Yurt dışı çıkış harcı, aslına bakarsak Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile ülke dışına çıkılırken ödenmesi mecburi bir vergi. Yurt dışı çıkış pulu olarak da isimlendirilebilen bu vergi, 23.03.2007 tarihinde ve 26471 sayılı Resmî Gazetede piyasaya sürülen 5597 sayılı kanunun 1. maddesine bağlı olarak “Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile yurtdışına çıkış yapanlardan çıkış başına 15 TL harç alınacaktır” şeklinde bir yargı ile mecburi olmuştu. Temmuz 2019’da yurtdışı harcı 50 TL’ye, Mart 2022’de ise evvelinde 15 TL olan harç 150 TL benzer biçimde bir fiyata yükseltildi. Peki, son zamlar ile beraber yurt dışı çıkış harcı ne kadar oldu? Bu harç ne işe yarar? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

Yurt dışına çıkış harcı ne kadar oldu?

Yurt dışına çıkış harcı, Türkiye Cumhuriyeti Pasaportu ile yurt dışına çıkacak olan tüm Türk vatandaşlarının ödemesi mecburi olan bir harç bedelidir. Bu harç, 23.03.2007 tarihinde ve 26471 sayılı Resmî Gazetede piyasaya sürülen 5597 sayılı kanunun 1. maddesine bağlı olarak “Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile yurtdışına çıkış yapanlardan çıkış başına 15 TL harç alınacaktır” şeklinde bir yargı ile mecburi olmuştu. Temmuz 2019’da yurtdışı harcı 50 TL’ye, Mart 2022’de ise evvelinde 15 TL olan harç 150 TL oldu. Bu harçtan muaf tutulacak bazı gruplar (bazı kamu görevlileri vs.) bulunmaktadır ve bu gruplar, kanun ve yönetmelikler ile net olarak belirtilmiştir. Yurt dışına çıkacak olan Türk vatandaşları, çıkış harç pullarını havalimanlarında bulunan belirli alanlardan dilerler ise nakit, dilerler ise de kredi kartıyla satın alabilmektedirler. Yurt dışı çıkış harcı için ödenen 50 TL’nin 15 TL’si TOKİ’ye, 35 TL’si ise bütçeye aktarılır.

Yurt dışı çıkış harcından muaf tutulanlar

 • KKTC’ye giden tüm T.C. vatandaşları
 • 7 yaşın altındaki çocuklar
 • Yurtdışında oturma izni yada vatandaşlığı bulunanlar
 • Yurtdışına ticari bir amaç için görevli olarak seyahat yapanlar (internasyonal deniz yolu ve hava yolu çalışanları benzer biçimde)
 • Çifte vatandaşlar (ikinci vatandaşlıklarına ilişik pasaportlarını ya da oturum kartını beyanları durumunda)

Yurt dışı çıkış harcı almak için ödemeler hangi bankalara yapılır?

 • Ziraat Bankası
 • Halk Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Akbank
 • Türkiye Vakıflar Bankası
 • Güvence Bankası
 • Şekerbank
 • Finansbank
 • Denizbank
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • PTT

Havalimanı otomatlarından yurt dışı harç pulu iyi mi alınır?

İstanbul Havalimanı ve İstanbul Sabiha Gökçen havalimanlarında, yurt dışı çıkış harç pulu isminde olan otomatlar bulunmaktadır. Bu otomanlar ile nakit ya da kredi kartıyla ödeme yaparak harç pulu satın alabilmek mümkün. Ödemeyi yaptıktan sonrasında harç pulu ve eğer var ise para üstü otomattan gönderilir. İşlemler esnasında ya da sonrasında eğer ilgili herhangi bir problem olursa +90 216 588 88 26 numaralı telefondan destek alınabilir.

Yurt dışı çıkış harcını internetten ödemek mümkün mü?

Yurt dışı çıkış harcı, müşterisi olunan bankaların mobil ya da web şubeleri ile geçişlik detayları girilerek yapılabilir. İnternet Vergi Dairesi’nin https://ivd.gib.gov.tr internet sayfasında bulunan “süratli ödeme” kısmında da Harç ve Kıymetli Kağıt Bedeli Ödeme menüsü ile kredi kartı seçeneği ile ödeme yapabilme şansı mevcuttur.

Yurt dışı çıkış harcı ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler

Yurt dışı çıkış harcını geçişlik kontrolüne girmeden ilkin yatırmak koşul. Bayram, resmi tatiller ve uzun dinlence periyodu benzer biçimde havalimanı ve sınır kapılarında yoğunluğun zirvede olduğu zamanlarda yurt dışı çıkış harcını son ana kadar dikkatsizlik etmek benzer biçimde bir hata, bu işin son aşama zorlaşmasına hatta olanaksız hale bile gelmesine niçin olabilmektedir. Bu zamanlar içinde yoğunluktaki artış ile birlikte yurt dışı çıkış harcı kuyrukları olur. Harcın geçişlik kontrolüne girmeden ilkin harcınızı yatırılmaması durumunda, görevli polis memuru vatandaşı harç pulu satın almak suretiyle basit çıkarabilme hakkına haizdir. Bu tür zamanlarda son anda aksilikler yaşanabilir yada yurttaş stres olarak hatalar yapabilir.

Yurt dışı çıkış harcını son dakikaya bırakmamak ve kolaylıkla çözmek için en mantıklı yol, seyahatinizden birkaç gün ilkin banka şubeleri ya da web yolu ile ödemeyi gerçekleştirmektir. Yurt dışı çıkış harcı, gezi tarihinden 30 gün evvele kadar ödenebiliyor. Ödeme yaparken TC kimlik numarası ile geçişlik numarası yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir