yardımıyla bağırsakların çalışmasına da katkı sağlamaktadır. bağırsakların daha süratli ve daha verimli emek harcaması halinde kabızlık benzer biçimde birçok bağırsak sorununu ortadan kaldıran yulaf ezmesi, aynı şekilde metabolizmanın hızlanmasını da sağlamaktadır. Tertipli olarak yulaf ezmesi tüketmek ve sıhhatli beslenmek, kişinin kolaylıkla kilo vermesini elde edecektir. Tüm bunlar ile beraber yulaf ezmesinin bir öteki mühim özelliği ise antioksidan maddeler içermesi. Bu antioksidan maddeler yardımıyla vücudumuzdaki toksik maddeleri oldukca daha kolay bir halde atabiliyoruz. Tüm bunlara ek olarak glisemik endeksi düşük olan yulaf ezmesi, oldukca uzun süreler süresince size enerji sağlamaktadır.

Yulaf ezmesi gıda değerleri nedir?

Yulaf ezmesi, kalori bakımından birazcık yüksek bir besindir. bu yüzden de yulaf ezmesi tüketirken dikkatli olmalıyız. Eğer gereğinden fazla yulaf ezmesi tüketilirse, kilo problemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. 1 orta boy kase yulaf ezmesi, averaj olarak 389 kaloridir. 1 orta boy kase yulaf ezmesinin gıda değerleri şu şekilde listelenebilir:

Gıda maddeleri
100 gram 

1 kase (Orta)

Karbonhidrat (g)
66.27
66.27

Protein (g)
16.89
16.89

Yağ (g)
6.9
6.9

Lif (g)
10.6
10.6

Kolesterol (mg)
0
0

Sodyum (mg)
2
2

Potasyum (mg)
429
429

Kalsiyum (mg)
54
54

Vitamin A (iu)
0
0

Vitamin C (mg)
0
0

Demir
4.72
4.72

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir