Zakkum Ağacı nedir

Zakkum Ağacı Nedir? İslam dininde lanetlenmiş bir zehirli ağaç olarak geçen zakkum, Türkçe ‘ye zehir anlamına gelen “zıkkım” olarak geçmiştir.

Zakkum, bilimsel olarak Latince Nerium oleander olan bu nebat Apocynaceae familyasından olan bir çiçekli bitkidir. Zehirli Bitkiler, sınıfında olan zakkum, haziran ile eylül ayları içinde beyaz, pembe, kırmızı, sarı ve krem renklerde çiçekler açarak ve 6 metreye kadar uzayabilir. Zakkum bilhassa dere yataklarında ve su kenarlarında yetişir. Susuzluğa en dayanıklı bitkilerdendir ve kışın yapraklarını dökmez. Ek olarak bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilir. Güzel kokusu ile yaz kış bahçeleri rengarenk süsleyen, çiçekleri olan bir bitkidir.

Zakkum Ağacı Nedir? Kelime Anlamı

Arapçada “Şeceretü’z-zakkûm” olarak adlandırılan bu nebat  “ez-Zakm”, yiyecek, içmek, oburca yiyecek ve yutmak anlamlarına geldiği benzer biçimde “Hurma ve kaymaktan meydana getirilen yiyecek, zehirli, tehlikeli yiyecek” manalarına da gelmektedir. Türkçe de zehir, acı anlamlarına gelen zıkkım kelimesi şeklinde günlük hayatta kullanılmaktadır.

İslam’da Zakkum Ağacı

İslam dinine gore, cehennemde olduğuna inanılan ölümcül, acı meyveli ağaçtır. Zakkum ağacı Kur’an-ı Kerim’de şu şekilde tanım edilmektedir;

“Bu mu daha iyi bir ikramdır yoksa zakkum ağacı mı? Biz o zakkumu zalimler için bir sınama aracı yaptık. O, cehennemin ta dibinde yetişen bir ağaçtır. Tomurcukları sanki şeytanların kelleleri gibidir. Zalimler kesinlikle onu yiyecekler, karınlarını onunla dolduracaklar. Sonrasında onların, yedikleri bu nesnenin üstüne, kaynar su karıştırılmış bir içecekleri de olacaktır.” (Saffat, 62- 67) İki cihan güneşi Efendimiz (sav) zakkum ağacını anmış olduğu bir hadis-i şerifte “inanç edenler’e şu şekilde hitap etmektedir: “Ey inanç edenler! Tanrı’tan O’na yaraşır şekilde korkun ve sadece müslüman olarak can verin. Zakkum ağacından yeryüzüne bir damla düşürülse dünya halkı acılara gömülürdü; ondan başka yiyeceği olmayanların halini düşünün!” (Müsned, I, 301, 338; İbn Mâce, “Zühd”, 38).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir