Zeytinyağını yalnız salata ya da yemeklerde kullanılan bir yağ çeşidi değildir. Zeytinyağını artık hayatımızın her alanında kullanmaya başladık. Her derde ilaç olan zeytinyağı, yüzümüz, vücudumuz, cildimiz için de oldukça sıhhatli bir gıda deposudur. Zeytinyağı cildimize olan yararları senelerdir dilden dile dolaşır. Daima kullandığımız zeytinyağı, cildimize, yüzümüze, iç organlarımıza varana kadar tüm rahatsızlıklar için birebir bir gıda maddesidir.

Cildimiz için en naturel gıda deposu

Zeytinyağının cildimize faydaları bayağı fazla cildimizde asla bir halde bir zarara yol açmaz. Hepimizin cildi, teni birbirinden değişik kuru, yağlı, karma, kırılgan şeklinde çeşitli cilt tipleri bulunmaktadır. Cildimiz için mühim olan her neyse onu kullanmamız cildimizde ileride oluşacak hastalıklarında önlenmesinde destek verir. Böylelikle cildimiz için bıçak altına yatmamız gerekmez.

Cilt rahatsızlıklarının önüne geçer

Cilt hastalıkları için senelerdir insanoğlu birçok yöntem denedi. Bilhassa cildimize yararlı gelecek naturel gıda kaynaklarıyla yaptığımız maskeler ve cilt bakım kremleri neredeyse evlerimizde devamlı denediğimiz yöntemlerde bizlere birlikte rol aldı. Çoğunlukla kullandığımız ürünlerden biri de zeytinyağı ise evde en oldukca maskesini yaptığımız naturel  besinlerin içinde geliyor. Zeytin yağının cildimize olağanüstü tesiri yardımıyla cildimiz sıhhatli bir görünüme kavuşur. Cildimize uyguladığımız zeytinyağıyla beraber hazırlamış olduğumuz maskeler salt zeytinyağı olarak değil kimi zaman içine başka ürünlerle destekleyici bakım uygulayabiliriz.

Faydaları saymakla bitmez

Zeytinyağının cildimize tek başına kullanıldığında görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Güneşe çıktığımızda  cildimizde lekelerin oluşumunun önüne geçemeyiz. Zararı dokunan güneş ışınlarından dolayı cildimizde oluşmaya başlamış olan cilt lekelerine karşı zeytinyağı lekelerin azalmasını sağlar.
  • Oldukça bitkin olduğumuz zamanlarda, ya da oldukca geç yatıp oldukca geç kalktığımız zamanlar da gözümüzün altında oluşan şişkinlikler için zeytinyağını belli aralıklarla sürülmesiyle gözaltı şişliğinin giderilmesinde destek verir.
  • Zeytinyağının bir öteki özelliği ise gözenek arındırıcı olması. Tıkanan gözeneklerin temizledikten sonrasında oluşturulan gözeneklerin üzerine sürüldüğünde gözenekleri tıkamaz aksine gözenekleri temizler ve kapatmasına destek verir.
  • Makyaj temizlemede de oldukça mükemmel sonuçlar ortaya koyan zeytinyağı, yüzdeki makyaj kalıntısını anında çıkarır ve derinlemesine bir temizlik sağlar. Hem cildi temizler, hem de cildin nemli kalmasına destek verir.
  • Heralde en mühim özelliği nemlendirici olarak kullanılmasıdır. Organik bir nemlendirici olan zeytinyağı bilhassa kuru cilde haiz olanların rahatlıkça kullanabileceği  bir madde. Ciltte oluşan soyulmalara karşı oldukça güzel bir tedavi tatbik eden zeytinyağını kuru cildi olanlar rahatça kullanabilir.
  • Kuru ciltler için uygun olmasıyla birlikte bununla birlikte yaşlanama emarelerine karşı da anti age tesiri sağlar. Cildinizi bununla birlikte nemlendirerek yumuşak kalmasını sağlar.
  • Zeytinyağı bununla birlikte cildimizde oluşan iltihapların giderilmesi için oldukça mühim bir vazife görür. İçerisinde bulunan asit dengesi ciltte anti bakteriyel bir vazife görür ve sivilce üstüne ya da iltihaplı bölgeye sürüldüğünde bölgede oluşan iltihabı yok etmede destek verir.

Zeytinyağı kıl köklerini beslemez

Yüzünüzde kıllanma problemi var ise zeytinyağı mevzusunda içiniz rahat bir halde kullanabilirsiniz. Zeytinyağının besleyici özelliği kıl köklerini değil yalnız cilt tabaksını besler. Bu yüzden cildinizde kıl, tüy şeklinde problemler olsa da cildiniz için korkmadan kullanabilirsiniz. Tüylerinizi aldıktan sonrasında bir süre gözenekleriniz açık olacak hatta zeytinyağı sürdüğünüz vakit cildinizde rahatlatıcı bir özelliği olacak

Zeytinyağının içine fazladan uygulanabilecek besinler olabilir. Bal bu gıdalardan bir tanesidir. Sadece cildiniz oldukca yağlı bir yapıya sahipse bal ile değil limonla beraber kullanabilirsiniz. Yağlı bir ciltte hem yağlı bir his bırakmamış hem de yüzü sertleşmesinin önüne geçilmiş olur. Bal ya da limon cilt tipinize bakılırsa uygulayım yarım dakika beklediğinizde cildiniz daha parlak bir görünüme kavuşacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir