Kimleri doğuştan, kimileri ise sonradan çıkan ve bir çok vakit yüz, el, kol ve bacaklarda karşımıza çıkan benler, et yapıları olarak bilinirler. Etli yapılar olan benlerin çıkmasının bir sebebi olduğu benzer biçimde, bu sebep bazı kültürlerce rivayetlere de dayandırılmaktadır. Eski hayatlar ile ilişkilendirilen benlerin düzgüsel şartlarda ise insan sağlığı le ilişkilendirilmesi gerekir. Bilincinde olmadığımız ve aniden otaya çıkan benlerin enden çıktığını merak edenler bu ben oluşumlarına hem de dikkat etmeliler.

Yüzde neden ben çıkar?

Yüz bölgesinde doğuşta çıkan benler bir yana, bir de sonradan kendiliğinden oluşmaya başlamış olan benler vardır. Bu ben yapıları ilerleyen yaşlarda daha fazlaca görülmektedir. Bir çok vakit beyaz tende bireylerde çıkan sonradan oluşan benler, yapısı geliştikçe ve büyüdükçe güzel duyu olarak problem olmaya adım atar. Kimi zaman bu problem bir tek güzel duyu olurken, kimi zaman ise fazlaca daha ciddi sorunlara yol açabildiği de görülmektedir. Ciltte ortaya çıkan benler sonradan çıktıklarında genel olarak yüz bölgesinde görülür. Tıp dilinde nevüs olarak adlandırılan benler inan vücudunda belirli bölgelerde görülür. Daha fazlaca el, kol, bacak ve yüzde görülen benler kimi zaman de sırt bölgesinde görülmektedir. genel olarak benler zararsız oluşumlardırlar. Sadece kimi zaman sonradan çıkan benler bazı hastalıkların habercisi olarak da nitelendirilir.

Bilhassa yüz bölgesinde sonradan çıkan benler, bazı fizyolojik özelliklere haiz insanoğlu için ek olarak risk teşkil ediyor. açık tende insanlarda çil şeklinde oluşan ve bir türlü geçmek bilmeyen benlerin sayısı ve büyüklüğü de hastalığa dair bulgular olarak tanımlanıyor. Kendi kendine çıkmış olduğu benzer biçimde zaman içinde kaybolmayan benlerin sayısı git gide artıyorsa, nu durumda bir dermatoloji uzmanı ile görüşmeniz daha sıhhatli olacaktır.

Yüzde çıkan benlerin sebepleri nedir?

Yüzde çıkan benler genel olarak ailesel genetik aktarı yolu ile çıkarlar. Ailede kalıtımsal olarak aktarılan ben oluşumu, insan vücudunda sonradan çıktığında ise bu durum ya ciltte görülen bir hastalığın ve bu hastalığın kanser olma riskinin emaresi olarak ya da geçici bir halde dış faktörlere bağlı ben oluşumu olarak sınıflandırılır. Yüzde çıkan benlerin çıkma sebepleri ve görünümlerine bakılırsa benler şu şekilde ayrıştırılır:

Güneş ışınları

Genel anlamda yazları açık ten rengine haiz bireylerde ben oluşumu gözlemlenebilir. Bu durum geçici bir durumdur ve bir çok vakit kızıl insanoğlu bu duruma maruz bırakılırlar. Güneşi-ten yayılan zararı olan ışınların cilde erişmesi sonucu oluşan benler bu kategoriye girer. Çil olarak da tanımlanan bu benler kendiliğinden geçme eğilimi gösterir.

Kanser riski taşıyan benler

Öteki tür benlerden daha değişik yapıda olan ve kendi kendine gelişme, renk değişiklik yapma eğilimi gösteren benler bu kategoride yer alırlar. Yüzde sonradan çıkan benler için bu teşhisin konulma süreci 1 yıl sürmektedir. Eğer ben 6 ay ile 1 yıl içinde kendiliğinden geçmiyor ya da durağan(durgun) bir halde kalmıyorsa, doğrusu renk değişiklik yapma ve gelişme benzer biçimde bilhassa gösteriyorsa bu durum kanser riskini doğurur. Bu durumda benlerin dermoskopi ile gelişme sistemleri ve yapıları fotoğraflanarak incelenir.

Genetik faktörler

Ciltte çıkan benler kimi zaman de genetik faktörler sonucunda ortaya çıkar. Ailede kalıtımsal olarak aktarılan ben yapısı bu grupta yer alır. bu benler genel olarak kahverengi renkte olup gelişme eğilimi göstermedikleri belirlenmiştir. Bu tür benlerin herhangi bir ziyanı olmayıp, yalnızca güzel duyu kaygı ile alınırlar.

Yüzde çıkan ben kanser riski taşır mı?

Yüzde çıkan benlerin kanser riski taşıma durumu fazlaca yaygın olmamak ile beraber, kozmetik ürünlerin fazlaca yoğun şekilde kullanılması, sağlıksız ürünlerin cilt ile devamlı temas etmesi ve sağlıksız beslenme benzer biçimde sebeplerin sonucunda cilt kanserinin bir emaresi olarak ben oluşumu görülebilir. Yüzde çıkan benlerin kanser riski taşıyıp taşımadığını idrak etmek için bazı emareler de bulunmaktadır. Yüzde çıkan benlerin kanser riski taşıdığını şu emareler ile anlayabilirsiniz:

  • Ben boyutunda gelişme, normalde bakışımlı olan kenarlarda eşitsizlik
  • Benin düzgüsel bir bene benzemeyerek devamlı kaşınması
  • Benlerin üstünde kanamaların görülmesi
  • Zaman içinde benin bir açık yara özelliği göstermesi

Tedavisi için ne yapılmalıdır?

Kanserleşme riski olan benlerin tedavisi için ilk olarak bir uzman dermatolog tarafınca bu benlerin yapısı incelenmelidir. Eğer ki kanserleşme riski kati olarak tanımlanırsa, bu durumda ben alınır ve benin patolojik doğrusu hücresel yapısı incelenir. Netice olarak ise kanser riski tespit edilerek tedavisi uzmanlar tarafınca başlatılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir