İnsanlığın ortak problemlerine geçmişte organik yollar ile tedavi araştırmaları sürmüşken, son yüzyılda ise organik yöntemlerin yerini kimyasal içerikli medikal ürünler almaya başladı. Bu ortak sorunlardan olan saç dökülmesi ya da saçlarda kırılmalar benzer biçimde saç köklerini etkileyen ve saçların sıhhatli uzamasını engellemiş olan sorunlara da geçmişte insanoğlu organik ürünler ile bazı tedaviler uyguluyorlardı. Son yıllarda bakım denilince akla ilk gelen gıdalardan olan zeytinyağının saç uzamasına olan tesirini sizler için araştırdık.

Saçlarda dökülmeler niçin olur?

Saç köklerini etkileyen bazı durumlar saçların sıhhatli uzamasının önünde engel oluşturur ve saçlarımız dökülmeye adım atar. Bu durum kimi zaman genetik olarak aktarılan bir mesele olup çaresiz kalınırken, kimi zaman ise saçlarda dökülmelerin sebebi dış faktörlerdir. Saç dökülmesi saç köklerinin ve saç derisinin yeteri kadar beslenememesi sonucunda olur. Saçlarda kullanılan bazı kimyasal içerikli bakım ürünleri de saç derisini ve saç köklerini zayıflatarak saçlarda dökülmelere neden olur. saçlarımızın sıhhatli uzamasının önünde birer engel olan bu durumların çözümü için ise çoğu zaman en doğru çözüm organik ürünlerin saç bakımında kullanılması olarak karşımıza çıkıyor.

Zeytinyağı saç uzatır mı?

İnsanlık zamanı süresince kullanılan bazı organik ürünler sağlığımız için pozitif yönde tesirleri ortaya çıkarmıştır. eski dönemlerde insanoğlu tarafınca birer tedavi olarak kullanılan sadece günümüzde bu özellikleri unutulmuş olan organik gıdaların yine kullanılmaya başlaması ile beraber saçlardan ayaklara kadar vücudunuzu yenilemek mümkündür. Daha fazlaca dört gözle beklenen durumlardan kabul edilen saç bakımında saçların uzamasına yardım eden organik ürünler içinde zeytinyağının bulunup bulunmadığı da soruluyor.

Zeytinyağı bir saç bakım ürünü olarak kullanılması halinde saçlarda uzama elde eden gıdalar arasındadır. Zeytinyağı saçlara masaj şeklinde uygulanması hallinde saç köklerini ve saç derisini beslemektedir. İçerdiği omega-3 yağ asidi yardımıyla saç köklerini temizleyen ve saç derisini güçlendiren zeytinyağı saçların daha süratli ve daha sıhhatli uzamasına destek sunar. Saç bakımında zeytinyağının kullanılması ile beraber saçlar hem daha parlak ve daha dolgun bir yapıya haiz olur hem de daha sıhhatli şekilde uzar. Saç köklerini güçlendiren zeytinyağı bununla birlikte saç derisinde dökülmelerin ve saçlarda kepeklenmelerin önüne geçer.

Zeytinyağı saçlarda iyi mi kullanılır?

Zeytinyağı kullanarak saçlarınızın daha süratli uzamasını sağlamak için en temel yöntem zeytinyağının saçlarda saç bakım kremi benzer biçimde kullanılmasıdır. Zeytinyağından bir miktar alarak saçlarınıza diplerden uçlara masaj yapar benzer biçimde uygulayabilir ve bu şekilde yararlarından yararlanabilirsiniz. Saç bakımından zeytinyağı kullanarak saçların daha hızı uzamasını sağlamak için uygulanabilecek bir başka yöntem ise zeytinyağının saç maskeleri içinde kullanılmasıdır. Zeytinyağını öteki organik yağlar ile beraber saçlara uygulayabilir ya da yoğurt benzer biçimde saçları besleyen öteki gıdalar ile beraber maske olarak saçlarınıza sürebilirsiniz.

Saç uzatan gıdalar hangileridir?

İnsanlık tarafınca eski dönemlerde kullanımı oldukça yaygın olan bazı gıdalar vardır. Bu gıdaların kullanılması ile hem vücutta tedavi sağlanır em de bakım tamamlanır. Bu benzer biçimde bakım tamamlayan organik gıdalardan bazıları saçların daha süratli ve daha sıhhatli uzamasına olanak sağlar. Saçların daha sıhhatli ve daha süratli uzamasını sağlamak için kullanabileceğiniz bazı organik gıdalar şu şekilde karşımıza çıkıyor:

Naturel yağlar

Naturel yağlar olarak malum badem yağı argan yağı, zeytinyağı, ceviz yağı ve avokado yağı benzer biçimde yağlar içlerinde barındırdıkları omega yağ asitleri yardımıyla saçların köklerden uçlara beslenmesini sağlar. Saç bakımında kullanılmaları ile organik yağların saçları besleyerek saç köklerini temizler. Bu sayede saçlarınızın daha süratli ve sıhhatli uzamasını sağlarlar.

Yoğurt

Kuvvetli bir probiyotik deposu olan yoğurt, saçlarda uzamayı hızlandıran ve saçların daha sıhhatli bir yapıya ulaşmasına katkıda bulunan gıdalar arasındadır. Yoğurdun saç bakımında kullanılması ile ihtiva ettiği D vitamini, B12 vitamini ve hayvansal protein asitleri saçları besleyerek saçların daha sıhhatli olmasını sağlar. Yoğurdun tamamı sıhhatli bileşenleri saç köklerini besler.

C vitamini içeren meyveler ve sebzeler

C vitamini içeren meyveler ve sebzeler vücudun temizlenmesini elde eden ve vücudu zararı dokunan özgür radikallerden arındıran antioksidan bakımından varlıklı gıdalardırlar. C vitamini bakımından varlıklı olan limon ve portakal benzer biçimde gıdalar da bu şekilde saçların daha süratli uzamasına katkı sağlar. Saç bakımında kullanılan C vitamini içerikli gıdalar saçların hem daha dolgun hem de daha sıhhatli şekilde uzamasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir