Dikkat Ve Zeka Geliştirici Oyunlar Niçin Mühim?

Pandemi süreci bizlere evde keyifli ve verimli süreçler olması icap ettiğini hatırlattı, ben de sizlere çocuklarla evde dikkat ve zeka geliştirici 4 oyunu tavsiye olması açısından yazmak istedim. Karantina sürecinde tamamımız çocuklarla evdeyiz. Dikkat ve zeka geliştirici oyunlar evlatların gelişim dönemlerinde oldukça mühim ve buna takiben aslına bakarsak yaşamın her alanında bunun faydası görüyorlar. Anneler ve babalar için özetlemek gerekirse her yaştan şahıs için oldukça verimli ve keyifli oyunlar oynamanın, hele de pandemi sürecinde evlerde zaman geçiriyorken hem zamanı hem yararı artırmakta.

Çocuk oyunları yaşamın bir çekirdeğidir. Tüm insanoğlu orada gelişir, büyür ve oluşumu insanoğlunun en güzel ve en pozitif yönde kabiliyetleri orada yükselir. -FROBEL

Zeka Geliştirici Oyunlar Nedir?

Bilimsel çalışmalara nazaran;

Evlatların zekalarının yalnızca genetik faktörlere bağlı kalmış olarak gelişmediğini; anne babaların tüm davranış ve tutumlarının da bu süre içinde oldukca ciddi anlamda bir rol oynadığını gösteriyor. Çocuk pedagogları söylüyor ki, oyunların ufaklıklara minimum besinler kadar önemi bulunduğunu vurguluyor. Çocuğun iç dünyasını yansıttığı, boşalma olurken hafızayı ve zeka düzeyini geliştirdiği en mühim vasıta oyundur. Bu hususta yüzlerce değişik oyundan anlatmak mümkün doğal olarak. Bende sizlere bu oyunlardan bahsedeceğim.

Tangram Oyunu

Tangram evlatların zeka gelişimi ve hayal enerjisini geliştiren keyifli ve öğretici bir zeka oyunudur.

Genel anlamda dört ahşap yada yedi bölüme kadarda olabilir değişiyor. Tangram parçaları ile vazife kitapçığında verilen şekillerin yapılması isteniyor. Vazife kitapçığındaki şekillerin bire bir aynısını oluşturmak birazcık süre ve sabır isteyebilir. En en mühim noktası; dikkat eksikliği, unutkanlık ve idrak etme güçlüğü vb. problemlerle başa çıkmak için beyin egzersizleri açısından en oldukca kullanılan oyunlardan en önemlisidir.

Katkıları

 1. Dikkat ve odaklanmanın ve en önemlisi hayal gücünde yaratmayı sağlar.

Tangram’ın geometri hakkında pozitif yönde duygular geliştirmek,

uzamsal-görselleştirme becerileri kazandırmak,

şekilleri sınıflandırmak,

ilişkiler ve geometrik şekiller geliştirmek.

benzer biçimde daha birçok faydası var.

Aklında Tut Oyunu

Aklında Tut Oyunu 2 yada 6 şahıs sınırı ile oynanabilen bir oyundur. Oyuncular bir masada eşit aralıklarla otururlar. Masaya oyun kartları arkaları dönük olacak şekilde kapatılarak konur. (Genel anlamda oyun setleri 40 karttan oluşmaktadır.) Oyuna başlayışta ilk kart çekilir ve her insana gösterilerek kart seslice okunması mümkün. Oyuna başlamış olan oyuncudan itibaren saat yönünde devam eder ve sırası gelen oyuncu bundan önce söylenmiş olan kartı yada kartları sırasıyla yeniden etmek zorundadır. Eğer sırayı unutmadan doğru olarak yeniden edebilirse o süre kart çekme hakkı kazanır ve kartı çekip her insana göstererek hangi kartı çektiğini söyler. Unutan yada sırayla kartlarda ne işe yaradığını söyleyemeyen yada şaşıran oyuncu oyun dışı kalır.

Yararları

 1. Hafızayı sağlamlaştırır,
 2. Dikkati geliştirir,
 3. Motivasyonu artırır.

Dobble Oyunu

Süratli reflekslerin oyunu! Oyun masa çevresinde hepimiz oturur ve kartlar ortaya konur. Saat yönünde hepimiz devam edecektir. Ilk olarak başlamış olan şahıs kartı çeker ve masanın üstündeki öteki karttaki tek bir benzer sembolü saniyeler ışığında bulmalı. Bulamayan şahıs oyun dışı kalıyor. Özetlemek gerekirse anlatmak gerekirse; Herhangi iki kart içinde yalnızca bir tane ortak sembol vardır ve bunu bulmak gerekir. Dikkatli ol ve görsel hafızanı ortaya koy !

Keskin bir göz ve süratli refleksler ortak sembolü yakalamakta talihli bu oyunda . Süratli eylemler yapma, alışılmadık oyun seçimi sizi kendine fanatik bırakacak.

Oldukça kolay kurallarıyla süratli öğrenilen, 6 yaş ve üstü her insanın büyük keyif alarak oynadığı bu oyun bununla birlikte 8 kişiye kadar oynanabilen ve insanları birbirine kaynaştıran mükemmel bir grup oyunudur.

Tesirleri

 1. Dikkati sağlar,
 2. Pratikliği geliştirir,
 3. Reflekslerin gelişmesine yarar sağlar,
 4. “Uyumlu” ve “Benzer” olanı görmek açısında oldukça faydalıdır.

Quoridor (Koridor) Oyunu

Quoridor (Koridor) oyunu 8 yaş ve üstü 2 – 4 şahıs ile oynanabilen strateji geliştirme oyunudur.

81 kareye bölünmüş bir oyun platformu, 20 tane engel ve 4 tane oyun taşı vardır.

Oyun 2 kişiyle oynandığında her oyuncunun 10’ar tane engeli mevcuttur. Oyuncular kendi alanlarının ilk sırasının ortasına taşlarını yerleştirirler.

Oyuna kura ile başlanabilir. Oyuncu sırası vardığında ya piyonuyla bir hamle (öne, arkaya ya da yana doğru) yapar ve ya rakibinin önüne bir engel koyabilir.

Taşlar engellerin üzerlerinden atlayamadıkları için etrafını dolaşmak zorundadır.

Engeller iki kareyi kapatacak şekilde konulmalıdır. Engel koymada amacı rakibin yolunu uzatmak ya da ilerlemesini durdurmak.

Sadece rakibin önü tamamen kapatılamaz, muhakkak rakibe geçecek bir yol bırakmak gerekmektedir.

Ve doğal olarak bunu oyuncunun bir halde bulması gerek.

Eğer oyuncular karşı karşıya gelirlerse birbirlerinin üzerlerinden atlayabilirler.

Rakip alana en önce ulaşan oyuncu oyunu kazanır.

Faydası

 1. Satranç oyunu benzer biçimde strateji oyunu olduğundan oldukca fazla süratli düşünmeyi gerektirir.
 2. Dikkati önemlilikle sağlar.
 3. Oldukça yönlü düşünmeyi artırır. 

Eğitimci Buse Okuyan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir