Bazı insanlarda doğuştan gelen ve bazılarında buluğluk ya da daha ileri yaşlarda ortaya çıkmaya süregelen benler ile ilgili bildiklerimiz aslen oldukça kısıtlı. Çoğumuzun doğum lekesi olarak adlandırdığı benler aslen yalnızca doğuştan gelen bir durum değil. Birden fazla niçin ile ortaya çıkan benler ile ilgili en oldukca merak edilenler içinde benlerin nasıl oluştuğu ve yüzde oluşan benlerin nasıl geçirilebileceği şeklinde sorular yer ediniyor.

Yüzde niçin ben oluşur?

Yüzde ben oluşumu daha oldukca genetik yatkınlık ile ortaya çıkar. Genetik nedenler ile doğuştan haiz olduğumuz benler hem de dış etkenler ile daha sonraki süreçlerde de ortaya çıkabilir. Güneş ışığı ve içinde ne olduğu bilinmeyen kozmetik ürünlerinin yüze çokça temas etmesi de süre içinde ben oluşumuna yol açabilir. Ben oluşumu doğuştan olabileceği şeklinde buluğluk ve yaşlılık dönemlerinde de ben oluşumu görülebilir. Ben oluşumları biçim, renk ve büyüklük bakımından değişim izah edebilir. Eğer oluşan ben kanamalı ve daha koyu renkli bir yapıda ise, bu durumda yapılması ihtiyaç duyulan ilk şey dermatolog yardımı almak olmalıdır. Öte taraftan benler doğum lekeleri ve buluğluk döneminde belirginleşmeye süregelen benler olarak karşımıza çıkarlar.

Ben nasıl alınır?

Vücuttan ben alınması uzman kontrolünde gerçekleştirilmesi ihtiyaç duyulan bir durumdur. vücutta oluşan benler 40 yaşına gelene kadar alınma ihtimali olan benlerdir. Yüzde oluşan benler daha oldukca lazer, buharlaştırma, jiletle alma ve ameliyat şeklinde seçenekler ile alınır. Ameliyat ile alınan benler kanser riski taşıyan benler olup, öteki şekilde hastalık verici görüntüde olan fakat güzel duyu haricinde sağlıksal bir soruna yol açmayan benler uzmanlar tarafınca kolay işlemler ile deriden ayrılır.

Yüzde oluşan ben nasıl geçer?

Yüz bölgesinde oluşan benleri geçirmek için uygulanabilecek bazı organik tedavi şekilleri vardır. Bu yöntemler kesinlikle ilk olarak kişinin cilt yapısına uygun olup olmadığı kontrol edilmiş olan yöntemlerden seçilmelidir. Bu yöntemler genel olarak benin rengini açan ve cilt ile aynı renge getiren formüllerdir. İşte yüzde ben oluşumuna organik tedavi şekilleri:

Ben sorununa organik bitkisel yağ

Yüzde oluşan benlerin rengini açmak ve cilt ile aynı renge gitmek için çay ağacı yağı kullanabilirsiniz. Bu yöntem benin düşmesini sağlamaz. Bu yüzden daha oldukca kir şeklinde görünen benlerde uygulanması tavsiye edilir. 10 gün kadar geceleri uyumadan ilkin ben olan bölgeye çay ağacı yağı sürmeniz ve bu şekilde uyumanız kafi olacaktır.

İzleyin: Benler Nasıl Gider? Ben Aldırmak, Ben Sildirmek Zararlı mı?

https://www.youtube.com/watch?v=ORTT9WQuJngVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: Benler Nasıl Gider? Ben Aldırmak, Ben Sildirmek Zararlı mı? (https://www.youtube.com/watch?v=ORTT9WQuJng)

Benleri ortadan kaldıran sarımsak kürü

Ben oluşumuna karşı sarımsak kullanılabilir. Sadece cildi duyarlı olan bireyler için bu durum sakıncalı olarak görülür. Sarımsak ciltte tahrişe yol açmayacaksa ve sarımsağa alerjiniz yoksa bu yöntem ile yüzde oluşan benlerden kurtulabilirsiniz. Bir diş sarımsağı alın ve tam ortasından ince bir dilim kati. Aynı şekilde sarımsağı ezerek de kullanabilirsiniz. Dilim sarımsağı benin üstüne koyun ve yara bandı ile sabitleyin. 5-6 saat kadar kaldıktan sonrasında ise yüzünüzü ılık su ile paklayın. bu yöntemi ezilmiş sarımsak ile uygulayacaksanız da, gene sarımsağı ben olan bölgeye sürün ve aynı sürede beklemeye alın. 2-3 gün içinde tesirini göstermeye başlayacaktır.

Yüzdeki benleri düşüren yöntem

Yüzde oluşan benleri düşürmek için kullanabileceğiniz bir organik yöntem olarak arpa unu karlımıza çıkıyor. Benlerin yoğunluğuna bakılırsa belirli bir miktar arpa unu ile suyu karıştırın ve hamur harcı haline getirin. Hazırladığınız hamur harcını ben oluşumu olan noktaya sürün ve 1,5 – 2 saat kadar beklemeye alın. Arkasından cildinizi yıkayarak temizletin. bu yöntemi ben düşene kadar tekrarlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir