Geçtiğimiz senelerde gerek Türk basını gerekse de internasyonal basında Yunanlar tarafınca silahlandırılmasıyla gündeme gelen Meis Adası bir kez daha gündemde. Peki Meis Adası nerede? Türkiye’ye ne kadar uzaklıkta? İşte Meis Adası haritası…

Meis Adası nerede?

Meis Adası Türkiye’nin Akdeniz bölgesinde yer edinen Antalya ilinin Kaş kazasının tam karşısında yer almıştır. Türkiye’nin ana karasına bir tek 1.3 kilometre uzaklıktadır. Oniki Adaların parçası olarak toplamda üç adadan oluşmaktadır. Yüz ölçümü 7.3 km²’dir.

Yunan ana karasına oldukça uzak bir mesafede bulunan Meis Adası, en büyük gelirini turizmden elde etmektedir. Ada sakinleri Covid-19 salgınından büyük oranda etkilendi. Potansiyel gezgin açısından Antalya’nın Kaş ilçesine bağımlı olan Meis Adası değişik mimari tarzıyla dikkatleri üstüne çekiyor. Ada, Kaş kazasından çıplak gözle rahatça görülebiliyor.

Meis Adası (Fotoğraf: Anadolu Ajansı)

Osmanlı döneminde Meis, adada yer edinen orta çağlardan kalma kaleden hareketle Kızılhisar adıyla da biliniyordu. Yunanlar günümüzde adaya Megisti (Μεγίστη) ve Kastellorizo (Καστελλόριζο) adlarıyla hitap ediyor.

Meis ile Kaş içinde Türkiye’ye ilişkin Besmi Adası bulunmaktadır. Internasyonal Likya Kaş Kültür ve Sanat Festivali kapsamında kapsamında Meis ile Kaş içinde yazları yüzme yarışları düzenlenmektedir.

Meis Adası harita

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir