Zayıflamak, ince ve fit bir bedene sahip olmak herkesin hayali. Diyet ve spor ile zayıflama gerçekleşse bile kas kaybı yaşanabiliyor. Kas kaybetmemek zayıflamak kadar önemli bir meseledir çünkü sağlıklı bir yaşam için kilo yağdan verilmelidir. İşte zayıflarken kas kaybetmemek için önemli noktalar.

  • İlk olarak su tüketimi kesinlikle atlanmamalıdır. Zayıflamak ve bunu yaparken sağlıklı olmak için su içmek çok önemlidir.
  • Karbonhidratı tamamen kesmeyin. Karbonhidrat vücut tarafından enerji olarak depolandığından, yeterli karbonhidrat alımı sağlanmadığında kas kaybı yaşanır.
  • Gerekli egzersizler kesinlikle atlanmamalıdır. Vücuttaki yağlı bölgelerin çalışması, kastan değil yağdan kilo vermeyi sağlar.
  • Sık sık yemek yemek yerine aralıklı oruç diye bahsedilen günün bir bölümünde aç kalma mantığı uygulanmalıdır.

Dr. Ayşegül Çoruhlu, zayıflarken kas kaybetmemek için yapılması gerekenleri anlattı

Ayşegül Çoruhlu, “Kasların içerisinde protein var ve biz o proteini vücudumuzda tutmaya çalışmalıyız. Mesela kol kaslarında bir X maddesi var ve biz bu maddeyi kullandığımız için kilo verme esnasında buradan bir kayıp yaşıyoruz. Amacımız enerji, yani ATP. ATP’ye gidecek yollardan biri glikoz. Sütteki laktoz da glikoz, peynirdeki galaktoz da.” diyerek sözlerine başlarken, “Başka bir yol olarak yağ var. Her türlü yağ bu gruba dahil. Biz kilo verelim dediğimizde daha çok karbonhidratları ve yağları çıkarırız. Böylelikle toplam kaloriyi azalttık diyelim. Kalori hesabı yaparak açık oluşturdum. Bu da benim kilo vermemi sağladı.”

“Vücuttaki enerji zincirinde bir numarada glikoz, iki numarada da yağ var. Bunlara düğmeler diyelim. Bu düğmelerin alımını azaltarak kilo verdik. Vücut yaşlandıkça bu düğmeler paslanıyor. Yağ yakan düğme değil de glikoz yakan birinci düğme iyi çalışıyor. Yağ düğmesi git gide tembelleşiyor. Enerji zincirinde de glikoz üstünden kilo kaybı yaşanıyor çünkü kilo verildiğinde vücuttaki yağ o düğmeye gitmiyor. Neden yağdan kilo verilmediği merak ediliyor. Göbekteki yağı yağ düğmesine sokamıyoruz çünkü. Glikozun girdiği birinci düğme, başta bahsedilen X maddesindeki aminoasidi alıyor. Adı glutamin olan bu madde, vücutta en kolay kaslara çekilebiliyor. Aç kalındığında vücut göbekteki yağı yağ düğmesine sokamıyor. Glikoz da azaltıldığı için mecburen glutamini kastan çekiyor. Yani az yeniyor ama yağdan yakılamadığı için kastan çekiliyor.” diye devam etti. Çoruhlu, “Eğer vücudumuz yağ yakma düğmesini kullanamıyor ise, aç kaldığımızda da göbekteki yağı o düğmeden içeriye sokamayacak. Kastan değil de yağdan kilo verebilmek için bizim bu düğmeyi açmamız lazım.”

Ayşegül Çoruhlu’nun kas kaybetmemek ile ilgili videosuna buradan ulaşabilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=-4RFgrX0xV0Video can’t be loaded because JavaScript is disabled: Zayıflarken kas kaybetmemek için ne yapmalıyım ? (https://www.youtube.com/watch?v=-4RFgrX0xV0)

“Glikoz düğmesinin yağa dönüşmesi için birinci kural, uzun aralık. Akşamdan sabaha yaşanan uzun açlık ile yağ yakılır. Akşamdan sabaha aç kalındığında zaten gün içinde de rejimde olduğumuzdan glikozu zaten azaltıyoruz. Bu açlıkla birlikte göbekteki yağımızı hammadde olarak gönderebilir hale geliriz. Dolayısıyla kaloriyi azaltarak kilo verme çabası, azalmış kaloriyi sık yiyerek güne yayma çabası kasları korumuyor. Özellikle kadınların kilo verdikten sonra kollarının ve bacaklarının sarkmaması için önce uzun aralıklarla vücudun kendi yağını yakabilir hale gelmesi gerekiyor. O durumda toplam kaloriyi azaltmak bile önemli değil. Siz kaloriyi akşam 5’ten önce alırsanız bu çok daha iyi. Rakamın değişmesi önemli değil, zamanın değişmesi önemli. Sonuç olarak, kilo vermeye çalışırken kaloriyi azaltmak ve sık sık yemek eski bir bilgi. Yağı gövdenin yakabilmesi için şeker ve yağ yakan metabolik düğmelerin ona zaman vermek önemli. Yağ yakabilmek gece uykudaki açlıkta maksimuma çıkar. Açlık halinde kilo vermeye çalışırken sonrasında sarkmamak için vücuttaki yağı, yağ düğmesinden yakıt olarak sokmak gerek. Ancak böylelikle istenmeyen yağlardan kurtulabiliriz.” diyerek sözlerini noktaladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir