Zeytingiller familyasına ilişik olan zeytin, yenilebilir meyvesi ile Akdeniz bölgesine ilişik bir ağaç türüdür. 10 metreye kadar uzayabilen ağacın yaprakları yeşildir. Geniş gövdesi vardır ve ağacın yaşı ilerledikçe bu gövdede çatlaklar oluşur. Zeytin ağacının ömrü oldukça uzundur. 2000 yıl kadar kolaylıkla toprakta kalabilirler. Zeytin, bahar sonu geldiği vakit yaprakların altında salkımlar halinde tomurcuk açar. Ufak çiçekler beyaz ya da sarı renkte olabilir. Çiçekler hoş kokuludur. Bu çiçeklerden etli ve yağlı meyveler oluşur. Bu meyvelere ise zeytin denir. Zeytin çekirdeği ve meyvesinden yağ elde edilir.

Sabah kahvaltılarında tüketilen zeytin dünyanın birçok yerinde yağ olarak da tüketilmektedir. Zeytinden elde edilmiş yağ oldukça sağlıklıdır. Dünya üstünde zeytin üreticiliği meydana getiren ülkeler sıralandığı vakit Türkiye, dördüncü sırada yer verilmiştir. Zeytin meyvesinin yağ oranı yüksektir. Zeytinin gıda değerleri ise şu şekildedir;

 • 115 kalori
 • 8 g protein
 • 21 g yağ
 • 6 g karbonhidrat

100 gram zeytinde bulunan gıda değerleri yukarıda yer almış olduğu gibidir. Zeytin, içinde bulunan vitamin ve mineraller yardımıyla sıhhatli bir besindir. Değişik alanlarda kullanılan zeytin hem de çekirdeği ile sağlığa faydalıdır. Zeytin çekirdeğinin kullanımı oldukça eski yıllara dayanmaktadır. Geçmişte insanoğlu zeytin yerken çekirdeğini de kullanarak çeşitli hastalıkların önüne geçmeye çalışmıştır. Günümüzde hala zeytin çekirdeğinden faydalanmaya çalışan insanoğlu vardır.

Zeytin Çekirdeğinin Yararları Nedir?

Zeytin ağaçları bereketi ve barışı simgeler. Değişik mutfaklarda kullanılan zeytin bilhassa Türk mutfağında mühim bir yere haizdir. Türk mutfağından tamamlanmamış olmayan zeytinin tinsel kıymeti vardır. Leziz ve sıhhatli bir meyve olan zeytinin çekirdeğinin sağlığa yararlı olduğu savunuluyor. Bu mevzu üstüne araştırma meydana getiren uzmanlar iki gruba ayrılıyor. Bir grup, zeytin çekirdeğinin aslen sıhhat için mühim tesirinin olmadığını savunurken öteki bir grup ise çekirdeğin sağlığa yararlı bulunduğunu korumak için çaba sarfediyor. Meydana getirilen araştırmalar doğrultusunda elde edilmiş verilere gore zeytin çekirdeğinin sağlığa faydası şu şekilde sıralanıyor;

 • Mideyi güçlendiriyor ve mide yanmasını azaltıyor.
 • Bağırsakların tertipli ve doğru çalışmasını sağlıyor.
 • Kabızlığı önlüyor.
 • Sindirim sisteminin etken hale gelmesini sağlıyor.
 • Ülser ve gastrit şeklinde mide problemlerinin tedavisini destekliyor.
 • Basur ve prostatı önlüyor.
 • Kanser hücrelerinin önüne geçiyor.
 • Kolesterolü dengeliyor.

Meydana getirilen araştırmalar doğrultusunda yukarıda yer edinen faydalar zeytin çekirdeği yardımıyla insanlara kazandırılıyor. Zeytin çekirdeğinde bulunan etken maddeler ilk olarak mideyi güçlendiriyor. Midede oluşan yanmalar, ülser ve gastrit şeklinde sıhhat problemleri önleniyor. Tertipli tüketilen çekirdek yardımıyla bağırsak tembelliği ortadan kalkıyor. Bağırsaklar daha doğru hareket ederek kabızlık problemi ortadan kaldırıyor. Çekirdek, selülozu eriten enzimleri aktifleştirmektedir. Bu sayede sindirim sisteminin süratli çalışmasını sağlamaktadır. Sindirim sisteminin tertipli ve doğru emek harcaması yardımıyla tüketilen besinler kısa sürede sindirilmiş olur. Meydana getirilen araştırmalar doğrultusunda basur be prostat problemininin azaldığı gözlemlenmiştir. Bununla birlikte zeytin çekirdeğinin kanser hücrelerine karşı direnç sağlamış olduğu gözlemlenmiştir. Fena kolesterolü dengelen özelliği ile de bilinir.

Zeytin Çekirdeği Iyi mi Kullanılır?

Zeytin meyvesi çoğu zaman çekirdeğinden ayrılıp tüketilmektedir. Zira meyve yumuşakken çekirdek kısmı oldukça serttir. Zeytin çekirdeğini çiğnemek mümkün değildir. Çekirdek zor kırılmaktadır. Bu yüzden zeytin çekirdeği yutmak gerekir. Çekirdeğin kullanımını merak edenler ve çekirdeği kullanmak isteyenler günlük aç karnına bir tane zeytin çekirdeği yutabilir. Yutulan çekirdek midede eriyecektir. Zeytin çekirdeğinden yararlanmak isteyen bir çok insan tereddüt ediyor. İnsanlar, çekirdeğin mideye ya da bağırsaklara bir zarar verip vermeyeceği mevzusunda kaygı duyuyorlar. Fakat yutulan çekirdek herhangi bir mesele oluşturmuyor.

Çekirdeklerin uç kısımları çoğu zaman sivri oluyor. Bazı insanoğlu bu sivri kısımların mideye zarar vereceğini düşünüyor. Çekirdeğin ucundaki sivri kısımlar herhangi bir mesele oluşturmuyor. Zeytin çekirdeğinin oldukça sert bir yapısı vardır. Peki, bu sert çekirdek iyi mi eritilmektedir? Mide, kendi öz suyu ile gelen gıdaları eritmektedir. Zeytin çekirdeği her ne kadar sert olsa da mideye geldiği vakit buradaki enzimlerle eritilmektedir. Çekirdek yutan insanoğlu, çekirdekten kaynaklı bir sorunla karşılaşmaz. Yutulan çekirdek midede kalmış olarak mideyi rahatsız etmek, bağırsakları tıkamaz, mideyi ve bağırsakları delmez.

Zeytin çekirdeğinden yararlanmak için her gün sabah aç karnına ister su ile ister susuz olarak bir tane zeytin çekirdeğini yutmanız kafi olacaktır. Bu işleme uzun süre devam etmemenizde yarar var. Haftada üç ya da dört gün bu işlemi uygulayabilirsiniz. Yedi gün uyguladıktan sonrasında birkaç gün kullanmaya ara verebilirsiniz.

Zeytin Çekirdeği Zararı dokunan Mıdır?

Zeytin çekirdeğinin sağlığa yararlı bulunduğunu korumak için çaba sarfeden uzmanlarla bunun aksini iddia eden uzmanlar bulunuyor. Faydalarını korumak için çaba sarfeden uzmanlar herhangi bir problemin olamayacağını belirtiyor. Fakat yutulan zeytinin büyük olmamasına dikkat etmek gerekiyor. Çocuklarda kullanılmaması tavsiye ediliyor. Zira zeytinin çekirdeği sert bir yapıya haizdir. Bu çekirdek kontrollü kullanılmadığı vakit fena sonuçlar ortaya çıkabilir.

İnsanlar, zeytin çekirdeği zararı olan mı değil mi diye merak ediyor. Çekirdeğin faydasının o denli olmadığını ve çekirdeğin yutulmasının doğru olmadığını korumak için çaba sarfeden uzmanlar da bulunuyor. Bu uzmanlara gore yutulan çekirdek mideye gittiği vakit kıymetini kaybediyor. Bu yüzden beklenilen etkiyi gösteremiyor.

Günümüzde zeytinler sofralara gelirken değişik işlemlerden geçiyor. Uygulanan bu işlemler hem zeytinin hem de çekirdeğin kıymetini düşürüyor. Meyvede ve çekirdekte olan gıda değerleri tesiri kaybetmiş olduğu için aslen o denli da sıhhatli olmadığı düşünülüyor. Çekirdeğin kıymetini kaybetmesiyle beraber mideyi yorduğu savunuluyor. Bu yüzden zeytin çekirdeğini kullanmanın doğru olmadığı savunuluyor.

Bazı uzmanlar ise hazır zeytinlerin değil de naturel zeytinlerin çekirdeğinin yutulabileceğini söylüyor. Zeytin çekirdeğini yutmanın bilindik herhangi bir yan tesiri yoktur. Fakat sert olduğundan dikkatli yutulmalıdır. Çocuklarda kullanılmaması tavsiye edilir. Belirli aralıklarla yutulmalı, fazla kullanmamaya dikkat edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir