Organik bir güzelliğe shaip olmak hepimiz için mümkün de olsa bazılarımızın cildi daha hassastır ve bu güzelliğe kavuşma mevzusunda önümüze bazı engeller çıkar. İşte bu engellerden en yaygın olanı ise yüzde çıkan lekelerdir. Aniden kendini göstermeye süregelen ve çıkışı ile mühim anlarda daima canımızı sıkan bu şeklinde lekelerin giderilmesi için ise daima kullanabileceğimiz naturel ve kolay püf noktaları evimizde uygulayabilir ve lekelerden zorluk çekmeden kurtulabiliriz.

Cilt lekeleri niçin olur?

Cilt yapısında bulunan ve cilde naturel rengini kazandıran melasonit isminde maddenin aşırı üretimi ya da üretim eksikliğine bağlı olarak cildimiz lekelenmeye adım atar. Çoğunlukla güneş ışınlarına bağlı olarak ortaya çıkan bu lekeler bazı durumlarda hormonsal faktörler, ilaç kullanımlar ve de kimyasal maddelerin yan tesirleri olarak da karşımıza çıkarlar. Aslına bakarsak genel olarak yalnız fena bir cilt görünümü oluşturduğu düşünülse de bazı durumlarda kahverengi lekeler cilt kanseri habercisi olarak da görülebilir. Daha fazlaca ise el, yüz, sırt ve göğüs bölgelerinde bu lekelere rastlanır.

Kahverengi kir

Cilt lekeleri, cildin yüzeyinde anormal renk yada kalınlık değişikliklerine verilen genel bir terimdir. Cilt lekeleri, cildin naturel renk tonunu değiştirerek görünür hale gelir. Cilt lekeleri, ciltte bulunan pigment hücrelerinin fazla üretimi yada dağılımı sonucu ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra, cilt lekeleri, ciltte meydana gelen yaralar yada enfeksiyonlar sonucu da ortaya çıkabilir. Ek olarak, cilt lekeleri, ciltte bulunan naturel pigmentlerin naturel düzeninin bozulmasından da kaynaklanabilir. Çoğu zaman, cilt lekeleri, güneş ışınlarına maruz kalmak, yaşlanma, hormonal değişimler ve bazı ilaçların kullanımı şeklinde faktörlerle de ortaya çıkabilir.

Cilt lekesi niçin olur?

Cilt lekelerinin oluşum sebeplerinden en yaygın bilineni bilhassa kırılgan ciltler için güneş ile uzun soluklu temas etmek görülürken, genetik ve hormonsal faktörler, kimyasal tepkimeler, hamilelik ve ilaçların oluşturduğu yan etkisinde bırakır olarak da bu tip lekeler ortaya çıkabilir. İşte detaylı hali ile ciltte oluşan kahverengi lekelerin sebepleri:

 • Yazları yaptırılan ağda, peeling ve epilasyon şeklinde cilt bakımları
 • Gerilim ve kalp ilaçları ile antibiyotikler
 • Genetik yatkınlık
 • İlerleyen biyolojik yaş
 • Hamilelik döneminde hormon bozukluğu
 • Hormon tedavisi
 • Son kullanma zamanı geçmiş kozmetik ürünleri
 • Cilt enfeksiyonları
 • Aşırı yağlı ve baharatlı beslenme düzeni
 • Yetersiz şekilde su tüketimi
 • Sigara ve alkol kullanımı

Ciltte oluşan lekeler nasıl giderilir?

Cilt üstünde oluşan lekelerin geçirilmesi için bazı ilaç ve medikal ürünler kullanılabileceği şeklinde naturel yöntemlere başvurmak da bir çaredir. Ve açıkçası bu şeklinde naturel yöntemlerin kullanılması yardımıyla ciltte oluşan lekelerden kurtulmak hem daha kolay hem de daha sağlıklıdır. İşte ciltte oluşan lekelere karşı uygulanabilecek naturel yöntemler:

 • Limon ve maydanoz: Limon cilde iyi gelmesi ile malum ve C vitamini bakımından kuvvetli bir kaynak oluşu ile karşımıza çıkan gıdalardan. Limonu  maydanoz ile birleştirmek ise etkilerinin daha kalıcı ve daha etkili olmasını sağlıyor. Bu yöntemi kullanmak için ise bir miktar maydanozu blenderden geçirin ve suyuna 1 tam limonun taze sıkılmış suyunu ilave edin. Bu iki sıvıyı iyice karıştırdıktan sonrasında ise tonik suyu şeklinde cildinizde lekeli olan bölgelere sürün. Ortalama olarak 15 dakika bekledikten sonrasında ise cildinizi ılık su ile yıkayabilirsiniz.
 • Ballı limon maskesi: Limon ve bal şeklinde kendi başına hücre yenileme özelliği bulunan gıdalar bir araya geldiklerinde ise naturel çözümler ile ilgili her alanda karşımıza çıkıyorlar. Bal ihtiva ettiği antioksidan değerleri yardımıyla ölü hücrelerden kurtulmayı sağlıyor ve cildinize pürüzsüz bir görünüm katıyor. Bu yöntemi uygulamak için ise 1 yiyecek kaşığı bal ile yarım limonun suyunu iyice karıştırıp peşinden lekeli bölgeye uygulayın ve kuruması için bırakın. Ortalama olarak 20 dakika beklemek kafi olacaktır. Peşinden yüzünüzü temizleyebilirsiniz.
 • Salatalık maskesi: Salatalık naturel bir tonik suyu olarak kullanılabilir ve kullanıldığı zamanlarda ise gözenekleri açarak cildin hava almasını, bununla beraber de ciltteki hücrelerin yenilenmesini sağlar. Bu yöntemden yararlanmak için yapmanız ihtiyaç duyulan ise salatalıklarınızı rendeleyip peşinden suyunu iyice başka bir kaba sıkmak. Sıktığınız suyu pamuk yardımı ile cildinize yerdirin ve bu şekilde 30 dakika kadar beklemeye alın. Peşinden cildinizi yıkayarak temizleyebilirsiniz.

Cilt lekeleri, kişiden kişiye değişim izah edebilir ve lekelerin sebebi ve büyüklüğü bakımından değişik tedavi şekilleri uygulanabilir. Sadece, cilt lekelerinin genel olarak giderilmesi için aşağıdaki yöntemlerden biri yada birkaçı deneyebilirsiniz:

 1. Güneş koruması kullanımı: Güneş ışınları, cilt lekelerinin oluşumuna yol açan en mühim faktörlerden biridir. Bundan dolayı, güneşten korunmak için güneş kremi yada losyonları kullanmak önemlidir. Güneş kremi, SPF (güneş koruyucu unsur) değerine gore seçilerek cildinizin güneşten korunması sağlanabilir.
 2. Cilt bakımı rutinine dikkat etmek: Cilt lekelerinin oluşumuna yol açan en mühim faktörlerden biri de cilt bakımındaki eksikliklerdir. Bundan dolayı, cilt bakımı rutininize dikkat etmek önemlidir. Cilt bakımı rutininiz için sabah ve akşam olmak suretiyle iki kez cilt temizliği yaparak cildinizi taze tutabilirsiniz. Cildinizi nemlendirmek için nemlendirici kullanarak cildinizin rutubet dengesini sağlayabilirsiniz.
 3. Organik yöntemler: Cilt lekelerinin giderilmesi için naturel yöntemler de denenebilir. Mesela, limon suyu yada elma sirkesi şeklinde naturel asitler cilt lekelerine direkt uygulanarak lekelerin açılmasına destek olabilir. Bunun yanı sıra, yüz maskeleri de cilt lekelerine karşı etkili olabilir. Mesela, patates maskesi cilt lekelerine karşı etkili bir yöntemdir.
 4. Medikal tedaviler: Eğer cilt lekelerinin giderilmesi için yukarıdaki yöntemler kafi eğer olmazsa, medikal tedavilere başvurulabilir. Mesela, lazer tedavisi, cilt lekelerini hedef alarak lekelerin açılmasına destek olabilir. Kesinlikle bir uzmana danışınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir